Dobrý den. Drápk se nezastřihují. Pokud váš senegalec bude mít ostré drápky, tak je můžete málo zastřihnout (pozor na žilku), a nebo pilníčkem zabrousit. Používejte větší průměry bidel.
Brusná bidla opravdu při delším používání poškodí vnitřní stranu prstů, optimální je rada p. Hály- větší průměr bidel, jen bych doplnil, že by v tomto případě mělo jít o bidla vyschlejší, a s hrubší strukturou kůry / třeba černý bez, smrk apod./Bidla z čerstvých větví by neplnila požadovaný účel, i když připouštím, že by pro papouška byly přitažlivější. Cone
Po dvou letech používání brusných bidel nemá ani jeden papoušek problémy s poškozením nožek - navíc mají na výběr - přírodní větev nebo brusné bidlo - papoušci nejsou hloupí, sednou si na bidlo, které je pro ně víc pohodlné - využívají všechny.
Zastřihávání drápků způsobuje stres a rychlejší růst drápků
Měl jsem na mysli extrém, kdy by se používaly jen brusná bidla. Já osobně jen minimálně jednou měsíčně bidla měním, dávám zásadně čerstvě uříznutá, a s přerostlými drápky jsem ještě problém neměl.
Reagoval jsem tak na téma brusných bidel proto, že jsem se setkal i s případem vroubkovaných nerezových bidel / vroubky jako na čince /.Toto považuji za týraní chovem.Tyto metody a hlavně krmení jen granulema je používáno ve Státech pro PET-mazlíčky. Mám z toho husí kůži. Cone
No nechci urazit anonymního přispěvovatele. Papoušci nebudou hloupí, ale asi někdo jiný ano. Udělejte si test. Dejte nejpohodlnější bidlo do klece někde do spodní části a druhé bidlo nevhodné pro ně nepřijatelné do horní části klece. Pak uvidíte. Ptáci dávají přednost klidnějšímu a vyššímu místu to bude ten detail.
Ztotožňuji se s panem Šiškou. Nejsem zastáncem brusných a ani cementových bidel. v přírodě je taky nemají a vystačí si s přírodními dřevinami. Problém pak v zajetí nastává, když mazlíčkáři nejsou uvědomělí a předkládají nevhodné průměry bidel. Rozhodně žádné brusné bidla nedoporučuji.
V tomto bych vyděl vyřešení problému ptačího stromu,když je strom velký jsou různé průměry,ale pak zase člověk nesmí být lenošný a strom pravidelně měnit.Pták se tím i zabaví když může neustale dokola ničit další a další.
Asi budu muset poučit papoušky, aby vynechávali cementová bidla a chodili na výše umístěné kávovníkové bidlo a hlavně kdyby si utírali zobák do větví a ne do cemenťáku, nemusela bych brousící bidla tak pracně čistit od ovoce.
Ner. vroubkovaná bidla nejsou asi moc dobře k sehnání, ještě jsem neměla čest je vidět - i když své papoušky týrám na nerezu, oni strašně rádi sedí na ner. tyči a koši v kuchyni, ačkoliv mají krásný strom vedle v ovbýváku, činí tak zcela dobrovolně. Myslela jsem si , že mám chytré papoušky, ale nejspíš jsou hloupí, neumějí si vybrat. co je pro ně pohodlnější, neprošli by testováním ani náhodou...
Pro tazatele- větve je dobré umísti do klece i šikmo, papoušci se budou více přidržovat - tím si i víc budou zabrušovat drápky. (dobrá je i vertikální větev zavěšená na strop klece jako houpačka).
Stříhání drápků stimuluje u papoušků jejich rychlejší růst.
proč si příspěvky jiných a zkušených berete jako útok na své ego a ego Vašich papoušků? Je zbytečné znepříjemňovat sobě i ostatním život. Každý má přece právo na svůj názor,i ten Váš by jistě byl akceptován, tak proč ho neprezentujete trochu kultivovaněji?
Pane Šiška, váš příspěvek jsem pochopila velmi dobře (ner. bidla budou asi něco hrozného zrovna tak jako plastová), možná by stálo za to načít téma....co nekoupit papouškovi
Pěkný odkaz na péči o zobák a drápky : http://www.amazonia.cz/informace.php?eid=25
A ještě dodám stejně jako brusná bidla.
Nechtěl jsem znovu zasahovat, protože toto téma se ubírá jiným směrem. Problémem mazlíčkářů to je i pani Mirky je ten, že se snaží vybočovat nějakým směrem od určitých zásad a pravidel. Snad proto, že chtějí být něčím výjimečným, výraznějším, nebo prostě se chtějí zviditelnit. Mazlíčkáři bohužel povětšinou dělají s papoušků cvičené opičky. To je například plastové hračky, plastová bidla, nerezová bidla, umělá bidla, cementová bidla, ale taky bidla špatných průměrů a spoustou dalších věcí. Bohužel než, aby se snažili papouška přizpůsobit přírodním věcem, tak z něj dělají něco co se odráží v jejich obrazu samém. Pták v přírodě si vystačí s přírodními dřevinami. Nemá ani plastové hračky. V úvahu beru například uměle vyrobenou houpačku, protože ptákům nahrazuje pohupující se větev stromu. Dále pak ptačí strom a další přirozené předměty, ale opravdu ne brusná bidla, která časem můžou poškodit nohy papoušků, nebo jiné nevhodné předměty, které by mohli papouškům ublížit. Chcete papouška zbavit, tak mu dejte větvičky.
Abych se vrátil zpět k původní otázce. Jestli je zapotřebí zastřihávat drápky. A jsme znovu u lidí, kteří vlastní papoušky jako mazlíčky. Kdyby papouškovy dopřáli pořádnou přírodní větev, tak k přerůstání vůbec nedojde. Co se týká, ale další problematiky to je příliš špičaté drápky, které se lidem zapichují do kůže. V takovém případě. Doporučuji použít například pilníček (ale na drápky a ne na chodidla, jak je tomu u brusných bidel), nebo prostě špičku drápku zakrátit kleštičkami, tak aby to nebyli malé jehličky. Pak následovně předložit větší průměr bidla, tak aby majitel papouška nemusel znovu pilovat, nebo zastřihávat drápky.
Opravdu se omlouvám, že v každém svém příspěvku nezacházím do nejhlubších detailů. (to by pak příspěvky vypadali, jako slohové práce).
Dalším problémem které se netýká tématu je neúcta a velké sebevědomí lidí co vůbec ptáky nechovají, ale pouze je vlastní jako domácí mazlíčky. Takoví lidé by se měli občas raději zdržet přispívání a nepopichovat fundované chovatele, kteří oproti nim něco dokázaly.
Opět zde použiji mé vlastní přísloví, které hodně často používám. PAPOUŠKA SI DOVEDE KOUPIT KAŽDÝ B---C, KDYŽ NA NĚJ MÁ, ALE DOBŘE A VHODNĚ SE O NĚJ POSTARAT DOVEDE MÁLOKDO (tímto to myslím všeobecně a ne na konkrétní osobu)
Mirko prosím tě ovládej se napsala si ve fóru teprve cca 20 příspěvků a už jsou zde zbytečné konflikty. Za tu dobu co tu je toto fórum se nedohadujeme, ale předáváme své zkušenosti těm co to potřebují pokud máš potřebu se dohadovat, tak se dohaduj někde jinde, zde nech prostor pro fundované chovatele, jako je pan Šiška, kterého si moc vážím. Tímto zde končím a vám všem doporučuji to samé, protože pročítat taková témata je zbytečné.
Díky za Vaše příspěvky pane Hálo, máte naprostou pravdu.
Jsem mazlíčkář, ale papoušek má v kleci i mimo jen přírodní věci a pořádné větve a problémy s drápky vůbec nemusíme řešit.
Dobrý den, nabyl jsem dojmu, že s těmi průměry bidel a chytrostí papoušků to je trochu složitější.Mladým agapornisům když dám rozvětvenou větev i s velmi tenkýma větvičkama,nejdříve poskakují po malých průměrech / tak asi 3-4mm /, když to samé udělám senegalcům a konžkým, také je nejvíc zajímají ty o průměru vhodném tak pro agapornisy.Hřadují ale samozřejmě na bidlech odpovídajících průměrů.Asi se ty tenčí větvičky s nimi více houpou a jim se to líbí , a také okusování začíná na slabších větvičkách.Cone
Ano přesně tak. Dokonce jsem slyšel, že někteří chovatelé dávají a umísťují takové bidla, aby se to snimi pohupovalo. Je to vcelku logické, protože jim to nahrazuje pohupování větve v přírodě. Taková přírodní houpačka.
Velice souhlasím s p. Šiškou a s p. Hálou .Dávám senegálcům přírodní větve a oni si samy vyberou na kterém konci větve (slabším,nebo silnějším ) zasednou. CHovám senegálce již několik let a nikdy jsem s drápky neměl problémy.