Potáplice lední
Gavia immer
Potáplice lední
Gavia immer
Znaky
Ve svatebním šatě je potáplice lední nezaměnitelná díky černé hlavě se zelenomodrým hedvábným leskem a černošedému rovnému zobáku. V zimě velmi podobná potáplici severní, většinou však o trochu větší. Délka 68 až 81 cm, rozpětí 150 cm, hmotnost až 4,5 kg. Červené oči a černobíle vzorkované hrdlo stejně jako stejně pruhovaný krční pruh svatebního šatu má i potáplice žlutozobá. V zimním šatě je možno všechny čtyři druhy potáplic navzájem lehko zaměnit. Potáplice severní a potáplice malá jsou podstatně menší než potáplice lední a žlutozobá (60 cm proti 70 - 80 cm délky těla). Potáplice žlutozobá a potáplice malá mají lehce ohnuté zobáky, zobáky potáplice severní a lední jsou rovné.
Prostředí
Ptáci hnízdící v arktické Severní Americe, v Grónsku a na Islandu. Jednotliví ptáci přečkávají léto u Faerských ostrovů a Spitzberg, aniž by hnízdili. V zimě se potáplice lední objevují u norského pobřeží i v Severním a Baltském moři. Jednotliví mladí ptáci jsou bouřemi zanášeni daleko k jihu, takže je možno spatřit potáplice lední až na Bodamském jezeře a dokonce ve Středozemním moři. V létě žijí ptáci na velkých sladkovodních jezerech v tundře a v zalesněné tundře.
Rozmnožování
Tam, kde hnízdí potáplice lední, ozývají se za přísvitu půlnočního slunce působivé hlasy tokajících velkých ptáků nad vodou, často v duetu. Potáplice lední, žijící po celý život s týmž partnerem se zdržují na jednou zvoleném hnízdišti po celý život, i tehdy, jsou-li vyrušovány. Začátek hnízdění závisí na čase oblevy na jezeře a spadá obvykle do června. I místo hnízdění ptáci po léta nemění. Hnízdo na pevném podkladě je u mnoha párů jen jamka na zemi, u jiných jej tvoří ale zřetelná hromada z mechu a vodních rostlin. Na hnízdě sedí oba rodiče, doba hnízdění je 29 až 30 dní. V nebezpečí se hnízdící pták přitiskne k vejcím a natáhne krk dopředu. V nouzi ptáci hnízdo účinně brání údery zobáku, mnohé páry dokonce i před člověkem. Dvě vejce dlouhá asi 9 cm nelze odlišit od vajec potáplice žlutozobé.
Potrava
Ryby. Lovící potáplice zůstávají pod vodou až 3 minuty a při potápění odplouvají až do vzdálenosti 200 m.
Názvy ve světě
Potáplice lední
Anglicky: Great Northern Diver, Dánsky: Islom, Finsky: Amerikanjääkuikka, Francouzsky: Plongeon imbrin, Holandsky: IJsduiker, Chorvatsky: Veliki plijenor, Islandsky: Himbrimi, Italsky: Strolaga maggiore, Maďarsky: Jeges búvár, Německy: Eistaucher
Mohlo by vás také zajímat
Hoholka lední, Potáplice žlutozobá, Potáplice severní, Potáplice malá, Buřňák lední, Mrož lední, Medvěd lední
Foto: http://www.alaska-in-pictures.com
Potáplice lední Základní informace
- Výskyt: Tundry a lesy Severní Ameriky
- Délka: 68-81 cm
- Hmotnost: 4,5 kg
- Počet vajec: 2 ks
- Inkubační doba: 29-30 dnů
- Průměr kroužku: 12 mm
- Potrava: Ryby, obojživelníci
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Gaviiformes - potáplice
- Čeleď: Gaviidae - potáplicovití
- Rod: Gavia - potáplice
Severní Amerika
- Nadmořská výška: 730 m
- Povrch: hornatý, vysočiny i roviny
- Teplotní pásy:
- Arktický: srážky 300 mm, teploty pod nulou
- Subarktický: srážky 300 mm, teploty kolem nuly
- Humidní, mírně studený pás: 10 °C
- Humidní, středně teplý pás: 20 °C
- Tropický: nad 20 °C
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Teplota:
- Nejvyšší: 27,6 °C
- Nejnižší: -19,1 °C