Myš domácí
Mus musculus
Myš domácí
Mus musculus
Charakteristika
Délka těla a délka ocasu si odpovídají a měří 7-10 cm, hmotnost 9-27 g. Od myšic ji rozeznáme podle menších uší a kratšího ocasu. Hnědošedý hřbet přechází pozvolna v šedé břicho. V různých oblastech se však liší jak tělesnými rozměry, tak i barvou srsti.
Výskyt
Teprve v poslední době byly od sebe odlišeny jednotlivé druhy myší a zjištěny jejich areály rozšíření. 3 druhy obývající především jižní Evropu žijí volně, mají kratší ocas a světlejší zbarvení těla. Jedná se o druhy Mus hortulanus (spicilogus), Mus abbotti (makedonicus) a Mus sprettus. Další dva druhy (Mus musculus a Mus domesticus) jsou naproti tomu synantropní a doprovázejí člověka až do jeho sídel. I tyto dva druhy však mohou vytvářet volně žijící populace v jižních oblastech, zvláště pak v teplejší polovině roku. Mus musculus obývá střední, východní a severní Evropu, a je běžným obyvatelem našich obydlí po celém území státu. Mus domesticus se naopak vyskytuje v západní a jižní Evropě a byla zavlečena do všech koutů světa. U nás je jen v oblasti západních Čech.
Způsob života
Myš domácí vyvíjí hlavní aktivitu za soumraku a v první polovině noci a přes den se většinou zdržuje ve svých skrýších. Umí velmi dobře šplhat, rychle běhat a plavat. Žije v různě velkých rodinných svazech, jejichž členové se vzájemně poznávají podle zvláštního pachu hnízda či celé skupiny. Na jiné jedince reagují zpravidla agresivně. Jsou velice opatrné a není snadné chytit je do klasické pastičky. Jestliže se podaří na podzim v domě do pastiček bez problému chytnout nějaké myši, pak se jedná většinou o myšici lesní či myšici křovinnou, kterým se stala osudnou jejich neznalost nového životního prostředí. Myš domácí obvykle neshromažďuje žádné zásoby. Přežívá i v extrémních podmínkách (při teplotách až -7 °C) například ve velkoměstských chladírnách.
Potrava
Původně byla hlavní potravou semena trav a bylin doplňovaná hmyzem. Volně žijící druhy myší vytvářejí neuvěřitelně velké zimní zásoby. Největší zjištěné zásoby činily 16 kg! Myš domácí, zdržující se pouze v lidských obydlích, naproti tomu do značné míry ztratila sklon k vytváření zásob a živí se téměř vším, co obsahuje organický materiál. Požírá nejen stejné potraviny jako člověk, ale například i mýdlo. Domácí myš je proto právem označována za opravdového všežravce. Stejně jako krysa může i ona pro člověka představovat zdravotní nebezpečí. V trusu zanechává zárodky nemocí a ohlodané potraviny podléhají snadněji různým plísním.
Rozmnožování
Myš domácí může rodit mláďata po celý rok. Jen volně žijící myši mají období rozmnožování omezené, od jara do podzimu. Jestliže však žijí v kupkách sena s dostatkem potravy, které je chrání před chladem, anebo v obilných sýpkách, rozmnožují se téměř po celý rok. Počet mláďat v jednom vrhu kolísá mezi 1 až 12 jedinci. U volně žijících myší to je v průměru osm mláďat na vrh. Myš domácí obývající lidské příbytky přivádí na svět při jednom vrhu v průměru 5-6 mláďat, avšak v létě je počet mláďat výrazně vyšší než ve zbývajících ročních obdobích. Při vysokých početních stavech myší klesá schopnost rozmnožování, a to hlavně u těch jedinců, kteří jsou na nejnižších stupních společenské hierarchie. Jen dominantní samičky mají mláďata, avšak i jejích počet je nižší než obvykle. Tímto způsobem dochází k regulaci počtu myší, aniž by však nastalo prudké snížení stavů. Myš domácí se tak neustále při-způsobuje měnícím se podmínkám a lze ji jen těžko vyhubit.
Nepřátelé
Kočka domácí, kuna, lasička, sova pálená.
Názvy ve světě
Myš domácí
Anglicky: Eastern House Mouse, Chorvatsky: Kućni miš, Islandsky: Húsamús, Maďarsky: Házi egér, Německy: Östliche Hausmaus, Rumunsky: şoarece de casă, Rusky: Domovaja myš, Slovensky: Myš domová
Mohlo by vás také zajímat
Užovka domácí, Myšák dlouhoocasý, Myšák hnědokřídlý, Vrabec domácí, Moucha domácí, Cvrček domácí, Rus domácí, Rybenka domácí, Rehek domácí, Myš bobří
Myš domácí Základní informace
- Výskyt: Evropa, severní Afrika
- Délka: 14-20 cm s ocasem
- Hmotnost: 9-27 g
- Březost: 21-23 dnů
- Počet mláďat: 1-12 ks ročně
- Délka života: 1,5-3 roky
- Potrava: Všežravec
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Rodentia - hlodavci
- Podřád: Myomorpha - myšovci
- Čeleď: Muridae - myšovití
- Podčeleď: Murinae - pravé myši
- Rod: Mus - myš
- Podrod: Mus
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C