Myšice malooká
Apodemus uralensis
Myšice malooká
Apodemus uralensis
Identifikace
Myšice malooká dorůstá délky těla 70-96 milimetrů, ocas má tento druh dlouhý 64-83 milimetrů, zadní tlapka bývá od 17 do 20,5 milimetrů, ucho 11-15 milimetrů, hmotnost dospělého jedince bývá od 12 do 22 gramů. Je to nejmenší myšice, trochu připomínající myš domácí. Hřbet má šedohnědý, bílé břicho dosti ohraničené, ocas dvojbarevný (svléká se) a malé oko (3,5-3,9 milimetru).
Rozšíření
Myšice malooká byla popsána v roce 1952 v okolí Košic. Od té doby byla nalezena v České republice a na Slovensku v dalších oblastech a místy je hojná. Byla též zjištěna v Polsku, Rakousku a Maďarsku.
Způsob života
Myšice malooká obývá suchá a teplá pole, meze a zaplevelené úhory a okraje světlých lesů. Velkou část doby tráví zřejmě v norách, čemuž nasvědčují nejen malé uši a oči, ale i krátké smyslové chlupy na čenichu. Hlavní složku potravy tvoří semena polních plevelů a plodin, zelené části rostlin a přes zimu i hlízy, oddenky a kořeny. Přednostně si vybírá škrobnatá semena s nepříliš tvrdými slupkami. Drobní živočichové se stávají součástí jídelníčku ponejvíce v jarním období. Rozmnožuje se od února či března do srpna, nejvíce mláďat se rodí na přelomu jara a léta. Ve vrhu obvykle bývá 4 až 5 (2 až 10) mláďat.
Názvy ve světě
Myšice malooká
Anglicky: Pygmy Field Mouse, Maďarsky: Kislábú erdeiegér, Německy: Zwergwaldmaus, Rumunsky: şoarecele de pădure, Rusky: Malaja lesnaja myš, Slovensky: Ryšavka myšovitá
Mohlo by vás také zajímat
Myšice lesní, Myšice křovinná, Myšice temnopásá
Foto: www.anfiska.biz