Papoušek červenočapkový
Purpureicephalus spurius
Papoušek červenočapkový
Purpureicephalus spurius
Papoušek červenočapkový nebo-li červenotemenný nepatří k nejčastěji chovaným druhům. Tento papoušek je velice nesmělé povahy, hlavně v mládí. Velmi snadno se vyplaší, proto je třeba být při vstupu do voliéry obezřetný.
Popis
Samec: čelo, temeno, stehna a podocasní krovky červené. Líce a hrdlo je žluté. Hruď a břicho výrazně modrofialové. Horní část těla je žlutozelená až tmavozelená.
Samice: jsou podstatně méně výrazně zbarveny než samci. Mladí ptáci jsou zbarveny ještě matněji než samice, s ojedinělými červenými pírky na čele.
Výskyt
Papoušek červenočapkový obývá husté blahovičníkové lesy nebo alespoň krajiny s dostatečným množstvím těchto stromů. Žije v párech nebo malých skupinkách. Dlouhým zobákem sbírá pyl a nektar z květů.
Potrava
Tento papoušek v přírodě používá svůj zvláštní zobák k získávání semen eukalyptu, zvaného marri, která jsou pro ně nedomyslitelnou součástí potravy. V zajetí však přijímají běžně dostupná semena, ovoce a zeleninu. Pochutnají si také na klasech senegalského prosa. Chybět by neměli větvičky k okusu a grit nebo písek na trávení.
Chov
Papoušek červenočapkový je velmi živý a zvědavý, ale také plachý. Má velice pronikavý hlas a rád se koupe a létá. Voliéra by měla být alespoň 3m dlouhá, 1m široká a 2m vysoká. Jsou velice otužilí, ale na zimu by měli mít možnost se ukrýt před větrem a deštěm. Pokud chceme, aby nám pár zahnízdil, poskytneme mu hnízdní budku o rozměrech 30x30x50 cm s vletovým otvorem 8 cm a začneme podávat vaječnou míchanici a zelené krmení. Mladí ptáci přepeřují do dospělého šatu ve stáří jednoho roku. Pohlavně dospělá jsou mláďata v 15-18 měsících svého života. Doporučuje se, stejně jako u ostatních australských papoušků, pravidelné odčervování.
Názvy ve světě
Papoušek červenočapkový
Latinsky: Purpureicephalus spurius, Anglicky: Red-capped Parrot, Německy: Kappensittich, Dánsky: Rødisset Parakit, Španělsky: Perico Capelo, Finsky: sateenkaarikaija, Francouzsky: Perruche à tête pourpre, Italsky: Parrocchetto capirosso, Japonsky: yu-kariinko, Japonsky 2: ユアカリインコ, Holandsky: Roodkapparkiet, Norsky: Marriparakitt, Polsky: pasoglówka, Rusky: Красношапочный попугай, Slovensky: červenohlávok pestrý, Švédsky: Purpurbröstad papegoja, Čínsky: 红顶鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Papoušek alexandřin, Papoušek Collettův, Papoušek červenobřichý, Papoušek červenokřídlý, Papoušek hnědý, Papoušek horský (kouřový), Papoušek chocholatý, Papoušek kapský, Papoušek konžský, Papoušek karmínový
Papoušek červenočapkový Základní informace
- Výskyt: Austrálie (jihozápadní část)
- Velikost: 36 cm
- Hmotnost: 100 g
- Kroužek: 5,5 mm
- Počet vajec: 4 -6
- Inkubační doba: 20 dnů, opuštění hnízda po 35 dnech
- Potrava: směs semen pro střední papoušky + ovoce a zelenina
- Cena: 1500-2000 Kč
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm