Kulík zlatý
Pluvialis apricaria
Kulík zlatý
Pluvialis apricaria
Znaky
Kulík zlatý je o něco menší než čejka. V době hnízdění má černý krk a břicho, krk severské rasy je lemovaný bíle. Mimo dobu hnízdění je kulík zlatý nenápadný pták se žlutě skvrnitým hřbetem.
Prostředí
Kulík zlatý patří do skupiny bahňáků, kteří žijí převážně u vod. Pták hnízdící ve vřesovištích a tundrách, ale vždy v krátkostébelné vegetaci, takže když sedí na vejcích, má po okolí volný vý-hled. V době tahu se vyskytuje kulík zlatý u moře a ve středoevropském vnitrozemí.
Rozmnožování
Na počátku období rozmnožování začínají kulíci zlatí pelichat a získávají mnohem výraznější zbarvení, samečci například mají typicky tmavou hruď. Dosud nespárovaní ptáci si najdou protějšky většinou krátce po příletu ze zimovišť. Jednou utvořené páry spolu obvykle vydrží celý život. Ve hnízdišti je hlavním úkolem samečka hájení území, čemuž se věnuje s příkladnou horlivostí. Často se přitom dostane do sporů s jinými samečky. Když je území konečně obhájeno, vyhloubí do půdy několik mělkých důlků. Samička si pak jeden z nich vybere jako místo pro hnízdo. Během tohoto rozhodování se odehrává poměrně složitý tok, který je zakončen pářením. Samička pak vybraný důlek poněkud rozšíří, vystele a po třech týdnech do něho během jediného dne snese tři vajíčka. V sezení na vejcích se oba ptáci střídají různým způsobem: někdy sedí před den sameček a na jeho místo se večer posadí samička, jindy se oba rodiče v sezení střídají v pravidelných intervalech již během dne. Po 28 až 31 dnech se líhnou mláďata, která se vyvíjejí velice rychle a brzy již doprovázejí rodiče na výpravách za potravou. Zatímco se mláďata věnují shánění potravy, drží rodiče hlídku. Ve věku jednoho měsíce umějí mladí kulíci zlatí létat a následujícího roku mohou již sami zahnízdit.
Názvy ve světě
Kulík zlatý
Anglicky: Golden Plover, Dánsky: Hjejle, Finsky: Kapustarinta, Francouzsky: Pluvier doré, Holandsky: Goudplevier, Chorvatsky: Troprsti zlatar, Islandsky: Heiðlóa, Italsky: Piviere dorato, Maďarsky: Aranylile, Německy: Goldregenpfeifer, Norsky: Heilo, Polsky: Siewka złota, Portugalsky: Tarambola-dourada, Rumunsky: Ploierul auriu mare, Slovensky: Kulík zlatý, Španělsky: Chorlito dorado, Švédsky: Ljungpipare
Mohlo by vás také zajímat
Aratinga sluneční - zlatý, Zlatý retrívr, Gekon zlatý, Bažant zlatý, Křeček zlatý - syrský, Zlatohlávek zlatý, Střevlík zlatý, Kulík hnědý, Kulík říční, Kulík mořský
Foto: http://atlas3.lintuatlas.fi
Kulík zlatý Základní informace
- Výskyt: Evropa
- Velikost: 25-28 cm
- Hmotnost: 140-295 g
- Počet vajec: 4 ks
- Inkubační doba: 28-31 dnů
- Průměr kroužku: 5,8 mm
- Potrava: Hmyz, plži a červi
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Charadriiformes - dlouhokřídlí
- Čeleď: Charadriidae - kulíkovití
- Rod: Pluvialis - kulík
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C