Orel volavý
Aquila clanga
Orel volavý
Aquila clanga
Znaky
Rozpětí 160 cm i více. Středně velký, většinou jednobarevný orel. Mladí ptáci jsou černohnědí se světlými skvrnami na křídlech a s bělavým kořenem ocasu. Let je rychlý a obratný, střídá se mávání křídel a plachtění. Orel také dobře běhá. Má zvonivý hlas. Orla volavého jen obtížná můžeme odlišit od podstatně menšího, jen jako káně velkého orla křiklavého.
Prostředí
Řídké lesy s vysokými stromy, většinou v nížině podél toků a břehů jezer i na rozlehlých nížinných rašeliništích. V zimě v subtropické a tropické Asii. Na území České republiky se zatoulává jen velmi vzácně.
Rozmnožování
Na hnízdištích se orli objevují v dubnu a předvádějí tu své svatební lety. Pak opravují staré hnízdo a zdobí je čerstvými haluzemi. V první polovině května klade samice jedno nebo dvě vejce, mladší mládě však většinou hyne. Samice sedí na vejcích 42-45 dní, mláďata zůstávají na hnízdě 45 až 60 dní. Mládě hnízdo opouští v polovině srpna a až do konce září je rodiče v blízkosti hnízda krmí. Toulá se stále dál od hnízda a nakonec mizí směrem k oblasti, kde přezimuje.
Potrava
Orel volavý je všestranný a přizpůsobivý letec. Loví ne číhané, za výzvědného letu i během po zemi, a to savce od myši po zajíce, ptáky od skřivaních mláďat až po divokou kachnu, napadá i domácí drůbež. Mimoto se živí i ještěrkami, skokany, ropuchami, želvami a různým větším hmyzem. Pochutná si i na mršinách a na břeh vyplavených mrtvých rybách.
Názvy ve světě
Orel volavý
Anglicky: Greater Spotted Eagle, Finsky: Kiljukotka, Francouzsky: Aigle pomarin, Holandsky: Bastaardarend, Chorvatsky: Orao klokotaš, Islandsky: Gjallörn, Italsky: Aquila anatraia maggiore, Maďarsky: Nagy békászó sas, Německy: Schelladler, Norsky: Storskrikørn, Polsky: Orlik grubodzioby
Mohlo by vás také zajímat
Korela chocholatá, Orel mořský, Orel nejmenší, Orel jestřábí, Orel skalní, Orel královský, Orel stepní
Foto: http://biebrzafototraper.pl