Drozd brávník
Turdus viscivorus
Drozd brávník
Turdus viscivorus
Znaky
Drozd brávník je největší z drozdovitých, dlouhý 27 cm. Vypadá jako přerostlý drozd zpěvný. Opeření působí jakoby šedivě. Má nápadný vrzavý hlas, zvláště když vylétá z hnízda.
Prostředí
Vysoký les s jehličnatými stromy, paseky a lesní louky. Místy i v parcích a ovocných zahradách. Přetahuje pomalu směrem k jihu a jihozápadu.
Rozmnožování
Samečkové zpívají z nejvyšších vrcholků stromů. Melodií se jejich zpěv podobá zpěvu kosa černého a opakujícím se slokám drozda. Přednes je pomalý a přerušovaný mnoha přestávkami. V pochmurném tichu vysokého smrkového lesa a za pozdního soumraku působí zvlášť slavnostně. Můžeme jej slyšet jen během několika týdnů v dubnu a v květnu.
V korunách jehličnanů, někdy i nízko, staví samička objemné hnízdo ze stébel a hlíny. Každodenně na něm pracuje 2 až 3 hodiny a dohotoví je za 4 až 5 dní. V dubnu a v červnu mívá drozd brávník obvykle dvě snůšky. Samička klade 4 nebo 5 vajec, na nichž sedí 12 až 14 dní, mladí ptáci zůstávají v hnízdě 14 až 16 dní. Při sezení na vejcích se samička v přestávkách stará o svou potravu. Když se vyklubou mláďata, krmí je oba rodiče. Mladé ptáky krmí i určitý čas po vyhnízdění. Často staví samička už hnízdo pro druhou snůšku, zatímco samec ještě pečuje o poletující mláďata ze snůšky první. V době, kdy opouštějí hnízdo, přirůstají mladým ptákům pera v letkách až o 1/3 mm za hodinu. Mladí samečkové si každý vyberou jednu sloku zpěvu otce a učí se pak ještě sloky svých sousedů, později je spojují v píseň. Mladé samičky vykazují už krátce po opuštění hnízda náznaky stavění hnízda.
Potrava
Drozd brávník požírá žížaly a bobule.
Názvy ve světě
Drozd brávník
Anglicky: Mistle Thrush, Finsky: Kulorastas, Francouzsky: Grive draine, Holandsky: Grote lijster, Chorvatsky: Drozd imelaš, Islandsky: Mistilþröstur, IItalsky: Tordela, Maďarsky: Léprigó, Německy: Misteldrossel
Mohlo by vás také zajímat
Drozd plavý, Drozd kvíčala, Drozd zpěvný, Drozd cvrčala
Foto: http://www.luontoportti.com