Pro maha:Nápad od mirjany už sem viděl na jedné stránce...také o tom přemýšlím...Na stránce o aymarech(cizojazyčné) je taky dobrý nápad.A osobně ho chci na jaře vyzkoušet.
Majitelé aymar si koupily dřevěný domek pro morčata, křečky atd... do něj nainstalovali pár bidel a zavěsili do voliéry.Papoušci jim pod ním odpočívali, hárli si a další...
Zde vkládám odkaz:http://www.kathiparadies.homepage.t-online.de/41293/66264.html
Při prohlížení jedněch holandských stránek jsem se setkal se zajímavým a hlavně funkčním uchycením bidel.Po konzultaci s kamarádem klempířem vzniklo toto.Je to vyrobeno z pozinkovaného plechu /tl. 0,65mm/, základní typ /vpravo / mám nalepený akvaristickým silikonovým lepidlem na přepážkách z drátoskla, upravený typ - levý - je nastřiženými proužky uchycen za pletivo a proužky jsou zahnuty. Ke dřevěným podkladům je možné základní typ přišroubovat dvěma šroubky.
Mám vyrobeny dvě velikosti, menší pro agapornisy a větší používám i pro žaky.Drží, funguje a hlavně je po zastřihnutí ostrých rohů zcela bezpečný. Používám asi rok a během této doby nedošlo u mého ptactva k žádné újmě na zdraví.Tzn. zlepšení proti období, kdy jsem na uchycení bidel k pletivu používal košíčky ve tvaru V vyrobené z kousku pletiva.Výrobní náklady minimální, uchycení na míru uřezaného bidla velmi jednoduché a hlavně rychlé.
Několikrát jsem opravdu zíral, jak někteří chovatelé mají na vyobrazeních papoušků komplikovaně a neesteticky uchycena bidla. Cone
Co se týká těch košíků na těch fotkách na tom odkazu, tak toho bych se bál asi více. Papoušek se do toho lehce může zaplést. Zrovna včera jsem se s kolegy bavil o podobném případu.
Pane Šiška. Nemůžete nafotit ještě nějaké fotky z detailu. Je to velice zajímavé, už delší dobu o takových držácích uvažuji. Proto bych uvítal více fotek a třeba i detaily. Jsem v práci na PC a tady je to dost špatně vidět, tak snad doma na PC to bude lepší.
Jedná se o drátěnou kouli na řetízku - původně určená pro hlodavce, která je na řetízku. Osobně ji příliš nepoužívám, mám ji spíš mimo klec na hraní. Ovoce dávám denně do ner. misek na dno klece z důvodu ranního spěchu a občas se podaří ,že papoušci zkonzumují ovoce dole na dně klece a nenadělají tak velký nepořádek kolem klece.Většinou ale vylezou na nepohodlné cementové bidlo - ačkoliv výš mají pohodlnější bidlo z kávovníku a níž jabloňovou větev a nastříkají okolo klece šťávu z granátových jablek.
Mně se osvědčila lampička od terraintu -jedná se o bambus s vysoustruženými otvory a uvnitř je drát na který se jako na špíz napíchnou části sepiovky, suché ovoce- křížaly, kousky suchého kokosu. Senegalové nezničí vlivem horší dostupnosti sepiovku behem dně a docela si vyhrají, než se jim podaří vše z lampičky dostat ven.
Ještě dudlík mu tam chybí :))
Zde je názorná fotka jak má vypadat nevhodný průměr větve pro žaka. Každý se může podívat, jak je na fotce vidět, jak obemkne drápky celou větev dokola. Správně by se měli drápky zapichovat do kůry větve. Pak se nemůžeme divit, že někdo používá cementová bidla. (nic ve zlém)
Ale Hicksi, to je ptaci strom, ktery ma
a/ vice vetvi ruzneho prumeru (jak sis jiste vsiml)
b/ papousek na nem chvilku posedi pri vypusteni z klece.
Takze tve zavery jsou ponekud mimo
Btw. k neoblibenejsim hrackam mych papousku zrovna dudlik patri :)
Odrostla batolata kamaradu jsou vubec vdecnymi zdroji miminkovskych hracek. Zvlaste jsou-li kamaradi movitejsi a hracky tudiz drazsi, odolnejsi a mene sezratelnejsi
A abychom predesli dalsim dohadum, maji je k dispozici pouze, kdyz jsem doma, jinak v kleci maji takove, u nichz hrozi minimalni riziko zraneni (vetve, drevene spalicky apod.)
Zdravím šechny.Pro neregistrovaného(asi mirjanu podle toho co píše) je fakt, že může mít víc větví většího průměru ale co vidím tu na obrázku tak muásím osuhlasit s panem Hálou, protože se mi nezdá, že by tam byly větší větve.Nechcu se s nikým hádat to je jen můj názor.
Pani Mirko. Věřím, že až se budou dělat plenky pro papoušky, tak vy je začnete používat, taky.
Pro Lukáše: Děkuji ti, poznamenal si to velice správně. Každá větev na fotce na ptačím stromě je nedostatečná, pouze jen ta hlavní, která je svislá by se dala brát v úvahu. To je ten problém o kterém jsem psal v jiném tématu a nehodlám to znova rozebírat dopodrobna. Kdyby ptáci měli silnější větve, tak žádné brusné bidla nepotřebují ani zastřihávat drápky. Problém tkví v mazlíčkářích, kteří snědli rozum, jsou nejchytřejší, nejlepší a vědí o všem nejvíce, ale faktem zůstává, že nevědí vůbec nic. Je to bohužel problém většiny a ten se bohužel nevyřeší. Pak se všichni diví, že nesouhlasím s takovými názory a zpochybňuji je.
Známý chová žaky. Ptáci jsou z přírody, mají dostatek proletu ve voliéře a jako bidla má větve silnějších průměrů. Žaci nepotřebují žádné hračky náramně se baví při okusování větviček a předložených bidel. Ptáci je s oblibou vprostřed úplně ohlodají, až se zlomí. To je pro ně dostatečná zábava.
Změním trochu téma a vrátím to zpět k držákům bidel.Jsou vyobrazeny obě velikosti a způsob úpravy a uchycení na pletivo.Větší držák ma základní výchozí rozměr 8x10cm, menší, který používá u agapornisů 6x8cm.
A ještě mnou požívaná nerezová špejle na ovoce a zeleninu. V případě, že se někteří papoušci naučili špejli z pletiva sundat, mám očko nahoře uzavřeno a celé je to uchceno malou karabinkou nebo šroubovacím kroužkem na klíče.Je to absolutně bezpečné, jednoduchá výroba.
Dobrý den. Pokud mi chcete něco osobního, tak mě prosím kontaktujte na emailové adrese. Myslím, že se zde probírá něco jiného.
Ptactvu se věnuji odmalička, vždy to byli andulky, korely. Odchovu ptáků se věnuji od roku 2001, kdy jsem začal hned s papoušky senegalskými. Co vím z vlastní zkušenosti, že není důležité kolik let chováte ptáky, ale jaké lidi máte kolem sebe. Spousty zkušeností jsem nabral od starší generace chovatelů.