Pěnice slavíková
Sylvia borin
Pěnice slavíková
Sylvia borin
Znaky
Její zbarvení není příliš kontrastní: horní strana těla je stejnoměrné šedohnědá, spodní světlejší, jen břicho je bílé. Varovný křik „čak-čak" nebo „taktak". Žije velice skrytě v hustém křoví a můžeme ji obvykle zahlédnout mezi listím jen na okamžik. Za časných ranních hodin se vyhýbá oroseným listům a sbírá potravu na horních větvích.
Prostředí
Vyšší křoviska, zarostlé okraje lesů, převážně u vody. Podrost ve světlých lesích, ne ale tak hluboko v lese jako pěnice černohlavá. Pěnice slavíková se vyskytuje také na pasekách, je-li zde porost tak vysoký, jak ptáci vyžadují.
Rozmnožování
Sameček ohlašuje svůj návrat ze zimoviště zpěvem často až v polovině května, 14 dní po ostatních pěnicích jako poslední. Jeho zpěv je nekonečná libozvučná píseň, kterou můžeme poslouchat dlouho do července. Za dne se zpěvák skrývá mezi listím v křoví, často i v korunách stromů, před západem slunce však zpívá i na vrcholové větvi. Hnízdečko staví oba partneři během 6 až 11 dní nízko v křoví, zřídka výš než 30 cm nad zemí. Materiálem je zvadlá loňská tráva, větvičky i čerstvé haluze. Často je umístěno v ostružiníkovém či maliníkovém keři, někdy i v hromadě klestí, vždy ale ve stínu a dobře ukryté. Je to ježatá mělká miska z trávy a kořínků. Hnízdění začíná, když les pod korunami stromů zastíní vyrašené listí, obvykle koncem května či začátkem června. Náhradní snůška je možná, zřídka i snůška druhá. Samička sedí na 5 nebo 4 vajíčkách 11 až 12 dní. Nalezneme-li v hnízdě pěnice slavíkové jen 3 vajíčka, jde pravděpodobně o snůšku náhradní. Mláďatům se po 3 až 4 dnech otvírají oči a za 10 až 12 dní po vyklubání z vajec opouštějí hnízdo.
Názvy ve světě
Pěnice slavíková
Anglicky: Garden Warbler, Francouzsky: Fauvette des jardins, Holandsky: Tuinfluiter, Chorvatsky: Siva grmuša, Islandsky: Garðsöngvari, Italsky: Beccafico, Litevsky: Darza kaukis, Maďarsky: Kerti poszáta, Německy: Gartengrasmücke, Norsky: Hagesanger
Mohlo by vás také zajímat
Pěnice černohlavá, Pěnice hnědokřídlá, Pěnice pokřovní, Pěnice vlašská, Pěnice mistrovská, Pěnice vousatá, Pěnice kaštanová, Pěnice bělohrdlá, Pěnice Rüppellova, Pěnice černohlavá
Foto: http://www.vogelwarte.ch
Pěnice slavíková Základní informace
- Výskyt: Evropa
- Délka: 13-14,5 cm
- Hmotnost: 20 g
- Počet vajec: 4-5 ks
- Inkubace: 11-12 dnů
- Průměr kroužku: 3 mm
- Potrava: Hmyz, pavouci, plody
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Passeriformes - pěvci
- Čeleď: Sylviidae - pěnicovití
- Podčeleď: Sylviinae
- Rod: Sylvia - pěnice
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C