Rys ostrovid
Lynx lynx
Rys ostrovid
Lynx lynx
Charakteristika
Rys ostrovid dorůstá délky těla 80-115 cm.
Výskyt
Rys ostrovid obývá zalesněné oblasti Eurasie od Pyrenejí po východní Sibiř, Koreu a střední i západní Asii. Chybí pouze v otevřených stepích a v tundře, stejně jako ve velké části Evropy, kde byl neúprosným pronásledováním téměř vyhuben. Zůstává pouze v ohraničených okrscích Karpat, na Balkáně a ve Skandinávii. Jsou činěny pokusy opět jej vysadit například ve Švýcarsku a v Bavorském lese. U nás byl vysazen na Šumavě, kam se šíří i z německé strany. V současnosti zde existuje již snad stabilní populace. Má status vzácného druhu a je celoročně hájen. Na Slovensku se rys zdržuje téměř ve všech horách. Je výborně přizpůsoben životu v lese, přičemž čtvercový profil jeho těla lze chápat jako kompromis mezi potřebou rychlého běhu (jako u větších psovitých šelem) a schopností skákat. V hustém lese ve středních horských výškách nachází rys nejlepší životní podmínky. Může se tu stáhnout na místo s dobrým výhledem, může vypátrat kořist a zmocnit se jí bud skokem nebo rychlým krátkým během. Les mu poskytuje úkryt, což nepotřebují honící v otevřené krajině. Rys nemá zvláštní požadavky na druh lesa, ale zalesněných ploch musí být dostatečně velká.
Rozšíření rysa na okraji zalesněné plochy je pak spíše ostrůvkovité. Členitý lesní terén s polomy, nízkým podrostem a žďářenými plochami mu zřejmě vyhovuje, protože je bohatý jak na kořist, tak na úkryt. Totéž platí pro severní oblast jeho výskytu a přechod k tundře. Na Balkáně žije v lesních roklích s členitým reliéfem krajiny.
Způsob života
Rys je převážně noční lovec, ale jsou období, kdy loví aktivně i ve dne, zejména když je hladový a když není v okolí mnoho nástrah. Pro denní odpočinek si vybírá zcela určitá místa, což mohou být skalní rozsedliny, dutiny nebo polojeskyně, či velmi hustý křovinatý podrost. Podle oblasti tráví rys odpočinek i v jezevcích nebo bobřích stavbách.
Velikost teritoria závisí na bohatství kořisti v něm a dosahuje 10-50 km2. Během jediné noci může toulavý rys urazit přes 20 km. Žije většinou samotářsky a značkuje svoje teritorium pachovými látkami v moči. Dobře ohraničený revír samce může však sloužit i pro samici s mláďaty (což je zcela obvyklé ve Švédsku).
Potrava
Rys ostrovid se živí rozmanitou potravou, od malých savců, jako jsou myši, až po srnčí zvěř a kolouchy. Důležitou složku potravy tvoří zajíc. Zajíce dostihne rys několika dlouhými skoky a srazí jej tlapou. V jihosibiřských horách je hlavní potravou rysa srnčí zvěř (až 46 %). Ve vysokých zasněžených polohách, kde vysoká nemůže vyvinout velkou rychlost, přijdou rysovi velmi vhod jeho široké tlapy s malou zátěží. Při hustém osídlení mohou být kořistí i jeřábci. I při vysoké hustotě rysí populace nezpůsobují rysové výrazné snížení stavů lovené zvěře. Tak na Slovensku likviduje rys pouze 2,9 % stavu srnčí zvěře, 1,3 % jelenů a 5-6 % kamzíků. Na Urale bývá škoda způsobená rysy až 12 % srnčí zvěře. Není tedy třeba se obávat dramatického snížení lovné zvěře v oblastech výskytu rysa. Navíc je nutno mít na zřeteli, že šelmy obecně loví mladé, nebo naopak staré a nemocné kusy! Jedinci v plné síle dravci většinou uniknou, ocas 10-30 cm (většinou okolo 20 cm), hmotnost podle oblasti velmi rozličná, od 14 do 36,5 kg, u karpatské rasy v průměru 25 kg. Samci jsou asi o 15 % těžší než samice. Tělo je posazeno na vysokých nohách, takže z boku vypadá téměř čtvercově. V tomto ohledu se rys nejvíce odlišuje od základní stavby těla ostatních koček. Dlouhé nohy končí mohutnými tlapami. Zvláště v zimě, když jsou nejhustěji ochlupený, rozkládají tlak nohy na podklad na přibližně 40 g/cm2, což je neobvykle nízká hodnota, zvláště vzhledem k tomu, že rys patří k poměrně těžkým zvířatům. Umožňuje mu to rychlý pohyb na sněhu (sněžnicový princip), v němž ho předčí pouze rosomák. Rys nenechává vlečná stopy ani v hlubokém, čerstvém sněhu na rozdíl od lišky, vlka, pumy nebo tygra. Jeho stopa se skládá z dobře ohraničených obrysů tlap. Rys nikdy nevleče břicho po sněhu! Přední nohy jsou asi o 20 % kratší než nohy zadní, takže rys vypadá poněkud nadměrně silný v zadní části trupu. Tento rys ukazuje na schopnost mohutných skoků a rychlého běhu na krátkou vzdálenost. Drápy na zadních nohou jsou kratší než na předních (tam jsou až 4 cm dlouhé) a jsou téměř srpovitě zahnuté dozadu. Při běhu zůstávají drápy zataženy.
Kožich rysa je vybaven velmi hustou hedvábnou podsadou s přibližné 5-7 cm dlouhými pesíky. Hřbet je hustěji ochlupen než břicho, které je světlejší než vrch těla. Tmavé skvrny na červenavě hnědém hřbetě se velmi liší jedinec od jedince, ale v dané oblasti obvykle převažuje určitý typ kresby. Krátký, jakoby useknutý ocas je na konci černý a rys jej může zvednout do svislé polohy a točit jím. Velké oči nezaměnitelného rysího obličeje se dívají zřetelně kupředu a umožňují prostorově ostré vidění na velkou vzdálenost. Dolní část obličeje je orámována poměrně dlouhou bradkou, která je u rysa nejvýraznější ze všech koček. Existuje domněnka, že tato bradka slouží jako zvukový reflektor a zvyšuje tak citlivost rysího sluchu, podobně jako je tomu s pernatým závojem kolem soví hlavy. Rys slyší výjimečně dobře a sluch mu slouží jako nejdůležitější smysl při lovu. Uši jsou opatřeny až 4 cm dlouhou černou štětičkou, která zřetelně kontrastuje se světlejším vnitřkem boltce. Lebka rysa je krátká jako u všech koček a je vybavena velmi silnými špičáky, které jsou opatřeny jemnými žlábky. Těmito vlastnostmi stojí rys mezi malými a velkými kočkami.
Rozmnožování
Doba páření nastává v únoru až březnu. Oplodnění schopné samice zanechávají stopy svou močí, a podle nich je samci vyhledávají. V té době lze také slyšet jakési hrubé mňoukání této jinak téměř bezhlesé šelmy. Po březosti, která trvá 67-74 dní, přicházejí na svět 1-4, většinou však 2-3 slepá mláďata. Vrhy se odbývají v dobře chráněných, nepřístupných lesních zákoutích, která jsou slabě vystlána. Novorozený rys váží 250 až 300 g a jeho ušní otvor zakrývá tenká kožovitá blanka. Ve 12 dnech se otvírají oči a o několik dní později se prořezávají první mléčné zuby. V té době se mláďata neohrabaně pohybují okolo doupěte. Jestliže jsou objevena, odtáhne je matka do jiného úkrytu. Kojena jsou 6 měsíců, ale už od druhého měsíce přijímají také tuhou potravu. Po první zimě váží 7 až 10 kg.
Názvy ve světě
Rys ostrovid
Anglicky: Eurasian Lynx, Německy: Luchs, Holandsky: Lynx, Chorvatsky: Euroazijski ris, Italsky: Lince, Rumunsky: Lynx, Rusky: Rys, Slovensky: Rys ostrovid
Mohlo by vás také zajímat
Rorýs obecný, Rys pardálový, Lišaj pryšcový, Rorýs velký, Pěvec ryšavý, Rys červený, Krysa obrovská, Srstín krysí, Krysa obecná, Králík rys
Rys ostrovid Základní informace
- Výskyt: Polsko, Slovensko, Česká republika
- Délka těla: 100 cm
- Hmotnost: 17-35 kg
- Březost: 70-74 dnů
- Počet mláďat: 2-4 ks
- Potrava: Kočky, lišky, srnci, ptáci
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Tetrapoda - čtyřnožci
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Carnivora - šelmy
- Podřád: Feliformia - kočkotvární
- Nadčeleď: Feloidea
- Čeleď: Felidae - kočkovití
- Podčeleď: Felinae - malé kočky
- Rod: Lynx - rys
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C