Kakadu bílý
Cacatua alba
Kakadu bílý
Cacatua alba
Kakadu bílý je jedním z nejpopulárnějších kakaduů. Svoji oblibu si získal především díky své laskavé a vlídné povaze. Je opravdu přítulným společníkem. Není však vhodný pro začínající chovatele, natož pak jako mazlíček pro děti. Díky své dlouhověkosti (50-80 let) může být vaším celoživotním věrným přítelem. Vyžaduje si však za to dostatečnou péči a pozornost.
Tento kakadu je bíle zbarven s výraznou širokou chocholkou. Spodní strana ocasních per a křídla mají nažloutlou barvu, zobák má barvu černou.Často se však zdá být spíše šedý. Oční prstenec má bledě modrý odstín. Kakadu bílý je opravdu velkým papouškem. V dospělosti dosahuje délky až 45cm. Nejkouzelnější na něm je jeho jakoby smějící se tvář. Ve skutečnosti se samozřejmě nesměje, ale tvar jeho zobáku a jiskrné oči vytvářejí dojem veselého úsměvu.
Kakadu bílý pochází z ostrovů Indonésie. Nejčastěji obývá lesy. Vyhledává spíše řídké porosty, močály či planiny se samostatnými stromy. Většinou se zdržují v párech nebo v malých skupinkách čítajících od tří do deseti ptáků. Mohou se však dočasně seskupit i do poměrně velkého hejna až o padesáti kusech. Tento druh je snadno rozpoznatelný i ze značné vzdálenosti. Vydává totiž velice silný pronikavý křik. Za letu tímto neustálým křikem zůstávají mezi sebou kakaduové stále v kontaktu. Ve volné přírodě se nejčastěji živí semeny, ovocem, bobulemi, ořechy, hmyzem a larvami.
Nyní něco o jeho chovu. Kakadu bílý umí být velmi hlasitý. Proto není zrovna vhodnou volbou do vašeho bytu v panelovém domě nebo kamkoliv, kde by mohl rušit vaše sousedy a dostat vás tím do problémů. Nejvíce se svým křikem projevuje při setmění a někdy také brzy ráno za úsvitu. Kakadu bílý je velmi aktivní. Nejraději má, když mu věnujete svoji pozornost, dotýkáte se ho a hrajete si s ním. Je velmi laskavým ptákem. Může být ale také velmi náročný. Pokud je takto rozmazlován již odmala, vyžaduje stejnou míru pozornosti po celý život. Je známá spousta případů, kdy byl kakadu bílý doslova závislý na svém majiteli. Jejich chování, pak může být dosti nepředvídatelné. Jsou to velmi bystří a chytří ptáci. Umí se naučit spoustu kousků. Někteří bílí kakaduové umějí výborně mluvit. Nejčastěji se naučí minimálně „ahoj“. Když mluví, tak mluví „svým hlasem“. Nezáleží na tom kdo ho slůvka učí nebo kde je pochytil. To není u ptáků příliš obvyklé. Naprostým opakem je například papoušek žako kongo. Ten pochytí od svého učitele nejen slůvko, ale i jeho barvu hlasu.
Problémem při jeho chovu je jeho neustálá chuť něco okusovat. Pokud byste mu dali příležitost, a nechali ho samotného bez dozoru ve vašem bytě, je téměř 100%, že byste svůj byt při návratu našli dosti zdevastovaný. Židle, stůl, ostatní nábytek, okenní rámy a spoustu dalších věcí by si kakadu bílý upravil podle svých představ. Proto je důležité mu poskytnout dostatek hraček, větviček a jiného materiálu k okusování, abyste tím uchránili váš nábytek. Dalším problémem je, že jeho peří obsahuje poměrně vysoké množství prachu. Proto není vhodný pro alergiky. Jeho jemný pudrovitý prach se dostane všude. Na vaši televizi, šaty, na nábytek, ale vznáší se i ve vzduchu. Tento prach je u kakaduů běžný a vytváří se, aby si zachovali perfektní stav a kvalitu opeření. Zabránit pronikání prachu do ovzduší můžete jedině častým rošením vašeho miláčka.
Jak již bylo řečeno, kakadu bílý je také velmi aktivní. Měli byste mu proto poskytnout tak velkou klec, jak jen to prostory a rozpočet dovolí. Klec by mu měla přinejmenším dovolit naplno roztáhnout křídla. Ujistěte se, že klec je celokovová bez dřevěných částí. Tito ptáci jsou velmi silní a jsou přímo mistři ve vytahování šroubů nebo čehokoliv jiného co jim stojí v cestě. Také zajistěte dostatečně bezpečné zavírání. Nejvhodnější je visací zámek nebo systém zavírání, který vyžaduje provést dva současné kroky. Jinak se kakadu může (a s největší pravděpodobností se mu to taky povede) dostat snadno ven z klece.
Jako stravu můžeme svému kakaduovi podávat směs semen složenou z kardi, slunečnice, ovsa či pšenice. Také si rádi smlsnou na vařených jídlech, jako například na kapustě. Také milují senegalské proso, jeřabiny, šípky a různou zeleninu. Samozřejmostí je také dostatečné množství vždy čerstvé vody. Někteří chovatelé tvrdí, že kakadu bílý umí být také velmi vybíravý a často nechce přijmout nové neznámé krmivo.
Pohlaví u kakadua bílého je těžce rozeznatelné. Některá literatura tvrdí, že dospělé samičky mají červeno-hnědou oční duhovku a hlavu, zobák a chocholku menší než samečci. Dospělí samci mají duhovku černou. První asi 4 roky vypadají mláďata obou pohlaví stejně. V době páření se mohou stát samci velmi agresivní, a proto je nutné držet chovné páry samostatně. Nejčastěji toto období začíná na jaře, ale v zajetí mohou nasednout i v jinou dobu. Tento kakadu umí být výtečný rodič. Samička snese většinou 2 vajíčka na kterých sedí 28 dnů. Mláďata opouštějí hnízdo až po 11 -14 týdnech.
Názvy ve světě
Kakadu bílý
Latinsky: Cacatua alba, Anglicky: Greater White-crested Cockatoo, Dánsky: Hvidtoppet Kakadu, Finsky: valkokakadu, Francouzsky: Cacatoès blanc, Holandsky: Witte Kaketoe, Italsky: Cacatua bianco, Japonsky: taihakuoumu, Japonsky 2: タイハクオウム, Norsky: Hvittoppkakadu, Německy: Weißhaubenkakadu, Polsky: kakadu biala, Rusky: Большой белохохлый какаду, Slovensky: kakadu biely, Čínsky: 白凤头鹦鹉, Španělsky: Cacatúa Blanca, Švédsky: Vittofsad kakadua
Mohlo by vás také zajímat
Kakadu brýlový, Kakadu černý, Kakadu filipínský, Kakadu goffinův, Kakadu havraní, Kakadu hrabavý (tenkozobý), Kakadu inka, Kakadu molucký, Kakadu naholící, Kakadu palmový
Kakadu bílý Základní informace
- Výskyt: Jižní Asie, Indonézie
- Velikost: až 45 cm
- Kroužek: 12 mm
- Počet vajec: 2
- Inkubační doba: 28 dnů
- Potrava: směs semen, různé bobule, ovoce, zelenina
- Cena: 25000 - 30 000 Kč
Taxonomie
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Cacatuidae - kakaduovití
- Podčeleď: Cacatuinae - kakaduové
- Rod: Cacatua - kakadu
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm