Pestrokrovečník mravenčí
Thanasimus formicarius
Pestrokrovečník mravenčí
Thanasimus formicarius
Pestrokrovečník mravenčí se zdržuje od jara na kmenech jehličnatých, ale i listnatých stromů, zvláště napadených kůrovci. V dospělosti je pestrokrovečník mravenčí velký od 7 do 11 milimetrů. Jedná se o poměrně hojný druh. Je velmi pohyblivý. Spodní strana je jednobarevně červená. Tento druh má výraznou bílou kresbu na černočervených krovkách. Pestrokrovečník mravenčí připomíná na první pohled mravence. Pestrokrovečník mravenčí se vyskytuje od nížin do hor často na složeném metrovém dříví.
Samička klade pod šupiny borky 20 až 30 vajíček. Larvy zalézají do chodbiček kůrovců. Tady se nejdříve živí trusem larev kůrovců, později napadají i živé larvy a dospělé kůrovce. Také brouci jsou draví a loví rovněž kůrovce. Tím je společně s jeho příbuzným pestrokrovečníkem menším velmi užitečný.
Pestrokrovečníkovití je čeleď spíše menších broučích druhů. Velikost našich druhů se pohybuje v průměru kolem jednoho centimetru. V tropech se vyskytují i větší druhy pestrokrovečníků ale i tam zřídkakdy přesáhnou hranici 2,5 centimetru. V celosvětovém měřítku jde o čeleď dosti početnou, patří k ní asi 3 500 druhů. V naší přírodě se vykytuje z tohoto množství pouze 15 druhů těchto zajímavých brouků.
Názvy ve světě
Pestrokrovečník mravenčí
Anglicky: European Red-bellied Clerid, Dánsky: Myrebille, Finsky: Muurahaiskuoriainen, Francouzsky: Thanasin clairon des fourmis, Chorvatsky: Mravasti kornjaš, Německy: Ameisenbuntkäfer, Slovensky: Pestroš mravcový
Mohlo by vás také zajímat
Pestrokrovečník včelový, Cvrčík mravenčí
Foto: http://www.thewcg.org.uk