Nestor kaka
Nestor meridionalis
Nestor kaka
Nestor meridionalis
Nestor kaka si stejně jako jeho větší příbuzný nestor kea zasloužil domorodé a následně i anglické a české jméno díky hlasu. Za letu se ozývá daleko slyšitelným ka-aa. Kaka je celkově zbarven spíše olivově hnědě. Čelo a temeno včetně týlu jsou šedobílé a směrem vzad přecházejí do hnědé. Krk a břicho mají červenavý nádech, na zadní časti krku je karmínově červený. Příuší je oranžově žluté, některá pera na plášti mají červený lem. Kostřec a ocasní krovky jsou karmínové. Spodní část křídla je šarlatová. Rýdovací pera jsou hnědá. V přírodě byli uloveni i odlišně zbarvení ptáci - úplně žlutí, albinotičtí, šarlatově červení, se zeleným leskem či hnědí. Šlo jistě o spontánně vzniklé mutace.
Kaka obývá oba hlavní novozélandské ostrovy, nalezneme ho ale i na některých menších ostrůvcích podél pobřeží. Vyhuben byl na Chathamových ostrovech (jeho výskyt dokazují kosterní nálezy). Kaka je obvvatel původních novozélandských lesů. Bohužel, s příchodem Evropanů došlo k nekontrolovanému odlesňování s cílem přeměnit lesy v zemědělskou půdu a pastviny. I když se nestor kaka sem tam zatoulá i do zahrad a na okraj měst, kde se živí květy a plody, prokazuje jen malou adaptabilitu vůči lidem. Veškeré aktivity, směřující k jeho záchraně, tak jsou věnovány ochraně lesů, ve kterých dosud žije. Nestor kaka není nikde běžný a početný, i když kupodivu nejvíce se mu daří na ostrůvcích Kapiti a Stewart.
Nejčastěji ho uvidíme, jak sám nebo v páru sedí na vrcholku nejvyššího stromu a sleduje okolí. Nejaktivnější je hned po ránu a před setměním a jeho hlas bývá slyšet i za noci. Mimo hnízdní období se toulá krajinou a na některých místech se neukáže celé týdny či měsíce. Na ostrově Kapiti jsou někteří ptáci ochočení a nechávají se turisty krmit z ruky.
Potravou kaků jsou semena, plody, květy, listy a pupeny, nektar, hmyz a jeho larvy. Plody si dovede přidržet v prstech. Hmyz dobývá ze země nebo odumřelých stromů silným špičatým zobákem. Hnízdní sezona začíná v září a končí v březnu. Hnízda jsou v dutinách stromů, obyčejné nízko nad zemí. Oblíbené dutiny, ve kterých pár vyvede potomstvo, bývají užívány mnoho let po sobě. Snáší 4 až 5 vajec na holé dno dutiny. To si někdy částečně vystýlá dřevní hmotou ze stěn dutiny. Samice vejce zahřívá tři týdny a opouští je pouze ráno a večer, kdy ji samec krmí. Mláďata opouštějí hnízdo po devíti týdnech.
V zajetí se nestor kaka chová jen výjimečně v některých zoologických zahradách. Tam se také občas vydaří úspěšný odchov. Mimo zoologické zahrady na Novém Zélandu byli kakové odchováni například v Anglii (Botanická zahrada Dunedin).
Názvy ve světě
Nestor kaka
Latinsky: Nestor meridionalis, Anglicky: New Zealand Kaka, Německy: Kaka, Dánsky: Kaka, Španělsky: Kaka, Finsky: kaka, Francouzsky: Nestor superbe, Italsky: Kaka, Japonsky: kaka, Japonsky 2: カカ, Holandsky: Kaka, Norsky: Kaka, Polsky: nestor kaka, Rusky: Кака, Slovensky: nestor kaka, Švédsky: Kaka, Čínsky: 白顶啄羊鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Kakadu bílý, Kakadu brýlový, Kakadu černý, Kakadu filipínský, Kakadu goffinův, Kakadu havraní, Kakadu hrabavý (tenkozobý), Kakadu inka, Kakadu molucký, Kakadu naholící
Nestor kaka Základní informace
- Výskyt: Nový Zéland
- Velikost: 45 cm
- Hmotnost: 900 g
- Počet vajec: 4-5 ks
- Inkubační doba: 21 dnů
- Potrava: Ovoce, zelenina, semena, plody
- Cena: V ČR nabízeni pouze vyjímečně
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Nestor - nestor
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm