Strnad zahradní
Emberiza hortulana
Strnad zahradní
Emberiza hortulana
Znaky
Sameček má zelenavě šedou hlavu a žluté hrdlo, světle žlutý oční kroužek, červenavý zobák. Samička je nenápadná, má světlé hrdlo, skvrnitou horní část hlavy a skvrnitou hruď.
Prostředí
Strnad zahradní obývá otevřenou krajinu s vtroušenými křovinami a stromy, okraje lesů, ovocné zahrady. V jižních pohořích jej můžeme zastihnout v nadmořské výšce do 2000 metrů. V severních oblastech rozšíření hnízdí strnad zahradní jen tu a tam, pak opět na řadu let zmizí. V České republice, zahnízdil strnad zahradní poprvé kolem roku 1860. Později se rozšířil do nižších poloh celé země; vrcholu dosáhlo jeho rozšíření v polovině 20. století, kdy byl místy nejhojnějším druhem strnada. Od konce 50. let se začala jeho početnost dramaticky snižovat, z řady oblastí zcela vymizel. V současné době zůstávají hlavním územím jeho výskytu hnědouhelné výsypky v Podkrušnohoří. Celková početnost byla v letech 2001-2003 odhadována na 80-160 párů.
Rozmnožování
Sameček zpívá v době hnízdění krátkou melancholickou strnadí píseň po mnoho hodin z vyvýšené skály a dovolí přitom člověku, aby se přiblížil až na pár metrů. Několik dní po příletu samečků se na hnízdišti objevují samičky. Staví na zemi hnízdo ukryté v křovinách a samička sedí na 4 až 5 vajíčkách 11 až 12 dní. Samečkové je při tom krmí, s potravou však přistávají daleko od hnízda, aby je neprozradili.
Potrava
Strnad zahradní loví hmyz, konzumuje i semena a výhonky.
Názvy ve světě
Strnad zahradní
Anglicky: Ortolan Bunting, Německy: Ortolan, Dánsky: Hortulan, Španělsky: Escribano Hortelano, Finsky: Peltosirkku, Francouzsky: Bruant ortolan, Islandsky: Dultittlingur, Italsky: Ortolano, Japonsky: Zuaohoojiro, Japonsky 2: ズアオホオジロ, Holandsky: Ortolaan, Norsky: Hortulan, Polsky: Ortolan, Portugalsky: Sombria, Rusky: Садовая овсянка, Slovensky: Strnádka záhradná, Švédsky: Ortolansparv, Čínsky: 圃鹀
Mohlo by vás také zajímat
Bulbul zahradní, Muchnice zahradní, Diviznáček zahradní, Listokaz zahradní, Střevlík zahradní, Hrdlička zahradní, Rehek zahradní, Strnad obecný, Strnad luční, Strnad rákosní
Foto: http://www.birdsofkuwait.com
Strnad zahradní Základní informace
- Výskyt: Evropa
- Velikost: 15-16,5 cm
- Hmotnost: 20-24 g
- Počet vajec: 4-5 ks
- Inkubační doba: 11-12 dnů
- Průměr kroužku: 3 mm
- Potrava: Hmyz, semena, výhonky
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Passeriformes - pěvci
- Čeleď: Emberizidae - strnadovití
- Rod: Emberiza - strnad
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C