Saranče modrokřídlá
Oedipoda caerulescens
Saranče modrokřídlá
Oedipoda caerulescens
Velikost těla samic 20-29 mm, samci jsou zpravidla drobnější 13-23 mm. Délka krytek podobná jako těla, přesahující poslední zadečkový článek o několik milimetrů. Zbarvení je závislé na podkladu, nejčastěji je saranče zbarvena do světlé a tmavé kombinace šedé a hnědé s tmavými pruhy. Vzácně může být zbarvení rezavé až načervenalé. Při letu odhalí svá modře zabarvená blanitá křídla s černým příčným pruhem táhnoucím se po celém křídle. Okraj (špička) spodních i svrchních křídel je průhledný.
V ČR se vyskytuje příbuzná saranče německá, kterou na první pohled tak snadno od saranče modrokřídlé neodlišíte.
Saranče modrokřídlá je rozšířena ve velké části Evropy, vyjma nejsevernějších států (chybí v Británii), především střední a jižní Evropa. Dále v severní Africe, ale především směrem na východ do Asie až po Mongolsko a Čínu. V ČR lokálně hojný druh na vhodných biotopech a pouze v nížinách.
S dospělými sarančaty se setkáme během léta od června do září. Xerotermní druh obývají především stepi, písčiny, kamenité stráně, říční náplavy, ale také antropogenní biotopy jako jsou lomy a pískovny. Často jsou tyto biotopy v raně sukcesním stádiu s velmi malým vegetačním pokryvem. Svým zbarvením dobře splývají s podkladem a při vyrušení odskočí několik metrů, v tu chvíli je možné spatřit modré zbarvení křídel. Samičky kladou vajíčka do půdy a opatřují je ochraným obalem (ootékou). Vajíčka přezimují do dalšího roku a během teplých jarních měsíců (duben-květen) se líhnou nymfy.
Názvy ve světě
Saranče modrokřídlá
Anglicky: Blue-winged Grasshopper, Německy: Blauflüglige Ödlandschrecke
Mohlo by vás také zajímat
Neoféma modrokřídlá, Saranče lesklá, Saranče horská, Saranče pestrá, Saranče stěhovavá, Saranče měnlivá, Saranče zelená, Saranče vrzavá
Foto: http://www.naturalis-historia.de