Pralesničky se mi taky moc líbí, je tady nějaký chovatel? Líbí se mi pralesnička azurová a harlekýn.
Pralesničky
Ano, co potřebujete?
J5:Ano, co potřebujete?
Zda můžou být pralesnicka harlekyn a azurová chovani společně? Děkuji.
Mladé žabky po metamorfóze a během růstu lze chovat ve skupince obou druhů, mají podobné nároky na prostředí. Je však nutné jednotlivé žabky sledovat. Začne-li nějaký jedinec zaostávat v růstu je třeba jej neprodleně oddělit od ostatních. Žabky sice neprojevují přímou mezidruhovou agresi spíš se projevuje stres z vysokého počtu jedinců v omezeném prostoru. Pralesničky jsou samotářské žabky a čím jsou vyspělejší tím více vyžadují “soukromí”. Pro smysluplný chov je proto lepší raději menší zarostlé terárium pro jeden pár, dá se tolerovat i 1,2 tj. jeden samec+ dvě samičky stejného druhu, pokud je terko členité a zarostlé.
Velká “výstavni” terária s různými druhy pralesniček jsou sice působivá, krásná atd. Bohužel pouze pro pozorovatele, méně pro samotné chovance. Ony tam sice budou nějakou tu dobu přežívat, dost možná dojde i dílčím chovatelským úspěchům ale nemělo by to tak být.
J5:Mladé žabky po metamorfóze a během růstu lze chovat ve skupince obou druhů, mají podobné nároky na prostředí. Je však nutné jednotlivé žabky sledovat. Začne-li nějaký jedinec zaostávat v růstu je třeba jej neprodleně oddělit od ostatních. Žabky sice neprojevují přímou mezidruhovou agresi spíš se projevuje stres z vysokého počtu jedinců v omezeném prostoru. Pralesničky jsou samotářské žabky a čím jsou vyspělejší tím více vyžadují “soukromí”. Pro smysluplný chov je proto lepší raději menší zarostlé terárium pro jeden pár, dá se tolerovat i 1,2 tj. jeden samec+ dvě samičky stejného druhu, pokud je terko členité a zarostlé.
Velká “výstavni” terária s různými druhy pralesniček jsou sice působivá, krásná atd. Bohužel pouze pro pozorovatele, méně pro samotné chovance. Ony tam sice budou nějakou tu dobu přežívat, dost možná dojde i dílčím chovatelským úspěchům ale nemělo by to tak být.
Takže na Hluboké to mají ne úplně dobře? Ale tam to funguje jako expozice pro návštěvníky, rozmnožovací zázemí mají možná jinde. Jako u jiných druhů zvířat. Vím, že mají třeba líhně pro plazy. Občas mě někdo z ošetřovatelů do zákulisí nechá i nahlédnout.
Nerad bych hodnotil jak moc dobře to mají na Hluboké. Především sledují jiný než chovatelský cíl. Ona by velká expozice fungovala s jedním párem žabek poněkud nezajímavě. Možná znají postupy které neznám. Za sebe a pár dalších chovatelů tvrdím to co popisuji. Také jsem začínal s “hejnem” různých druhů žabek ve velkém prostorném paludariu s přesvědčením že tak malé žabky se s konkurencí srovnají a budou společně prospívat. Zprvu to tak i vypadalo, žabky žily ale to bylo tak všechno. To že sladit barvy v jednom teráriu není nejdůležitější přivede začátečníka první návštěva u zkušeného chovatele který dlouhodobě pralesničky chová, pravidelně rozmnožuje a to vše ve více druzích. Podezření které přirozeně laika napadne, když vidí řady malinkých terárií, tj. nedostatek financí, při hlubším pohledu neobstojí. Ono totiž zařídit třeba třicet malých (zpravidla 40×50×40) terárek odpovídajícím vybavením tj. rozvod vody od osmózy do postřikovačů, instalaci mlhovačů, zpětný odvod přebytkové vody do odpadů. Osvětlení, teploměry a vlhkoměry, to vše třicetkrát je po všech stránkách náročnější než perfektně zařízené, velké, impozantní expoziční bioaktivní paludarium.
Však jsem psala, že je to expozice pro návštěvníky, ne na rozmnožování. Ale ani při větším počtu jedinců stejně není záruka, že tam něco uvidím. Chodím tam několikrát do roka v rámci praxí a ne vždy se zadaří. Ještě horší je to v teráriu - z většiny hadů a ještěrek vidím pokaždé jenom cedulky.🙂
V takovém případě je vhodné vyjádřit uznání ošetřovatelům nebo těm co expozice navrhují. Zdá se že respektují v první řadě potřeby chovanců jak jen to v daných podmínkách lze a poté teprve zvídavost návštěvníků. Nelze předpokládat že nakrmená a obecně “spokojená” žabka, která má možnost adekvátního úkrytu, se bude bezúčelně producírovat po terku, to by bylo proti všem zásadám přežití. To platí i u pralesniček ač se může zdát že jejich varující zbarvení je do jisté míry proti predaci zvýhodňuje, existují i jiné nehody.
Pokud máte kometo možnost promluvit s ošetřovateli, doporučuji zjistit kdy se obvykle žabky krmí. Je velice pravděpodobné že osazenstvo expozice bude vzorně nastoupeno poblíž místa krmení. I když se žabkám nijak výrazná inteligence nepřipisuje, tak v tomto případě zvládají bez chybičky a v přesně určeném čase.
Původně jsem sice chtěl využít situace a napsat něco o důsledku stresu z přeplněného prostoru ale to by zrovna moc fér nebylo takže to psát nebudu i když možná alespoň trošičku na tom něco také bude.
Však já to tak i myslela. Že expozice jsou tam kvůli zvířatům a opravdu se mi moc líbí. Proto jsem dala smajlíka. Jenom si pokaždé zahudrám, že v přírodě ty ještěrky vidím častěji než v Zoo.🙂 Ale už to beru jako výzvu, koho se mi podaří nachytat tentokrát.
A ty pralesnicčky už jsem zajhlédla několikrát, tak je zase nepotřebuji vidět “nastoupené”. Jenom mě zpočátku překvapovalo, jak i tak nápadná žabka umí být neviditelná.
A ostatní zvířata si taky ráda prohlížím, ideálně hned po ránu, než se tam nahrnou návštěvníci včetně štěbetajících dětí ze školek. To před nimi prchám i já.🙂