Japonský čin
Chin
Japonský čin
Chin
Původ má Japonský chin v Číně; byl šlechtěn na japonském císařském dvoře a později i japonskou šlechtou. Objevuje se již více než tisíc let ztvárněný na japonských malbách a bronzových soškách. Soudí se, že byl miláčkem dam, které ho přenášely v rukávech kimona a přechovávaly v bambusových klecích. Královna Viktoria jej obdržela jako dar a z Anglie se poté rozšířil dále do kontinentální Evropy.
Japonský chin je využíván jako společenský pes.
Tento japončík je, co se týče jeho charakteru, živý, inteligentní, hravý a vždy spokojený malý psík, velmi přátelský a laskavý. Je i sociálně snesitelný, takže se dá chovat i ve větším počtu exemplářů. Je ostražitý, ale nikdy vůči člověku agresivní.
Až do vysokého stáří je to příjemný, přístupný a hravý psík. Libuje si na dlouhých procházkách se svým pánem a je schopný se rychle přizpůsobit všem naskytnutým životním situacím. Japonský čin je něžný a zcela oddaný svému majiteli, od kterého se nechá snadno vychovávat a necítí ani potřebu vzdalovat se od něj. Je to nekomplikovaný pes, dobrý chovanec í pro začátečníky, kteří nemají na psa žádné zvláštní požadavky. O srst, která nepodléhá zplstění, se snadno pečuje. Zvýšenou péči vyžadují pouze oči a také nos.
Názvy ve světě
Japonský čin
Anglicky: Japan-chin
Mohlo by vás také zajímat
Alexandr čínský, Ara hyacintový, Čínský chocholatý pes, Japonský špic, Agama kočinčinská, Scink modroocasý, Scink uťatý, Scink ohnivý, Scink lékařský, Scink alžírský
Japonský čin Základní informace
- Oficiální zkratka v ČR: JCH
- Výška v kohoutku: 20-25 cm
- Hmotnost: 2,5-3 kg
- Délka života: 12 let
- FCI: IX. - Společenská plemena a toy
- Číslo standardu: 206
- Využití: společník, pro seniory
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Caniformia - psotvární
- Nadčeleď: Canoidea
- Čeleď: Canidae - psovití
- Podčeleď: Caninae
- Rod: Canis