Papoušek zpěvavý
Psephotus heamatonotus
Papoušek zpěvavý
Psephotus heamatonotus
Popis
Papoušek zpěvavý patří k nejčastěji chovaným druhům u českých, ale i zahraničních chovatelů. Rozlišení pohlaví není složité. Samec je pestře zbarven, hlavu má modrozelenou, zobák černý, břicho žluté. Dále se samec pozná podle znaku, že má červený kostřec. Samice je méně pestrá, spíše šedivě zelená a nemá červený kostřec.
Život v přírodě
Papoušci zpěvavý v přírodě tvoří v některých oblastech velká hejna, ale žijí také v párech, nebo v malých skupinkách. Žijí v nadmořských výškách do 1250m, také v travnatých oblastech, zemědělských polí, ale najdeme je taky v parcích a zahrádkách rodinných domků.
Potrava
Papoušky zpěvavé krmíme směsí pro malé až střední papoušky, ovocem, zeleninou, zelené krmivo. Také si velice rádi pochutnají na nezralých obilovinách a samozřejmostí jsou větvičky k okusu. Grit a sépiová kost pro lepší trávení jim jen prospěje.
Chov
Papoušek zpěvavý bude spokojen i s menší voliérou o rozměrech 200x100x200cm (délka, šířka, výška) Jelikož je to velice otužilý papoušek tak zimu přečká bez sebemenších problémů. Je dobré mu poskytnout větve k sezení, které není schopen obejmou nohou. Samozřejmostí je úkryt před deštěm a větrem. Je to papoušek vhodný pro začínající chovatele, ale i pro pokročilé.
Hnízdění
Páru poskytněte hnízdní budku s rozměry 25x25 cm (rozměry dna), a výška okolo 40 cm. Já používám budky kmenového typu o rozměrech: 30 cm v průměru a na výšku 60 cm. Z touto budkou jsem velice spokojen, protože v horkých, letních měsících se zde udržuje lépe vlhkost oproti prkenným budkám. Vletový otvor 7cm. Na dno budky dejte nejlépe bezprašné hobliny a ztrouchnivělé dřevo, které si samice sama naštípá na drobné částečky. Jakmile jsou mláďata samostatná odstraňte je ze společnosti rodičů, protože samec by je mohl napadat.
Názvy ve světě
Papoušek zpěvavý
Latinsky: Psephotus haematonotus, Anglicky: Red-rumped Parrot, Německy: Singsittich, Dánsky: Sangparakit, Španělsky: Perico Dorsirrojo, Finsky: savanniparatiisikaija, Francouzsky: Perruche à croupion rouge, Italsky: Parrocchetto groppone rosso, Japonsky: biseiinko, Japonsky 2: ビセイインコ, Holandsky: Roodrugparkiet, Norsky: Sangparakitt, Polsky: swiergotka seledynowa, Rusky: Певчий попугай, Slovensky: speváčik červenochrbtý, Švédsky: Sångparakit, Čínsky: 红腰鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Papoušek alexandřin, Papoušek Collettův, Papoušek červenobřichý, Papoušek červenočapkový, Papoušek červenokřídlý, Papoušek hnědý, Papoušek horský (kouřový), Papoušek chocholatý, Papoušek kapský, Papoušek konžský
Papoušek zpěvavý Základní informace
- Výskyt: Vnitrozemí jihovýchodní Austrálie
- Velikost: 27 cm (včetně ocasu)
- Hmotnost: 65 g
- Kroužek: 4,0-4,5 mm
- Počet vajec: 3-6
- Inkubační doba: 19 dní, mláďata vylétají po 30 dnech
- Potrava: zrniny, ovoce, zelenina
- Cena: 200 Kč přírodní, 300 Kč lutino, skořice 250 Kč
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Psephotus - papoušek
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm