Pestrokrovečník včelový
Trichodes apiarius
Pestrokrovečník včelový
Trichodes apiarius
Pestrokrovečník včelový se u nás vyskytuje v teplejších oblastech. Obývá místa v blízkosti lidských obydlí, rád navštěvuje slunné louky a okraje lesů. V dospělosti dorůstá tento druh velikosti v rozmezí mezi 11 až 15 milimetry. Tento vzácnější brouk se vyskytuje na celém našem území, není však četný. Krovky má pestrokrovečník včelový červené se třemi charakteristickými černými skvrnami. Hlava, končetiny i tykadla jsou černá. Hlava a končetiny jsou lehce ochlupené.
Dospělí brouci žijí od měsíce května do července, vyskytují se na květech a přepadají jiný hmyz. Larvy pestrokrovečníka včelového se vyvíjejí v hnízdech samotářských včel i užitkové včely medonosné či jiného blanokřídlého hmyzu a během vývoje se živí jejich larvami. Tímto mohou v chovu včel škodit, nebývá to však častým jevem.
Pestrokrovečníkovití je čeleď spíše menších druhů brouků. Velikost našich druhů se pohybuje pouze kolem jednoho centimetru. V tropech se vyskytují i větší druhy, ale i tam zřídkakdy přesáhnou hranici 2,5 centimetru. V celosvětovém měřítku jde o čeleď dosti početnou, patří k ní zhruba 3 500 druhů brouků. V naší přírodě se vykytuje z tohoto množství pouze 15 druhů těchto zajímavých brouků.
Názvy ve světě
Pestrokrovečník včelový
Anglicky: Bee Beetle, Chorvatsky: Pčelinji vuk, Německy: Bienenwolf, Slovensky: Pestroš včelí
Mohlo by vás také zajímat
Foto: http://www.latvijasdaba.lv