Barnard límcový
Barnardius zonarius
Barnard límcový
Barnardius zonarius
Život v přírodě
V přírodě můžeme nalézt tohoto australského papouška v aridních oblastech Severního teritoria, na severozápadu Queenslandu a ve vnitrozemí západní Austrálie. Žije v párech nebo malých skupinách na otevřených planinách a v mírně zalesněných oblastech. Občas zaletí také na ovocné plantáže, kde hledá melouny, citrusy, hroznové víno a saje nektar z květů. Hnízdí v dutinách stromů, zpravidla po období dešťů, což je pro rodiče znamení, že dokáží své budoucí mladé bez problému uživit. Většinou stihnout dvě snůšky za sezónu (srpen-únor, přičemž přípravy začínají již v červnu a červenci). Je zvláštní, že v přírodě nedochází ke křížení jednotlivých subspécií, vysvětlujeme si to odlišným geografickým výskytem jednotlivých poddruhů.
Popis
Vzhledem k tomu, že na čistou formu jak nominátní, tak recesivních subspécií teď těžko v zajetí narazíte, tak bych se popisem až tak dopodrobna nezabýval, pokusím se pouze stručně popsat nominátní formu. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně, rozeznáme pouze podle robustnosti (samec mohutnější hlava a zobák, samice celkově slabší), avšak není to zas taková hračka a i zkušený chovatel se může utnout, nejjistějším řešením je metoda DNA. Endoskopie se u těchto větších papoušků nedoporučuje, protože při zákroku je pták vystaven velkému stresu. Takže teď k tomu popisu: hlava černá, tváře výrazně modré, čelo není červené!!, na krku je výrazný žlutý límec, sytě žluté břicho je výrazně odděleno od tmavě zelené hrudi. Letky modré, hřbet, křídla a ocas zelený… Fotky čistých forem jsou v této době raritou a v evropském chovu je ani skoro není možné pořídit, jedinou pojistkou nám zůstává, jako ve všech případech, příroda. Pokud vám bude někdo nabízet křížené ptáky, tak resolutně odmítněte. Doufejme, že se ještě podaří barevnou diverzitu jednotlivých subspécií udržet v zajetí na přijatelné úrovni. Na toto téma velmi podrobně pohovořil ve svém článku o barnardech límcových Petr Podpěra.
Chov
Myslím, že tento papoušek se dá zařadit mezi klasické „australáky“. Úspěchem k zdárnému odchovu je samozřejmě správná výživa, harmonizující pár a chovatelské zařízení. Začneme u té výživy. Základem krmiva je směs pro střední papoušky. Doporučuji firmu Deli nature. Prodává krmení, které je jednak cenově přijatelné, ale hlavně na velmi kvalitní úrovni! Dále ptákům podáváme zelené, různé druhy ovoce, klíčené (obsahuje hodně vitamínu E, který stimuluje ptáky ke hnízdění), grit nebo písek na trávení by neměly spolu se sépiovou kostí ve voliéře chybět. Podmínkou je také každodenní čistá voda, protože ptáci se za slunečných dnů rádi koupou. Nejlepší je, dle mého názoru, koupit mladé ptáky, sice si na odchov budeme muset 2-3 roky počkat, ale určitě se nám to vyplatí. Při výběru chovného materiálu si přizveme na pomoc zkušeného chovatele, který se v subspéciích barnarda límcového vyzná a řekne nám, zda-li se jedná o křížence či ne. Nepříbuzný pár umístíme do prostorné voliéry, což je u barnardů velice důležitá věc. Minimální rozměry ubikace jsou 4 x 1 x 2 m, přičemž voliéra by měla být vybavena zimovištěm, které bude ptáky v zimě chránit před vlhkem a průvanem. Během toku jsou ptáci velice agresivní, můžeme často spatřit samici jak pobíhá po bidle a odhání samce, proto je dostatečně velká voliéra podmínkou, jsou známy také případy, kdy si ptáci navzájem uklovaly horní část zobáku nebo jiné části těla. Pokud usilujeme o odchov, tak ptákům umístíme do voliéry budku o průměru 30cm a výšce 60cm. Samička snáší 4-6 vajec, inkubační doba trvá 21 dní. Za 5 týdnů vylétávají mladí z budky a jsou ještě zhruba 14 dní přikrmována rodiči, potom mladé odstavíme, protože rodiče se začínají připravovat na další snůšku. Více jak dvě hnízda obvykle za jednu sezónu nestihnou.
Mutace a poddruhy
Naše země se může pochlubit tím, že první modrý pták byl odchován právě u nás v roce 1980 panem Rudolfem Vítem. Nyní je to už celkem běžná mutace, ale cena je ještě relativně vysoká. Známé jsou tři poddruhy:
- barnard límcový jižní (Barnardius zonarius zonarius)
- barnard límcový větší (Barnardius zonarius semitorquatus)
- barnard límcový západní (Barnardius zonarius occidentalis)
Názvy ve světě
Barnard límcový
Latinsky: Barnardius zonarius, Anglicky: Twenty-eight Parrot, Dánsky: Ringparakit, Finsky: isosepelkaija, Francouzsky: Perruche à collier jaune, Holandsky: Port-Lincolnparkiet, Italsky: Parrocchetto di Port Lincoln, Japonsky: makiegoshikiinko, Japonsky 2: マキエゴシキインコ, Norsky: Svarthodeparakitt, Německy: Ringsittich, Polsky: rozella czarnoglowa, Rusky: Воротничковый попугай, Slovensky: rozela žltokrká, Čínsky: 黑头环颈鹦鹉, Španělsky: Perico de Port Lincoln, Švédsky: Port Lincolnparakit
Mohlo by vás také zajímat
Barnard zelený, Lori límcový, Chameleon límcový, Luzernský zlatolímcový holub
Barnard límcový Základní informace
- Výskyt: Austrálie-viz článek
- Velikost: 37 cm
- Hmotnost: 164 g
- Kroužek: 6 mm
- Počet vajec: 4-6 ks
- Inkubační doba: 21 dní
- Potrava: směs pro střední papoušky + ovoce
- Cena: 1500 Kč
Taxonomie
- Soustava: Vitae - živé organismy
- Doména: Eukaryota - jaderní
- Nadříše: Unikonta
- Soustava: Opisthokonta
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Psittaciformes - papoušci
- Čeleď: Psittacidae - papouškovití
- Podčeleď: Psittacinae - papoušci
- Rod: Barnardius - barnard
Austrálie
- Nadmořská výška: 640 m
- Povrch: rovinatý, východ hornatý
- Teplotní pásy:
- Tropický: severovýchod
- Subtropický: východ, jihovýchod, jihozápad
- Mírný: nejjižnější část + ostrov Tasmánie
- Roční období:
- Zima: červen až srpen (13 °C)
- Léto: prosinec až únor (29 °C)
- Roční úhrn srážek:
- Většina území: 250 mm