Tirika bělolící
Brotogeris pyrrhopterus
Tirika bělolící
Brotogeris pyrrhopterus
Popis
Tirika rudokřídlý dorůstá v dospělosti délky těla kolem 20 cm a dosahuje hmotnosti v rozmezí 45 - 60 g. Čelo a temeno jsou zbarveny modře, tváře a brada šedobílé. Oči jsou tmavě hnědé, zobák má narůžovělý nádech. Prsa a břicho jsou zelené, ocas zelenomodrý. Končetiny mají barvu hnědorůžovou.
Život v přírodě
Domovinou tohoto druhu je severozápad Peru, západní a jihozápadní Ekvádor, tirika bělolící žije převážně v listnatých lesích, sušších oblastech a navštěvuje i obdělávané půdy a banánové plantáže. Vyskytuje se v hejnech kolem 12 jedinců, ale byla pozorována i hejna o 100 jedincích. Do roku 1970 byl běžným druhem, od té doby se jeho počty snižují. Hnízdní období nastává v přírodě v lednu až březnu.
Chov
Přestože si tirika rudokřídlý snadno uvyká na nové prostředí a svého majitele, je tento aktivní a inteligentní papoušek chován jen velice výjimečně. Budka pro hnízdění má mít rozměry 18 x 18 x 60 cm. Samice snáší 4-5 vajec, ze kterých se mláďata líhnou po 25 - 26 dnech zahřívání. Po vylíhnutí jsou krmena oběma rodiči a budku opouštějí po 6 - 8 týdnech. Při dobré péči se dožívá kolem 15 let.
Krmivo
Stejně jako v přírodě musí i v zajetí být krmná dávka tvořena nejrozmanitějším ovocem. Z našeho sortimentu lze předkládat například jablka, hrušky, dále pak pomeranče banány. Ze zeleniny je vhodná mrkev, celer, hrášek a fazole v luscích. Směs semen může tvořit proso, lesknice, oves, pohanka, konopí, slunečnice.
Názvy ve světě
Tirika bělolící
Latinsky: Brotogeris pyrrhoptera, Anglicky: Grey-cheeked Parakeet, Dánsky: Ildvinget Parakit, Finsky: harmaaposkiaratti, Francouzsky: Toui flamboyant, Holandsky: Vuurvleugelparkiet, Italsky: Parrocchetto alirosse, Japonsky: wataboushimidoriinko, Japonsky 2: ワタボウシミドリインコ, Norsky: Gråkinnparakitt, Německy: Feuerflügelsittich, Polsky: stadniczka siwolica, Rusky: Серощёкий тонкоклювый попугай, Slovensky: tirika sivolíca, Čínsky: 灰颊鹦哥, Španělsky: Catita Macareña, Švédsky: Gråkindad parakit
Mohlo by vás také zajímat
Tirika bělokřídlý, Tirika kobaltový, Tirika tovi, Tirika zelený, Tirika zlatokřídlý, Ostralka bělolící, Berneška bělolící, Tukan bělolící, Jezevec bělolící, Chvostan bělolící
Tirika bělolící Základní informace
- Výskyt: Peru, Ekvádor
- Velikost: 20 cm
- Hmotnost: 45-60 g
- Kroužek: 6 mm
- Počet vajec: 4-5 ks
- Inkubační doba: 25-26 dnů
- Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Brotogeris - tirika
Jižní Amerika
- Nadmořská výška: 580 m
- Povrch: hornatý i rovinatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: většina území
- Mírný: jižní cíp kontinentu
- Subtropický: severní část
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,8 °C
- Nejnižší: -1,8 °C
- Roční úhrn srážek: 2000-9000 mm