Papoušek překrásný
Psephotus pulcherrimus
Papoušek překrásný
Psephotus pulcherrimus
Původní vědecký název tohoto druhu byl Platycercus pulcherrimus Gould, 1845.
Papoušek překrásný obývá jih Queenslandu a sever Nového Jižního Walesu (téměř vyhynulý), jedná se o monotypický druh.
Popis
Sameček má temeno černé, týl, záda a křídla tmavohnědá. Čelní pásek, malé krovky křídelní, břicho a spodní křídelní krovky mají červenou barvu. Hlava, strany krku, hrdlo a prsa má modrozelené, kostřec a horní krovky ocasní zelenomodré. Samička má matnější zbarvení, její čelní pásek je žlutavý, s malým dílem červené barvy. Vzhled mladých ptáků není spolehlivě doložen.
Biotop
Otevřené savanové lesy a údolí, kterými protékají řeky a potoky.
Hnízdní sezóna probíhá v přírodě od září do února (mnohdy i do března). Hnízda buduje ve vrcholcích terestrických termitišť a občas i v písečných dunách a v březích řek. Snůška obsahuje 3-5 vajec a jejich inkubace trvá přibližně 19 dnů.
Chov v zajetí
Je velice složité popisovat chov tohoto papouška, protože zkušeností s jeho chovem je opravdu minimum. Přestože je papoušek překrásný považován za vyhubeného, objevují se zprávy, že v odlehlejších a málo přístupných lokalitách ještě v malém množství žije.
V Evropě nebyl ve dvacátém století papoušek překrásný prakticky vůbec chován. Jediné zprávy o jeho chovu a odchovu jsou z osmdesátých let devatenáctého století. Tehdy byl dovážen především do Anglie, na kontinent pouze sporadicky. Podle Grahla byl poprvé odchován v roce 1878 v Belgii. Zřejmě byl chován také u nás, protože jej Fr. Petzold představil v letech 1870 - 1880 v Praze na výstavách.
Existuje i názor, že tento druh by mohl být křížencem jiných zástupců r. Psephotus, ale ten byl prokazatelně vyvrácen analýzou DNA mrtvých jedinců.
V případě, že by se podařilo získat tohoto papouška do chovu, lze předpokládat, že problematika chovu by se příliš nelišila od chovu jeho nejbližších příbuzných - papoušků žlutoramenných.
Názvy ve světě
Papoušek překrásný
Latinsky: Psephotus pulcherrimus, Anglicky: Paradise Parrot, Německy: Paradiessittich, Dánsky: Paradissangparakit, Španělsky: Perico del Paraíso, Finsky: paratiisikaija, Francouzsky: Perruche de paradis, Italsky: Parrocchetto del Paradiso, Japonsky: gokurakuinko, Japonsky 2: ゴクラクインコ, Holandsky: Paradijsparkiet, Norsky: Paradisparakitt, Polsky: swiergotka rajska, Rusky: Райский плоскохвостый попугай, Slovensky: speváčik rajský, Švédsky: Paradisparakit, Čínsky: 极乐鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Papoušek alexandřin, Papoušek Collettův, Papoušek červenobřichý, Papoušek červenočapkový, Papoušek červenokřídlý, Papoušek hnědý, Papoušek horský (kouřový), Papoušek chocholatý, Papoušek kapský, Papoušek konžský
Papoušek překrásný Základní informace
- Výskyt: Jih Queenslandu
- Velikost: 27 cm
- Hmotnost: 70-80 g
- Kroužek: 4,5 mm
- Počet vajec: 3-5 ks
- Inkubační doba: 19 dnů
- Potrava: Semena trav a bylin
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Psephotus - papoušek
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm