Kakadu inka
Cacatua leadbeateri
Kakadu inka
Cacatua leadbeateri
Popis
Základní zbarvení kakadua inky je bílé, pera na temeni mají světle růžovou barvu. Malá bílá chocholka má žlutý středový pruh, s bílým okrajovým lemem. Čelo, postranní části hlavy, hruď a břicho jsou lososově růžové. Ve spodní části břicha přechází růžová v bílou. Okruží oka je bělavé. Sameček má duhovku tmavě hnědou až černou a na rozdíl od dospělé samičky, která jí má načervenalou. Zobák rohovitý, běháky šedé. Mláďata jsou světlejší barvy než dospělí ptáci a vybarvují se až v druhém roce života.
Výskyt
V suchých a polosuchých částech vnitrozemské Austrálie, mimo severovýchodní oblast. Nachází se hlavně v západní Austrálii, v severozápadní Viktorii, v západních a jihozápadních částech Nového Jižního Walesu a v jihozápadním Queenslandu. Ve své domovině je kakadu inka nehojným druhem. Obývá oblasti s porostem stromů, především eukalyptu. Nalezneme je také na zemědělsky využívaných lokalitách a podél vodních toků. Žijí většinou v párech nebo malých skupinkách. Předpokládá se že jedinců, žijících ve volnosti, činí necelých 20 000 exemplářů. Ve volné přírodě hnízdí v dutinách stromů 3-9 m vysoko. Každoročně se vrací hnízdit na stejná místa.
Chov
V roce 1831 byl tento druh poprvé popsán a pojmenován. U nás se kakadu inka objevil v 19. století. Patří neustále k chovatelským vzácnostem a narazíme na něj jen velmi zřídka. Potřebují ke svému životu ve voliérách dostatečný prostor. Prolet by měl mít nejméně 5 m, výška a šířka 2 m. Voliéra se neobejde bez železné konstrukce a silného pletiva, protože svou dovedností zničit co jim přijde pod zobák, nemůžou zahanbit svůj druh. Začínají hnízdit na jaře, pozorujeme změny v chování, např. samice se stává agresivnější. Přichystáme hnízdní budku s rozměry základny přibližně 35 x 35 cm, výška 80 cm, dno vysteleme nejlépe rašelinou. Snáší 2-4 vejce v intervalu dvou dní, samice obvykle zasedne až na druhé nebo třetí. Oba partneři se v sezení na vejcích obměňují. Zatím co samice sedí v noci, samec jí střídá na několik hodin ve dne. Inkubace trvá asi 27-28 dní, následně se líhnou bíle ochmýřená mláďata. Přibližně po 3 týdnech se kroužkují uzavřenými kroužky o průměru 11 mm (jiná literatura uvádí průměr 9,5 mm). Po 8 týdnech opouštějí budku zcela opeřená, stále závislá na péči rodičů. Po osamostatnění se je nutné přemístit mláďata do samostatné voliéry.
Krmení
Podáváme semena v různém stádiu zralosti, suché, nabobtnalé, naklíčené. Jde o stejnou krmnou směs, kterou krmíme ostatní kakaduy obsahující lesknici, různé druhy prosa, oves, pšenici, kukuřici, ořechy, ovoce, zeleninu a zelené krmení. Berou i hrách, fazole a ostatní bobuloviny. V době hnízdění zpestříme stravu o vaječnou míchanici s piškotem, slunečnici jen v malém množství.
Poddruhy
Kakadu inka růžový (Cacatua leadbeateri leadbeateri)
Kakadu inka rudochocholatý (Cacatua leadbeateri mollis)
Názvy ve světě
Kakadu inka
Latinsky: Cacatua leadbeateri, Anglicky: Major Mitchell's Cockatoo, Dánsky: Inkakakadu, Finsky: arokakadu, Francouzsky: Cacatoès de Leadbeater, Holandsky: Incakaketoe, Italsky: Cacatua di Leadbeater, Japonsky: kurumasakaoumu, Japonsky 2: クルマサカオウム, Norsky: Fagerkakadu, Německy: Inkakakadu, Polsky: kakadu ognistoczuba, Rusky: Какаду-инка, Slovensky: kakadu inka, Čínsky: 彩冠凤头鹦鹉, Španělsky: Cacatúa Abanderada, Švédsky: Skär kakadua
Mohlo by vás také zajímat
Kakadu bílý, Kakadu brýlový, Kakadu černý, Kakadu filipínský, Kakadu goffinův, Kakadu havraní, Kakadu hrabavý (tenkozobý), Kakadu molucký, Kakadu naholící, Kakadu palmový
Kakadu inka Základní informace
- Výskyt: Austrálie
- Velikost: 35 cm
- Hmotnost: 390 g
- Kroužek: 11 mm
- Počet vajec: 2-4 vejce
- Inkubační doba: 27-28 dnů
- Potrava: Směs semen pro velké papoušky
- Cena: 80-100 000 Kč/ks
Taxonomie
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Cacatuidae - kakaduovití
- Podčeleď: Cacatuinae - kakaduové
- Rod: Cacatua - kakadu
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm