Ploskoroh pestrý
Libelloides macaronius
Ploskoroh pestrý
Libelloides macaronius
Velikost těla má ploskoroh pestrý v rozmezí 25-35 mm, rozpětí křídel pak 45-60 mm. Tykadla jsou dlouhá, nitkovitá a zakončená zploštělými paličkami. Tělo je hnědo-černé, hustě černě ochlupené, u samců zakončené klíšťkami, které slouží k přidržování samice při kopulaci. Křídla jsou částečně bezbarvá s hnědo-černými a žlutými skvrnami.
Z České republiky je znám výskyt ploskoroha žlutého (Libelloides coccajus), s nímž je také možná záměna s ploskorohem pestrým. Ploskoroh žlutý se liší zbarvením křídel, má přední křídla žlutá pouze na bázi (chybějí hnědo-černé skvrny) a zadní křídla jsou částečně průhledná. Ploskoroh žlutý byl nalézán v první polovině 20. století pouze na Křivoklátsku, chybějí novější nálezy a druh se považuje za nezvěstný.
Ploskoroh pestrý se vyskytuje v jihovýchodní Evropě a jihozápadní Asii. V České republice dosahuje severozápadní hranice svého rozšíření a je znám především ze středních Čech (okolí Prahy, Český kras) a z jižní Moravy (Pálava, Podyjí, Jihlavsko atd.).
Dospělci od května do září s maximem v červnu a červenci. Ploskoroh pestrý obývá zachovalá společenstva skalních a sprašových stepních trávníků. Imaga obratně poletují jen za slunečných dnů až několik metrů nad zemí, jinak sedí na vegetaci se střechovitě složenými křídly. Pohybují se třepotavým a klikatým letem, během kterého loví nebo dochází k námluvám. Samečci se zachytí o samičku klíšťky, které mají na zadečku, poté oba padají do trávy, kde probíhá kopulace. Samičky kladou asi 40-50 vajíček ve dvou řadách na vegetaci. Larvy jsou podobné larvám mravkolvů, od nichž se liší bradavkovitými, obrvených výběžků na každém hrudním a zadečkovém článku, širší hlavou a krátkými předními končetinami. Proti predátorům se maskují exkrementy a detritem, který na sebe nalepují. Žijí na povrchu půdy a s rozevřenými kusadly nehybně čekají na kořist, živí se především různými bezobratlými. Larvy tráví kořist mimotělně (podobně jako pavouci), do kořisti vpustí trávící šťávy, nechají působit enzymy na natrávení tkání a potom postupně vysávají obsah těla kořisti. Larvy dvakrát přezimují a třetí instar si na jaře vytvoří zámotek na vegetaci a asi po třech týdnech se líhne dospělec.
Názvy ve světě
Ploskoroh pestrý
Holandsky: Uilvlieg, Německy: Östlicher Schmetterlingshaft, Slovensky: Askalafus škvrnitokrídly
Mohlo by vás také zajímat
Leguánek pestrý, Lepoještěr pestrý, Lžičák pestrý, Tukan pestrý, Kameňáček pestrý, Buvolec pestrý, Netopýr pestrý, Tlamovec pestrý, Halančík pestrý, Ploskoroh žlutý
Foto: http://www.naturamediterraneo.com
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododělení: Protostomia - prvoústí
- Kmen: Arthropoda - členovci
- Podkmen: Hexapoda - šestinozí
- Třída: Insecta - hmyz
- Podtřída: Pterygota - křídlatí
- Infratřída: Neoptera - novokřídlí
- Řád: Neuroptera - síťokřídlí
- Podřád: Myrmeleontiformia
- Nadčeleď: Myrmeleontoidea
- Čeleď: Ascalaphidae - ploskorohovití
- Podčeleď: Ascalaphinae - ploskorozi
- Rod: Libelloides - ploskoroh
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C