Myšice lesní
Apodemus flavicollis
Myšice lesní
Apodemus flavicollis
Identifikace
Myšice lesní má tělo dlouhé 91-123 milimetrů, ocas bývá dlouhý od 87 do 127 milimetrů, zadní tlapka je 23-27 milimetrů, ucho 17-21 milimetrů, hmotnost dospělé myšice lesní se pohybuje v rozmezí od 18 do 45 gramů. Spolehlivé odlišení od myšice křovinné je velmi obtížné, lze dobře určit pouze zvířata s tlapkou delší 24 milimetrů. Žlutohnědý hřbet je ostře ohraničen od bílého břicha. Okrová skvrna na hrdle je výrazná a často protažená v široký límec. Oči má tento druh nápadně velké, ocas (slupuje se) je dvojbarevný a často delší než tělo.
Rozšíření
Myšice lesní je poměrně hojným druhem. Ve střední Evropě chybí pouze v severozápadním Německu. U nás se na příhodných biotopech běžně vyskytuje na celém území, v horách vystupuje vysoko nad horní hranici lesa.
Způsob života
Myšice lesní je noční hlodavec. Nory hrabe zřídka, hnízda si buduje v dutinách (ptačí budky). Zimu tráví až 10 zvířat v jednom hnízdě, proniká též do budov a chat. Z myšic má nejdelší dobu rozmnožování. Začíná časně, březí samice lze zastihnout již v únoru. Ve vrhu bývá 4-5 (výjimečně 1-9) mláďat, která přicházejí na svět po 23-26 dnech březosti. Zpočátku váží mladé myšice lesní 1,5 gramu, prohlédnou po 12-14 dnech a koncem 3. týdne života se osamostatňují.
Názvy ve světě
Myšice lesní
Anglicky: Yellow-necked Field Mouse, Dánsky: Halsbåndmus, Holandsky: Grote bosmuis, Chorvatsky: Šumski miš, Maďarsky: Sárganyakú erdeiegér, Německy: Gelbhalsmaus, Rumunsky: şoarece de pădure, Rusky: Želtogorlaja myš, Slovensky: Ryšavka žltohrdlá
Mohlo by vás také zajímat
Pralesnička strašná, Pralesnička pruhovaná, Pralesnička dvoubarvá, Pralesnička drobná, Pralesnička barvířská, Pralesnička brazilská, Pralesnička harlekýn, Pralesnička batiková, Káně lesní, Hrotnokřídlec lesní
Foto: http://www.natgeocreative.com