Orel královský
Aquila heliaca
Orel královský
Aquila heliaca
Znaky
Při rozpětí asi 1,80 m je orel královský o něco menší než orel skalní. Je hnědý, má světlou šíji a charakteristické světlé ramenní skvrny. V ocase chybí bílá.
Prostředí
Lesní a stromy porostlá step, řidčeji i travnatá step, většinou v nížinách.
Rozmnožování
Orel královský hnízdí na stromech a je svému okrsku věrný. Má ale více hnízd, která obsazuje střídavě a jež jsou v závislosti na velikosti stromů vysoko nebo nízko nad zemí. Dvě nebo tři mláďata se klubou po čtyřicetidenním sezení z vajec počátkem června. Po 35 dnech jsou už zcela opeřena a zhruba po 6 týdnech vylétají, zpočátku se však ke spánku ještě vracejí na hnízdo. Na rozdíl od orla skalního odchovávají orli královští často dvě, výjimečně i tři mláďata. Nechávají-li staří ptáci hnízdo bez dozoru, přikrývají často vejce nebo mláďata zelenými haluzemi. Mladí orli přepeřují teprve 6. rokem do šatu orlů dospělých.
Potrava
Ve srovnání s orlem skalním má orel královský slabší drápy, které mu dovolují lovit jen menší kořist. Tu orli zabíjejí pouze na zemi. Kořistí jsou obvykle syslové, králíci a zajíci, vyskytují se i údaje o přepadení domácích hus.
V Persii dříve používali těchto orlů k lovu antilop. Ptáci mohou odnést kořist těžkou až 3 kg. Pár orlů loví často společně, přičemž jeden z partnerů kořist vyplaší a druhý ji uloví. Živí se i uhynulými zvířaty.
Všeobecně
Severští orli královští jsou tažní ptáci, kteří se na podzim shlukují do skupin a táhnou společně často i ve společnosti jiných dravců.
Názvy ve světě
Orel královský
Anglicky: Imperial Eagle, Dánsky: Kejserørn, Finsky: Keisarikotka, Francouzsky: Aigle ravisseur, Holandsky: Keizerarend, Chorvatsky: Orao krstaš, Islandsky: Gammörn, Italsky: Aquila imperiale, Maďarsky: Parlagi sas, Německy: Kaiseradler, Norsky: Keiserørn, Polsky: Orzeł cesarski, Portugalsky: Águia-imperial, Rumunsky: Acvilă de câmp
Mohlo by vás také zajímat
Korela chocholatá, Papoušek královský, Hroznýš královský, Hroznýš královský subsp. císařský, Bažant královský, Orel mořský, Orel nejmenší, Orel volavý, Orel jestřábí, Orel skalní
Foto: http://www.dutchbirding.nl
Orel královský Základní informace
- Výskyt: Evropa
- Délka: 70-84 cm
- Hmotnost: 2,5-4 kg
- Počet vajec: 2-3 ks
- Inkubační doba: 35 dnů
- Průměr kroužku: 25 mm
- Potrava: Králíci, zajíci
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Accipitriformes - dravci
- Čeleď: Accipitridae - jestřábovití
- Rod: Aquila - orel
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C