Břehule říční
Riparia riparia
Břehule říční
Riparia riparia
Znaky
Břehule říční je malá hnědá vlaštovka, létající poněkud ploše a bezhlučně. Loví často nad vodou a od jiných vlaštovek ji lehce rozeznáme. Samec i samice jsou na horní straně těla hnědí, na spodní bílí. Charakteristickým znakem je zemitě hnědý příčný proužek na hrdle a mělce vidlicovitě vykrojený ocas. Je 12 centimetrů dlouhá.
Prostředí
Břehule říční žije v blízkosti příkrých hlinitých nebo písčitých stěn.
Rozmnožování
Obývá místa s vysokými hlinitými břehy nebo podobné stěny, například v pískovnách. V těchto stěnách vyhrabávají oba partneři hnízdní nory, které končí hnízdní komůrkou, vystlanou trávou a peřím. Na 4-6 bílých vejcích sedí oba rodiče 16-18 dní. Břehule patří mezi ohrožené druhy ptáků. Po umělé regulaci vodních toků našla náhradní stanoviště v pískovnách a dalších těžebních prostorech. V rámci projektu „Stabilizace populace břehulí v Jihočeském kraji“ organizace Calla upravuje hnízdní stěny břehulí v jihočeských pískovnách ve Lžíně na Táborsku, Záblatí na Třeboňsku a Třebči na Borovansku, ve kterých bylo napočítáno celkem 863 břehulích nor.
Potrava
Hmyz ulovený ve vzduchu. Břehule loví neúnavně nad hladinou jezer, řek a rybníků, často daleko od stěn, v nichž hnízdí. Komáry loví večer i dlouho po západu slunce.
Názvy ve světě
Břehule říční
Anglicky: Bank Swallow, Finsky: Törmäpääsky, Francouzsky: Hirondelle de rivage, Holandsky: Oeverzwaluw, Chorvatsky: Bregunica, Islandsky: Bakkasvala, Italsky: Topino, Maďarsky: Parti fecske, Německy: Uferschwalbe, Norsky: Sandsvale, Polsky: Górniczek, Portugalsky: Andorinha-das-barreiras, Rumunsky: Lăstun de mal, Slovensky: Brehuľa obyčajná, Španělsky: Avión zapador, Švédsky: Backsvala
Mohlo by vás také zajímat
Ledňáček říční, Osenice vykřičníková, Břehule skalní, Orlovec říční, Ústřičník velký, Kulík říční, Cvrčilka říční, Mihule říční, Okoun říční, Úhoř říční
Foto: http://www.wildaboutbritain.co.uk