Kakadu palmový
Probosciger atterimus
Kakadu palmový
Probosciger atterimus
Život v přírodě
Areál přirozeného výskytu zasahuje na území Nové Guiney a severního Queenslandu. Žije především v pralesech v nadmořské výšce okolo 1300m, kde vytváří skupiny o 2-3 jedincích. Živí se palmovými ořechy, různými semeny a druhy ovoce, pupeny, atd…Hnízdí poměrně vysoko v dutinách stromů. Narozdíl od ostatních kakadu není hlučný. Řadí se mezi kriticky ohrožené druhy- CITES I. Dožívá se až 50 let.
Popis
Celé opeření černé s šedo-zeleným nádechem. Líce mají masovou barvu. Na hlavě má stejně jako ostatní kakaduové chocholku. Obě pohlaví zbarvena stejně, samice má akorát kratší zobák. Dorůstá 60-70 cm.
Početní stav v Evropě a chov
Kakadu palmový se vzácně dováží, poprvé tomu bylo v roce 1860 do zoo v Amsterodamu. Při dovozu byl problém s uvykáním na novou stravu. Odchovy se daří minimálně a pouze ve speciálních odchovných stanicích, kde jsou stanovena přísná hygienická opatření a celé prostředí je sterilizováno, tím se zabrání průchodu patogenních bakterií a virů. O návštěvě jedné takové stanice pohovořil Rudolf Vít ve článku: Zajímavosti z chovu kakadu palmového, rád bych vám z něj něco citoval, ale s autorem bohužel nejsem momentálně v kontaktu a tak nemůžu bez dovolení publikovat úryvky jeho článku. Beztak vám povím některé zajímavosti z jeho chovu. Po velmi intenzivním toku samce klade samička vždy!! pouze jedno podlouhlé vejce, na kterém sedí 31-35 dní, informace o etologii ještě nejsou zcela ustálené, i přestože je jejich odchov v zajetí bedlivě sledován. Ve většině případů je v zajetí praktikován umělý odchov a to hlavně proto, že nejsme schopni nabídnout optimální stravu pro krmící rodiče. K úplné soběstačnosti potřebují mladí kakaduové palmoví minimálně 8 měsíců. Jak už bylo zmíněno chov těchto papoušků je velmi problematický ale pokud vím správně, tak v ČR již byl zaznamenám odchov těchto ptáků.
Poddruhy
Zatím jsou známé poddruhy: aterrimus, goliath a stenolophus.
Názvy ve světě
Kakadu palmový
Latinsky: Probosciger atterimus, Anglicky: Palm Cockatoo, Německy: Palmkakadu, Arakakadu
Mohlo by vás také zajímat
Kakadu bílý, Kakadu brýlový, Kakadu černý, Charmozín palmový, Kakadu filipínský, Kakadu goffinův, Kakadu havraní, Kakadu hrabavý (tenkozobý), Kakadu inka, Kakadu molucký
Kakadu palmový Základní informace
- Výskyt: Nová Guinea, Austrálie
- Velikost: 60cm
- Hmotnost: 700-900g
- Kroužek: 16 mm
- Počet vajec: 1 ks
- Inkubační doba: 30 dní trvá inkubační doba, po 8 týdnech mladí vylétávají
- Potrava: speciální směs pro kakadu
- Cena: Obtížně dostupný druh, čemuž odpovídá vysoká cena
Taxonomie
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Cacatuidae - kakaduovití
- Podčeleď: Cacatuinae - kakaduové
- Rod: Probosciger - kakadu
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm