Pakudlanka jižní
Mantispa styriaca
Pakudlanka jižní
Mantispa styriaca
Ačkoliv pakudlanky na první pohled nápadně připomínají kudlanky, jedná se hmyz kudlankám zcela nepříbuzný. Zatímco pravé kudlanky jsou hmyzem s proměnou nedokonalou a mezi jejich nejbližší příbuzné patří švábi a všekazi, pakudlanky řadíme mezi hmyz s proměnou dokonalou do řádu síťokřídlých, tedy do příbuzenstva např. zlatooček nebo mravkolvů. Rozpětí křídel má pakudlanka jižní v rozmezí 30-40 milimetrů.
Přeměna prvního páru nohou v tzv. „loupeživé nohy“, vznikla u obou skupin nezávisle na sobě a je vlastně přizpůsobením na stejný způsob přijímání potravy. Z vajíček, kterých samička naklade až několik tisíc, se vylíhnou larvičky, které přezimují. Na jaře následujícího roku se svléknou a vytvoří velmi pohyblivé druhé larvální stadium, které vyhledá kokon (zámotek) s vajíčky některých druhů pavouků (v oblibě mají zejména slíďáky). Vajíčka a malé, čerstvě vylíhlé pavoučky sežere. Uvnitř pavoučího kokonu se larva znovu svlékne a později i zakuklí.
Dospělá pakudlanka jižní chytá drobný hmyz. Jelikož jsou vázány pouze na některé druhy pavouků, jsou u nás podobně jako oni velmi vzácné a setkáme se s nimi nejspíše na Hané nebo jižně od Brna. Vyhledávají teplé a suché lokality.
Názvy ve světě
Pakudlanka jižní
Holandsky: Bidsprinkhaangaasvlieg, Slovensky: Pamodlivka dlhokrká
Mohlo by vás také zajímat
Kogna jižní, Ostruhák jižní, Raroh jižní, Ostříž jižní, Strakapoud jižní, Kukačka jižní, Mangusta jižní, Skunk jižní, Mýval jižní, Komba jižní
Foto: http://www.treknature.com