Afghánský chrt
Afghan Hound
Afghánský chrt
Afghan Hound
Afghánský chrt je plemeno chrta šlechtěné začátkem 20. století v Anglii křížením s různými plemeny afghánských chrtů, jako je pouštní typ Bell-Murray nebo horský typ Ghazni.
Dříve bylo toto plemeno využíváno při štvanicích na lovnou zvěř od zajíce přes gazely až po leoparda. Dnes je Afghánský chrt využíván především jako doprovodný a sportovní pes.
Afghánský chrt je houževnatý a vytrvalý lovec samotář, je velmi samostatný, nezávislý a není ochotný se podřizovat. I když má ke svému chovateli těsný vztah, vždy dá přednost tomu, co je pro něj nejvýhodnější.
V domě se chová klidně, ale jakmile se dostane do volné přírody, ihned uplatňuje svůj temperament. Nesnáší cizí psy ani jiná zvířata. K cizím lidem se chová odmítavě.
Afghánský chrt je fascinující pes, který vyžaduje trpělivou a důslednou výchovu a jednoznačné vedení. 1 tak však využívá každý podnět k výpadu na lov, při kterém se orientuje zrakem. Jeho pobíhání bez vodítka je proto sotva možné.
Afghánského chrta je třeba zapojit do chrtích závodů, denně mu umožnit mnoho pohybu, jako doprovod při jízdě na kole, joggingu apod. Není to pes vhodný pro pohodlné lidi. Jeho hedvábná srst vyžaduje od chovatele intenzivní péči. Líná však pouze nepatrně.
Názvy ve světě
Afghánský chrt
Anglicky: Afghan Hound
Mohlo by vás také zajímat
Polský chrt, Italský chrtík, Maďarský chrt, Anglický chrt, Deerhound – jelení chrt, Barzoj – ruský chrt, Saluki – perský chrt
Afghánský chrt Základní informace
- Oficiální zkratka v ČR: AF
- Výška v kohoutku: 70-80 cm
- Hmotnost: 63-74 cm
- Výška v kohoutku: 27 kg kg
- Délka života: 12-14 let
- FCI: X. - Chrti
- Číslo standardu: 228
- Využití: lovecké plemeno, společník
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Caniformia - psotvární
- Nadčeleď: Canoidea
- Čeleď: Canidae - psovití
- Podčeleď: Caninae
- Rod: Canis