Kakadu růžový
Eolophus roseicapillus
Kakadu růžový
Eolophus roseicapillus
Popis
Základním zbarvením je tmavě růžová, horní polovina hlavy bělavě růžová, chocholka je nižší a kulatá. Záda, křídla a ocas šedé, oči s hnědou duhovkou, zobák bílý, nohy šedé. Samička je zbarvena jako samec, ale má červenou duhovku a oční okruží bílo - šedé. Tyto papoušci patří mezi silně ohrožený druh - CITES II.
Výskyt
Mimo pás podél pobřeží na severu, východě a jihozápadě, celá Austrálie, postupně byli zavlečeni i na Tasmánii.
Potrava
U těchto ptáků je velice důležitá vhodná skladba potravy. Kakaduové růžoví jsou totiž náchylní na tukové nádory zvané liposomy. Podávejte jim nízkotučnou stravu s převahou zrnin, doplněnou malým množstvím slunečnice. Doplňujte stravu o ovoce a zeleninu. Také byste měli těmto papouškům dopřát dostatek čerstvých větví. V době odchovu je nutné zpestřit stravu o vaječnou míchanici, naklíčené zrní, zelené krmení (salát, pampelišku, ptačinec žabinec a jiné). Různé pamlsky jako burské oříšky, piškoty a sušené banány jsou pro ně pochoutkou.
Chov
Kakadu růžový potřebuje prostornou voliéru alespoň 4m dlouhou a jeden metr širokou s možností úkrytu před nepříznivými klimatickými podmínkami. Nepatří k příliš destruktivním papouškům. Pokud budou mít dostatek větví na okus neměli by si dřevěné konstrukce voliéry všímat. Často se zdržují na zemi, proto patří mezi kakaduy, kteří jsou nejčastěji zamořeni střevními parazity. Ozývají se velmi pronikavým křikem. Pro hnízdění poskytneme papouškům nejlépe hnízdní kmen o základně 40 x 40 cm a výšce 100 cm , vletový otvor o průměru 12 cm. Počátek toku začíná v březnu nebo dubnu. Samice snáší 3 - 7 vajíček každý třetí den a zahřívají je oba rodiče. Inkubace trvá 22 - 24 dní. Mladí opouštějí hnízdo po 50 - 60 dnech a rodiče je ještě 2 - 4 týdny krmí. Jeden hnízdní pár vyvede za sezónu i dvě generace. Jakmile jsou první mláďata samostatná, odstavte je, jinak je mohou rodiče napadat.
Život v přírodě
Kakadu růžový tvoří hejna, žije v nadmořských výškách do 1250 m. Obývá nížiny i náhorní plošiny celého kontinentu, v nížinách ho spatříme hlavně na polích a kukuřičných plantážích, kde působí značné škody. Kakaduové růžoví jsou výborní letci. Hnízda budují nejčastěji v dutinách blahovičníků. V přírodě se živí drobnými semeny travin a různých plevelů, zrním, ořechy, plody, bobulemi, pupeny stromů, hmyzem a jeho larvami.
Názvy ve světě
Kakadu růžový
Latinsky: Eolophus roseicapillus, Anglicky: Galah, Dánsky: Rosakakadu, Finsky: ruusukakadu, Francouzsky: Cacatoès rosalbin, Holandsky: Roze Kaketoe, Italsky: Cacatua pettorosa, Japonsky: momoiroinko, Japonsky 2: モモイロインコ, Norsky: Rosenkakadu, Německy: Rosakakadu, Polsky: kakadu rózowa, Rusky: Розовый какаду, Slovensky: kakadu ružový, Čínsky: 粉红凤头鹦鹉, Španělsky: Cacatúa Galah, Švédsky: Rosenkakadua
Mohlo by vás také zajímat
Kakadu bílý, Kakadu brýlový, Kakadu černý, Alexandr růžový vousatý, Kakadu filipínský, Kakadu goffinův, Kakadu havraní, Kakadu hrabavý (tenkozobý), Kakadu inka, Kakadu molucký
Kakadu růžový Základní informace
- Výskyt: Austrálie
- Velikost: 35 cm
- Hmotnost: 300-400g
- Kroužek: 9,5 mm
- Počet vajec: Až 5Ks
- Inkubační doba: 25 dní, mláďata vylétají za 50 - 60 dní
- Potrava: Směs pro velké papoušky, ovoce+zelenina
- Cena: Kolem 12 000 Kč/ks
Taxonomie
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Cacatuidae - kakaduovití
- Podčeleď: Cacatuinae - kakaduové
- Rod: Eolophus - kakadu
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm