Norek americký
Neovison vison
Norek americký
Neovison vison
Identifikace
Norek americký dosahuje délky těla 31-45 centimetrů, ocas má dlouhý 12-25 centimetrů, zadní tlapka se u tohoto druhu pohybuje od 4 do 7 centimetrů, ucho je velké 2-3 centimetry. Hmotnost se u dospělého jedince pohybuje v rozmezí od 0,4 do 1,5 kilogramu. Zbarven je stejnoměrně tmavo až černohnědě. Bílou skvrnu má norek americký pouze na dolním rtu, občas i na hrdle.
Rozšíření
Nepravidelně se vyskytují populace založené zvířaty uprchlými z farem. Původem pochází norek americký ze Severní Ameriky. Norek americký žije v lesních a travnatých porostech v blízkosti vody, u pomalu tekoucích řek, potoků, jezer a močálů. V Evropě bývá norek americký často chován v kožešinových farmách.
Způsob života
Období pro páření je od ledna do dubna (v chladnějších klimatických podmínkách do května). Samci se páří s několika samicemi. Obvykle narodí čtyři až sedm mláďat. O mláďata se stará jen matka. Hájí hnízdo a zajišťuje potravu. Mládě při narození váží osm až deset gramů. Americký norek mívá noru u vody. Bývá to často opuštěné obydlí ondatry nebo bobra kanadského. Někdy využívá i dutý strom. Norek americký má své lovecké území, které značkuje páchnoucím sekretem z análních žláz. Ve stresu může norek americký vystříknout tekutinu až do vzdálenosti 30 cm.
Názvy ve světě
Norek americký
Anglicky: American Mink, Dánsky: Mink, Holandsky: Amerikaanse nerts, Italsky: Visone, Německy: Mink, Rumunsky: Vizonul, Rusky: Amerikanskaja norka, Slovensky: Tchor mink
Mohlo by vás také zajímat
Americký kokršpaněl, Americký stafordšírský teriér, Americký buldok, Brkoslav americký, Siven americký, Sumeček americký, Tapír středoamerický, Tapír jihoamerický, Jezevec americký, Pásovec středoamerický
Foto: http://www.uniprot.org