Rorýs velký
Tachymarptis melba
Rorýs velký
Tachymarptis melba
Znaky
Rorýs velký je podstatně větší než rorýs obecný - jeho rozpětí je asi 60 cm proti 40 cm rorýse obecného - a má bílé břicho. Jeho hlas je hlasité a nápadné trylkování.
Prostředí
Skalní stěny, soutěsky, příkré břehy, vysoké budovy od mořské hladiny až po velehory. Na severu ohraničují jeho životní prostředí období špatného počasí: ve Švýcarsku se můžeme setkat ve skalních výklencích, kde ptáci hnízdí, s nesčetnými mrtvými rorýsy, kteří pošli hlady.
Rozmnožování
V březnu a v dubnu se rorýsi velcí vracejí ze zimovišť ve východní Africe. Kolonie tvoří často stovky párů, řidčeji hnízdí i jednotlivě ve skalních výklencích a dutinách. Vše, z čeho je postaveno drobné hnízdo z prvního roku – peří, vlna a stébla - ptáci nachytali ve vzduchu a slinami slepili do tvaru misky. Ve Středomoří, kde lidé tradičně loví všechny i nejdrobnější ptáky k jídlu, lovili dříve tyto rorýsy v okolí hnízdní kolonie „na udici". Lovec ležel nahoře na hraně skály a nechali háček s peříčkem jako návnadou poletovat nad propastí. Tento způsob lovu se však při současném nízkém stavu rorýsů velkých už nevyplatí. Ptáci používají hnízdo opakovaně a během let je neustále přistavují.
Vejce kladou v první polovině května. Na 2 nebo 3 vejcích sedí ptáci 18 až 21 dnů a chovají se na hnízdě velmi hlučně. První mladí ptáci opouštějí hnízda v červenci. Na zimoviště odtahují v září.
Potrava
Vzdušný plankton, tj. veškerý drobný hmyz, který sice aktivně létá, ale přitom je hříčkou větru. S oblibou se rorýs velký živí i komáry, tančícími v hejnech. Let rorýse velkého působí silácky - nepoletuje jen ve větru, ale zároveň si s větrem hraje. Pije za letu.
Názvy ve světě
Rorýs velký
Anglicky: Alpine Swift, Dánsky: Alpesejler, Finsky: Alppikirskuja, Francouzsky: Martinet alpin, Holandsky: Alpengierzwaluw, Chorvatsky: Bijela čiopa, Islandsky: Alpasvölungur, Italsky: Rondone maggiore, Maďarsky: Havasi sarlósfecske, Německy: Alpensegler, Norsky: Alpeseiler, Polsky: Jerzyk, Portugalsky: Andorinhão-real, Slovensky: Dážďovník skalný, Španělsky: Vencejo real, Švédsky: Alpseglare
Mohlo by vás také zajímat
Alexandr velký, Vaza velký, Velký münsterlandský ohař, Velký hrubosrstý vendéeský baset, Velký modrý gaskoňský honič, Elo velký, Německý špic velký, Velký švýcarský salašnický pes, Knírač velký, Drakoun velký
Foto: http://www.pbase.com
Rorýs velký Základní informace
- Výskyt: Afrika, část Evropy
- Velikost: 19-20 cm
- Hmotnost: 95-110 g
- Počet vajec: 2-3 ks
- Inkubační doba: 18-21 dnů
- Potrava: Hmyz ve vzduchu
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Apodiformes - svišťouni
- Podřád: Apodi
- Čeleď: Apodidae - rorýsovití
- Podčeleď: Apodinae - rorýsi vlastní
- Rod: Tachymarptis - rorýs
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C