Mada noční
Tanygnathus sumatranus
Mada noční
Tanygnathus sumatranus
Vzhled
Ve zbarvení tohoto, v dospělosti až 32 cm dlouhého a 230 až 330 g vážícího papouška, převládá zelená barva. Hlava je zelení, oči žluté, zobák u samce červený a u samice světle žlutý. Krk, prsa a břicho mají světlejší odstín zelené. Křídla jsou tmavěji zelená se slabým nádechem do modra a každé pírko je žlutě lemováno. Ocas je rovněž zelený s nádechem do modra. Končetiny šedé.
Poddruhy
Tanygnathus sumatranus burbidgii
Tanygnathus sumatranus duponti
Tanygnathus sumatranus everetti
Tanygnathus sumatranus freeri
Tanygnathus sumatranus heterurus - mada hnědoocasý
Tanygnathus sumatranus sumatranus
Život v přírodě
Nejčastějším výskytiště mady nočního je na Filipínách a Sulawesi. Mada noční žije v nížinách a nížinatých lesích, většinou pod 500 m.n.m. Někdy se vyskytuje též na plantážích. Žije v hejnech kolem 15 jedinců, jejich aktivita je převážně noční. Světová populace je odhadována na 50 000 jedinců.
Chov
Mada noční se v zajetí téměř nechová. Jako minimální délka voliéry se uvádějí 3 metry. Rozměry hnízdní budky mají být 25 x 25 x 56 cm. Samice snese 2 - 3 vejce (rozměr vejce 42 x 30 mm), ze kterých se mláďata líhnou po 25 dnech inkubace. Mladí madové opouštějí budku po 9 týdnech. Chovná sezóna v přírodě probíhá od dubna do listopadu.
Krmivo
Krmná dávka má být složena z drobných semen například směsí pro kanáry, k ní přidáváme oves, světlici barvířskou a menší množství slunečnicových semen, dále je vhodně především v naklíčeném nebo máčeném stavu předkládat fazole, hrách či čočku a také vařenou kukuřici. Chybět nesmí ani zelené listy ptačince prostředního, hlávkový salát, mangold, pampeliška. Jako u většiny papoušků má být nedílnou součásti ovoce a zelenina (mrkev, celer, cuketa, zelené fazolky nebo hrášek v lusku, jablko, pomeranč, hruška a banány. V kontrolovatelném množství předkládáme ořechy, jako například vlašské, lískové, pekanové ořechy a arašídy.
Názvy ve světě
Mada noční
Latinsky: Tanygnathus sumatranus, Anglicky: Blue-backed Parrot, Dánsky: Grøn Grovnæbspapegøje, Finsky: vihernokkakaija, Francouzsky: Perruche de Müller, Holandsky: Müllers Papegaai, Italsky: Pappagallo di Mueller, Japonsky: sasahainko, Japonsky 2: ササハインコ, Norsky: Asurgumppapegøye, Německy: Everettpapagei, Polsky: papuga zielona, Rusky: Мюллеров благородный попугай, Slovensky: ladniak olivový, Čínsky: 蓝背鹦鹉, Španělsky: Loro de Müller, Švédsky: Müllers papegoja
Mohlo by vás také zajímat
Mada černoramenný, Mada kobaltový, Mada modrotemenný, Mada vlajkový, Mada zelený, Mada zlatokrký, Papoušek noční, Maďarský chrt, Maďarský ohař krátkosrstý, Felsuma madagaskarská
Mada noční Základní informace
- Výskyt: Filipíny, Sulawes
- Velikost: 32 cm
- Hmotnost: 230-330 g
- Kroužek: 10 mm
- Počet vajec: 2-3 ks
- Inkubační doba: 25 dnů
- Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Prioniturus - mada
Asie
- Nadmořská výška: 940 m
- Povrch: sever rovinatý, střed kontinentu hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: podnebí rovníkové, monzumové, kontinentální
- Subtropický: v zimě chladno, vlhko; v létě vedro, sucho
- Mírný pás: spadá většina kontinetu
- Subpolární pás: severní oblast
- Polární pás: nejsevernější oblast
- Teplota:
- Zima: až -50 °C (Sibiř)
- Léto: 5-35 °C
- Roční úhrn srážek:
- Nejvíce jih a jihovýchod: 2000-3000 mm