Kakadu hrabavý (tenkozobý)
Cacatua pastinator
Kakadu hrabavý (tenkozobý)
Cacatua pastinator
Popis
Kakadu hrabavý, nebo rovněž kakadu tenkozobý, dorůstá v dospělosti délky až 45 cm a hmotnosti v rozmezí 700 - 860 g. Zbarvení tohoto kakadu je bílé, pouze ocas má nádech dožluta nebo dorůžova. Oči jsou tmavě hnědé s velkou lysou modrou skvrnou okolo. Zobák má šedou barvu a nad ním je malá červená skvrna. Končetiny jsou šedé.
Poddruhy
Cacatua pastinator pastinator
Cacatua pastinator derbyi
Život v přírodě
Domovinou tohoto druhu je Austrálie, kde obývá otevřené lesy, zemědělskou krajinu a zdržuje se i poblíž měst a zahrad. Žije ve velkých hejnech. Světová populace je odhadována na 3000 jedinců. V minulosti byli tráveni zemědělci, což je nyní zakázáno. Právě velká výměra zemědělských ploch má za následek úbytek jejich přirozených hnízdišť. Chovná sezóna v přírodě začíná v srpnu.
Chov
Kakadu hrabavý vyžaduje velké voliéry, jako minimální délka se doporučuje 4,5 metru. Jde o hlučného papouška, který se při dobré péči dožívá i 50 let. Hnízdní budka musí mít značné rozměry vzhledem k jejich velikosti, základna 35 x 35 cm a výška 90 cm. Samice snese na dno budky 3 - 5 vajec, ze kterých se mláďata líhnou po 23 - 24 dnech. Čerstvě vylíhlý kakadu hrabavý má hmotnost 17 g. Oba rodiče poté krmí mláďata dalších 8 týdnů.
Krmivo
Směs semen ovsa, světlice barvířské, omezené množství slunečnice (nejlépe máčené nebo klíčené), naklíčené fazole a luštěniny, vařené čočky. Dále předkládáme zelené listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního a další zeleninu jako mrkev, celer, cuketu, zelené fazolky a hrášek v lusku, kukuřici. Z ovoce jsou vhodné například jablka, pomeranče, hrušky, banány. Z ořechů vlašské, lískové, pekanové a pražené arašídy.
Názvy ve světě
Kakadu hrabavý (tenkozobý)
Latinsky: Cacatua sanguinea, Anglicky: Little Corella, Německy: Nacktaugenkakadu, Dánsky: Nøgenøjet Kakadu, Španělsky: Cacatúa Sanguínea, Finsky: lähdekakadu, Francouzsky: Cacatoès corella, Italsky: Piccola corella, Japonsky: akabitaimujioumu, Japonsky 2: アカビタイムジオウム, Holandsky: Naaktoogkaketoe, Norsky: Korellakakadu, Polsky: kakadu sinooka, Rusky: Гологлазый какаду, Slovensky: kakadu ružovkastý, Švédsky: Barögd kakadua, Čínsky: 小凤头鹦鹉
Mohlo by vás také zajímat
Kakadu bílý, Kakadu brýlový, Kakadu černý, Kakadu filipínský, Kakadu goffinův, Kakadu havraní, Kakadu inka, Kakadu molucký, Kakadu naholící, Kakadu palmový
Kakadu hrabavý (tenkozobý) Základní informace
- Výskyt: Austrálie
- Velikost: 45 cm
- Hmotnost: 700-860 g
- Kroužek: 12 mm
- Počet vajec: 3-5 ks
- Inkubační doba: 23-24 dnů
- Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Taxonomie
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Cacatuidae - kakaduovití
- Podčeleď: Cacatuinae - kakaduové
- Rod: Cacatua - kakadu
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm