...Ještě moje domněnka: Možná, že se křepelky bojí úplné tmy, jako se úplné tmy bojí malé děti. Proto možná je potřeba jim celou noc trochu svítit. I maličkým dětem se nechává přes noc svítit malinké světélko. Jinak křepelky jsou docela důvtipná stvořeníčka. Když snesou vajíčko, jednou zapískají. Když snesou "pastřepek", tak se za něj "stydí", a nic nehlásí. Před snášením vajíčka se snaží někam se schovat. Domnívám se, že touží mít alespoň částečně zakryté hnízdečko.
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
30.06.2012, 21:12
Pro paní Bieberovou: Dobrý večer. Omlouvám se Vám za trochu nepřesné neexaktní popis nočního svícení křepelkám; táhne mi už na 70 let, duch i tělo už umdlévá, a v těchto vedrech ještě více. Chtěla jsem jen říci, že naše křepelky k mému překvapení byly "noční můry", že v naprostém nočním klidu a tmě bez zřejmé příčiny byla některá z nich schopná vystartovat, rozlétnout se proti stropu klece a rozbít si při tom hlavu. Proto jsme jim pak dlouho do noci svítili, aby viděly, že je nad nimi drátěné pletivo. Opravdu to trochu pomohlo. Ve dne za světla proti stropu nevzlétávaly. Také potvrzuji, že jsem mezi nimu měla jednu velmi ochočenou. Brávala jsem ji do ruky ven z klece a v zimě se s ní dívala přes okno na zasněženou krajinu. Už čekávala před dvířky klece, až ji vezmu podívat se z okna. Takže znovu: promiňte, už mi ani přesně paměť neslouží, ale domnívám se, že ta přesná délka doby nočního svícení není pro mé sdělení zásadní. Dosud nevím, proč křepelky v úplné tmě si rozbíjely hlavičku o klec.
petr
Nepřihlášený uživatel
30.06.2012, 10:23
děkuji všem za přispěvky..a myslím že pravdu ma častečne každý ikdyž přece jen bych ponechal nějaky svetelny režim..ja mam volieru venku a myslím že problem bude v tom že se mi tu potulujou po dvorku kuny a asi jak j epoplaší tak nasledu je to vzletavaní..mam je navic přez noc zakryte přehozem aby to kuny nelakalo...tak je možne že se v te tme neorientuji..jinak křepelky i ta poranena (už se ji to slibne hoji) plache nejsou naopak se velmi rychle ochočily a pletou se mi pod ruce...
Pro anonyma: psal jste: Řešení: celu noc jim nechat rozsvíceno, aby poslepu nevzlétávaly a nenarážely na strop klece. A poté: Proto jsme jim později nechávali převážnou část noci rozsvícené světlo. Tedy nejméně do půlnoci.
Tím úplně měníte podstatu věci. Celá noc netrvá do půlnoci. Moje zkušenost je, že křepelky se pokouší uletět i přes den a naše křepelky jsou celkem zdatní letci.
Dohadovat se s Vámi ale nechci. Pouze se snažím hledat řešení.
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
28.06.2012, 22:23
Pro paní Bieberovou:Mšli jsme v zimě křepelky v kleci v bytě. Takže žádný pradátor je neohrožoval. Zpočátku jsme jim po celou noci také zhasínal světloi. Ale slyšeli jsme, že i v úplné tmě v noci zobou z krmítka a občas hroznou ránu, a to bylo naražení na strop klece. Proto jsme jim později nechávali převážnou část noci rozsvícené světlo. Tedy nejméně do půlnoci. A těch narážení na strop ubylo.
Tím ale podle mne riskujete rozhození běžného biorytmu. Každý tvor respektuje den a noc (aktivita a odpočinek) - to je přece přirozené pro každou živou bytost. Řekla bych, že jde buď o úlek (útok nějakého nočního predátora - kočky, lasičky, kuny, ...) křepeldy, který se snaží řešit úletem nebo jiný motiv. Sama jsem s tím bojovala specielně u jedné křepeldy, která je do dnešního dne velmi plachá. Pořád se krčí a v karanténí králíkárně také stále narážela hlavou o strop a kdejaký zvuk ji vyplaší. Není ta Vaše také povahou plašan?
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
27.06.2012, 21:23
V noci se křepelky pokouší někam uletět. Ve tmě nevidí a vrazí hlavou do stropu klece. Když to ta stejná křepelka udělá víckrát, tak si při nejlepším udělá na hlavě "pleš" (úplně si odře peříčka), nebo si i do krve rozbije hlavu. Řešení: celu noc jim nechat rozsvíceno, aby poslepu nevzlétávaly a nenarážely na strop klece.
Vyzkoušejte na hlavičku geniciánovou modř, prý to pomáhá i kvůli té ošklivé barvě. Prostě odpuzuje ostatní a zároveň dezinfikuje. Já musím říct, že jsem se potýkala i s agresivitou ušand, které umějí také krutě zranit, ale křepeldy mi připadají zákeřné. Králindy se napadly při pouhém krátkém setkání a to pak dokážete řešit hned, ale křepeldy se napadají asi opravdu nejvíce v noci - kdy nemůžete včas zasáhnout.
Petr
Nepřihlášený uživatel
27.06.2012, 11:13
zdravím...bohužel se s nečím podobným momentálně potýkám. jakjsem již zminoval výše mam venkovní volieru a v ní deset křepelek..pouze slepičky..moji radist z toho že už začaly snášet však přerušilo jištění že jedna slepička ma jakoby napřič rozseklou hlavu nebylo to moc..a přez den se to zatahlo a zaschlo..cely den je chodim pozorovat a vubec si jedna druhe nevšimaji,chovaji se k sobe normalne a v klidu si vegetí..bohužel přez noc to asi vypada jinak..rano jsme zjistil že ma hlavičku temeř zkalpovanou a kuže ji sjela až ke krku..prozatím jsme to zasypal ale nevim..naštestí žere pije tak uvidíme..druhe si ji zase nevšímaji..ale je pravda že at už to byl zatrženy drapek nebo naznaky odřene hlavičky vše přez noc do rana..tak nevim jeslti si to dělaji samy a nejak naraži do stropu voliery nebo nevim..docela me to mrzí jelikož jinak je to pekne hejno.. díky za případne rady ikdyž asi nic moc nevymyslíme..oddelovat ji mam obavu aby to po navratu nebylo ješte horší.. díky Petr.
jirka
Nepřihlášený uživatel
26.06.2012, 22:11
Vážení přátelé musím vás zklamat u křepelek je agresivita uplně běžná at jsou vkleci nebo ve výběhu .Můžu potvrdi uplné uklování ve volieře 2-3 metry kde byli 4 křepelky které spolu byli od vylíhnutí .Mají veškerý komfort ale jakmile jim rupne v bedně tak s tím nic neuděláte.Když mám samotné slepičky tak je to v pohodě ale běda jak přidám kohouty tak je zle.Slepice jsou na zádech odrbané a kohouti se řežou jako koně klobou si i oči.Tahle situace nastává i když jsou samotní kohouti neustále se mezi sebou pojímají až k smrti.
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
23.06.2012, 22:34
...Ještě doplňuji: Všeobecně se ví, že křepelky potřebují teplo, nejméně 18°C. A já doplňuji, že jim nesvědčí ani příliš vysoká teplota. Mám vyzkoušené, že se křepelky dobře cítí tak v rozmezí od 18°C do 25°C. Pokud začne teplota stoupat nad 25°C ke 30°C, tak už je křepelkám příliš teplo, dýchají otevřenými zobáčky a snaží se zchladit se popelením se v chladném písku. Takže vím, že je v letních vedrech nutné křepelky chránit před horkým sluncem a stínit je, nebo je dokonce přenést do chladnější místnosti než je venkovní horko.
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
22.06.2012, 12:45
kanibalismus je pomerne nebezpečná zaležitost..ročne odchovám na dvacet tisic nosnych slepic a naštestí se s tímto jevem temeř nesetkavam..vše je odvozeno od prostoru a vyživy..par let jsme odchovavavl pro bažnatnice nekolika tisicova hejna bažantu a zde k tomu sklony taky občas byly..taky je potřeba tu drubež "nerozmazlov" připravou kremní..neni naškodu třeba řepu nabodnout na kul at si samy ozobavaji to stejne s zelenym krmeni..lepší zavěsit do drat.koše at musí vyskakovat a tak se i zabaví a nemaji čas na nekalosti..těch faktoru jak tomu zabranit je spousta..ikdyž od kuřete bažanta ke křepelce neni zas tak malo tak jsem se zabyval chovem velkeho hejna..s křepelkami zkušenost nemam a taky jsou spíš pro radost..tak je možna nekdy pozoruji až přiliž a každa znamka nejakeho problemu me samo sebou nepotěší...naštestí je otec vetreninarni lekař tak to s ním občas konzultuji kdyžt sisam nevim rady...s pozdravem Petr.
Tak pane Petře, dnes jsem musela odvézt na utracení jednu křepeldu! Z kloaky jí visela vytažená střeva a po konzultaci se specializovanou doktorkou (pouze telefonicky) jiné řešení není. Je to pro mě moc smutná záležitost, jsem slaboch! Na kanibalismus mi doporučila rybí moučku a zvýšení bílkovin v krmivu. Když nad tím ale přemýšlím, kanibalismus by vznikl "vytržením" vnitřku ven a tím narušením střeva. To ale nebylo. K žádnému poklování a krvácení nedošlo. Každá ztráta je strašně smutná zkušenost!!!Zkuste tedy proti tomu klování ozobí tu rybí moučku, také jdu shánět a doufám, že pomůže.Ještě mě napadá, zda si nemohla zobáček poranit o něco ostrého? Na diskuzích doporučují při kanibalismu i maggi...
K.
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
20.06.2012, 11:28
...no ja myslím že prostoru maji u me dostatečne..mam jen deset slepiček a na předešle fotce je videt že voliera by mela byt dostačující..taky by se mi víc líbila pevná podlestýlka místo roštů ale zvolil jsem tento způsob kvůli snadnějšímu čišteni ...aleje fakt že je budu muset nejak zabavit..drpaek už je zahojeny ale dnes zas dalši překvapko jenda ma pro zmenu jakoby naklovane ozobí do krve..uvařil jsme jim ješte vajíka natvrdo na doplnení bílkovin a musím vymyslet neco na to zabavení...P.
...ještě dezinfikovat Betadinem...Klování jsem také řešila a dočetla jsem se, že je dobré zvětšit prostor. Já mám křepeldy ne na roštu, ale v v domečku s výběhem a když jsem výběh zvětšila, doplnila o květináče napůl zahrabaných do země do kterých jsem přesadila rozrostlé bylinky ( máta, dobromysl, meduňka) a drny trávy, vážně to pomohlo. Slepičky si oždibují bylinky, které bych vyhodila, moc rády se mezi ně schovávají, v drnech si vyleží hnízdečka a nenudí se.Také se jim prý nemá dávat syrové maso, aby agresivita nezesílila.
Zkoušela jsem i sprej proti kanibalismu, ale to moc nezabralo. K.
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
19.06.2012, 20:50
děkuji za typ..naštestí to brzy samo zaschlo ikdyž jsem to musel chvili vysušit..krvacelo to pomerne dost mela od krve zamčene cele bříško jak si na tom sedela..ale ted je už v pořadku..přeji hezky den.,.a díky..muže se to hodit.. Petr.
Dobrý den, na zatržený drápek bych zkusila třeba Akutol ve sprej (tekutý obvaz). Jak slepičky cítí krev, mohou "postiženou" i dost ošklivě poklovat. Přeji brzké uzdravení!
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
19.06.2012, 10:39
dobrý den..měl bych další dotaz..jedna slepička ma zatrženy drapek a docela to krvácí..pokusil jsem použit zasyp ale dloho to nevydrželo..pak jsem is zahral na doktora prstik ovazal kousičkem hadřiku a přez to elektr.pasku..vše bylo v pohode ale ty ostatni to pochopitelne draždilo natolik že jsem to musel sundat..nemluve o tom že i tak si rady zobnou..je mi jasne jak jednou začnou tak se to jen tak nezastaví..krev je pro ne velek lakadlo..takže jedine řešení je poranenou slepičku iozolovat nebo to nekdo řeší i jinak..díky za info Petr.
Anonymní
Nepřihlášený uživatel
16.06.2012, 21:25
Paní Kateřině Bieberové: Takovou velmi odbornou odpověď dostanete pouze buď v lékárně, kde jste léčiva koupila, nebo od veterináře odborníka na drůbež a specialistu na křepelky.
Ráda bych se zeptala dále od tématu...jaká je ochranná lhůta pro konzumaci vajec po přeléčení Baycoxem a po odčervení Panacurem susp.? Nějak se mi nedaří nikde nalézt příbalový leták. Děkuji za odpověď.
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Kačula
Tím úplně měníte podstatu věci. Celá noc netrvá do půlnoci. Moje zkušenost je, že křepelky se pokouší uletět i přes den a naše křepelky jsou celkem zdatní letci.
Dohadovat se s Vámi ale nechci. Pouze se snažím hledat řešení.
Nepřihlášený uživatel
Kačula
Nepřihlášený uživatel
Kačula
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Kačula
K.
Nepřihlášený uživatel
Kačula
Zkoušela jsem i sprej proti kanibalismu, ale to moc nezabralo. K.
Nepřihlášený uživatel
Kačula
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Kačula