Rosela slámožlutá
Platycercus flaveolus
Rosela slámožlutá
Platycercus flaveolus
Výskyt
Areál přirozeného výskytu zasahuje na území jihovýchodní Austrálie, především pak do vnitrozemí.
Popis
John Gould, zoolog a cestoval v 19.st, považoval roselu slámožlutou, spolu s roselou adelaidskou, za poddruh rosely penant. Nemůžeme se mu divit, protože vzhledově si jsou tito ptáci velmi podobní, kresba je naprosto totožná, pouze žlutá barva nahrazuje červenou. Jinak letky, líce a rýdovací pera jsou stejně jako u „penanta“ modré. Čelo má načervenalé. Papoušek dorůstá do 31 a 34 cm. Pohlaví poznáme podle robustnosti postavy a to především hlavy, kterou má sameček výrazně větší a hranatější. Mladí mají po vylétnutí z budky tmavši zbarvení.
Péče
Rosela slámožlutá si moc na lidskou společnost nepotrpí a proto není úplně ideálním ptákem na ochočení. Přes den je poměrně aktivní a často jí můžeme zahlédnout, jak s nadšením využívá celý svůj prostor k prolétnutí. Rádi se koupou a proto by měli mít každý den k dispozici čistou vodu. Stejně jako ostatní zástupci rodu Platycercus jsou samci typičtí melodickým pískáním a to hlavně v období toku. Jako základ krmiva dáváme směs pro střední papoušky, která by neměla obsahovat velké množství černé slunečnice, která má velké množství tuku, což má za následek selhání jater. Doplňkem mohou být různé druhy ovoce, zelené, klíčené, okus, multivitamínové přípravky (např. Roboran nebo Vitamix). Podmínkou je grit nebo písek na trávení a sépiová kost. Neměli bychom zapomenout také na pravidelné odčervení (2-3x ročně), které se provádí nejčastěji Panacurem, ovšem dá se použít také vratič (Tanacetum Bulhare) nebo česnek, ale to je spíše preventivní řešení. Během hnízdění podáváme ptákům vaječnou míchanici. Můj recept: nastrouhaná mrkev, jablko, vajíčko uvařené na tvrdo, tvaroh, živočišný tuk (sádlo, v omezené míře!!!), med, strouhanka, namleté kopřivy. Takto připravenou směs zkrmte do jednoho dne, nejvýše do dvou pokud uchováte v lednici. Nezamrazovat!!! Tím se ztrácí celá vitamínová složka.
Chovatelské zařízení a chov
Rosela slámožlutá je typický australský letec, který se vyskytuje na otevřených pláních a v mírně zalesněných oblastech. Délka voliéry by měla být minimálně 3m, pokud chceme dosáhnout odchovu. Šíře okolo 0,8-1m. V zařízení by se měla udržovat hygiena, pokud chceme limitovat výskyt roztočů a jiných parazitů. Rosela slámožlutá pohlavně dospívá na jednom, někdy až dvou letech. Pár umístíme do samostatné voliéry, protože samec je v období toku velmi agresivní a ostatní druhy ve svém teritoriu nesnese. Poté jim předložíme kmenovou nebo prkennou budku o rozměrech: 30 cm průměr; 60 cm výška kterou umístíme na kryté místo. Samička naklade po páření 4-6 vajec a sedí na nich po dobu 21 dní. Mláďata vylétávají z budky ve stáří 35 dní. Po 14 dnech mladé odstavíme. Přes zimu nemusíme ubikaci papoušků temperovat, ale úkryt před mrazem a vlhkem by mít měli.
Dodatek
Mutace se u tohoto papouška běžně nevyskytují. V dnešní době není rosela slámožlutá v našich voliérách až zas tak hojně zastoupeným exotem. Přestože to není nikterak náročný papoušek na odchov, tak je cena zhruba 1000-1500Kč/odchov. Cena je pouze orientační! Závisí na kraji, kvalitě ptáka a mnoho jiných faktorech.
Názvy ve světě
Rosela slámožlutá
Latinsky: Platycercus flaveolus, Anglicky: Yellow Rosella, Německy: Strohsittich, Dánsky: Gul Rosella, Španělsky: Perico Gualda, Finsky: keltarosella, Francouzsky: Perruche flavéole, Italsky: Rosella gialla, Japonsky: kikusainko, Holandsky: Strogele Rosella, Norsky: Gulrosella, Polsky: rozella zólta, Slovensky: rozela bledožltá, Čínsky: 黄玫瑰鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Rosela adelaidská, Rosela černohlavá, Rosela pennantova, Rosela pestrá, Rosela žlutobřichá, Rosela žlutohlavá, Rosela žlutolící
Rosela slámožlutá Základní informace
- Výskyt: jihovýchodní Austrálie
- Velikost: 31-34 cm
- Hmotnost: 130g
- Kroužek: 5,5-6 mm
- Počet vajec: 4-6 ks
- Inkubační doba: 21 dní, po 5 týdnech vylétávají mladí
- Potrava: směs pro střední papoušky + ovoce, zelenina
- Cena: 1000-1500Kč/odchov
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Platycercus - rosela
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm