Sojka obecná
Garrulus glandarius
Sojka obecná
Garrulus glandarius
Znaky
Sojka obecná je velká asi jako straka, dlouhá 34 cm. Její kostřec svítí v letu bíle, na křídlech má modro-bílé „zrcátko". Načepýřené peří na hlavě je podle rasy šedobílé, rezavě hnědé nebo černé. Je-li vyrušena, vydává hlasité skřeky, mimoto volá mňoukavě jako káně lesní „vjíé".
Prostředí
Listnaté, smíšené i jehličnaté lesy i nízké porosty. Sojky dovedou obratně létat i v hustém křoví a skákat z větve na větev.
V době hnízdění žijí velmi skrytě a tiše, za podzimního tahu se už neskrývají a žijí společensky. Často zaletí při vyhledávání potravy i na pole při okraji lesa, kde sbírají vypadlá zrna a také naklovávají brambory.
Rozmnožování
Časně na jaře předvádí sameček tichou břichomluveckou píseň, do níž zahrnuje i všelijaké ptačí hlasy. Dovede tak mistrně napodobit bečení ovcí a mekot koz, že už mnohokrát zmátla pastýře, který se vydal hledat zatoulané dobytče. V zajetí se sojky naučí zapískat předzpívanou písničku a reprodukovat přednesený text.
Oba partneři staví koncem dubna nebo začátkem května ze stébel a kořínků hnízdo. Umístí je často jen ve výšce dospělého člověka, zřídka výš než 5 m, často zcela nezakryté a někdy i v dutém stromě nebo v ptačí budce, určené pro puštíka. Při sezení se oba rodiče střídají. Hnízdí v květnu, na vejcích sedí 16 až 17 dní. Rodiče krmí mláďata z volete, takže nemůžeme pozorovat, co potomstvu předkládají. Když mladí ptáci vyletí z hnízda, upozorňují rodiče hlasitým křikem, kde se právě nacházejí.
Potrava
Sojky jsou všežravci a jejich jídelníček závisí jen na nabídce. V létě je jejich potravou hlavně hmyz, nenechají si však ujít ani ptačí vejce nebo holátka. Loví i mladé ptáky, kteří právě vylétli z hnízda i ptáky dospělé, které pevně přidržují nohama a ubíjejí zobákem, aniž by je vyrušoval křik okolních lesních ptáků. Jako „škůdce" sojku dříve v některých krajích lidé intenzívně lovili a konzumovali (specialitou bývala sojčí polévka).
Sojky loví ještěrky, žáby, myši a rejsky. Počínaje podzimem získává přednost rostlinná strava. Na polích při okraji lesa sbírají sojky obilí, hrách a fazole, bobule všeho druhu, bukvice a především žaludy, které odklovnou přímo na stromě nebo sbírají na zemi. Při nadbytku potravy si sojka dělá zásoby: ve voleti má půl tuctu žaludů, poslední drží v zobáku. Pak je odloží, vyklove v zemi zobákem díru a do ní žaludy nastrká. Pak otvor v zemi pečlivě zacpe, přinese další žaludy, a tak dále. Ve skalních štěrbinách, v dutinách stromů i v jiných děrách si zřizuje sklady, kde bývá i několik kilogramů žaludů. Z těch, které znovu nenajde, mnohé v příštím jaru vyklíčí.
Všeobecně
V některých letech zažívá střední Evropa masové průtahy sojek z východní Evropy. Hejna těchto krásných ptáků pak táhnou barevnými zářijovými lesy. Chce-li takové hejno přeletět z jednoho lesa do druhého, vyletí druhá sojka teprve tehdy, když první před ní už doletěla na místo. Ve volném kraji dělá let sojek dojem pomalého a neobratného. Sojka se vyznačuje zvláštním chováním v souvislosti s mravenci. Posadí se na zem vedle mraveniště, roztáhne křídla a načepýří se. Rozzlobení mravenci se na ni vrhají a nastříkají na ni kyselinu mravenčí. Sojka obecná také chytí několik mravenců do zobáku a roztrušuje je ve svém peří. Toto pozoruhodné chování považujeme za sojčí kosmetiku, za její způsob péče o vlastní tělo. Snad jí to pomáhá v boji proti cizopasnému hmyzu, který žije v jejím peří. Sojky, které se dostaly v mládí do zajetí, můžeme lehko odchovat a jsou velmi krotké. Klidně jim můžeme dovolit, aby se volně proletěly.
Názvy ve světě
Sojka obecná
Anglicky: Eurasian Jay, Německy: Eichelhäher, Dánsky: Skovskade, Španělsky: Arrendajo Euroasiático, Finsky: Närhi, Francouzsky: Geai des chênes, Islandsky: Skrækskaði, Italsky: Ghiandaia eurasiatica, Japonsky: Kakesu, Japonsky 2: カケス, Holandsky: Gaai, Norsky: Nøtteskrike, Polsky: Sójka, Portugalsky: Gaio-comum, Rusky: Сойка, Slovensky: Sojka obyčajná, Švédsky: Nötskrika, Čínsky: 松鸦
Mohlo by vás také zajímat
Amejva obecná, Létavka obecná, Ještěrka obecná, Zmije obecná, Čírka obecná, Kopřivka obecná, Sojka azurová, Sojka inka, Sojka kápovitá, Jiřička obecná
Foto: http://www.vivo.sk
Sojka obecná Základní informace
- Výskyt: Evropa
- Velikost: 34 cm
- Hmotnost: 150-190 g
- Počet vajec: 5-6 ks
- Inkubační doba: 16-17 dnů
- Průměr kroužku: 5,8 mm
- Potrava: Hmyz, holata, vejce, myši, žáby, žaludy
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Passeriformes - pěvci
- Čeleď: Corvidae - krkavcovití
- Rod: Garrulus - sojka
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C