Několikrát jsem se setkal u chovatelů papoušků s názorem, že žluté zbarvení jejich papoušků / např. ararauna či pap. senegalský / se dá ovlivnit, dotonovat podáváním mrkve nebo karoténu v jiné podobě do pomerančové, načervenalé barvy. Tito chovatelé si svůj názor nikdy nenechali vyvrátit. Pokusím se s odvoláním na zesnulého př. Vašíčka či Dirka Van den Abeeleho trochu tento zcela mylný názor poopravit.
Většina ptáků má ve svém peří karotenoidy, proto můžeme jejich opeření určitými živinami/např. rostlinami, zeleninou, ovocem/ nebo chemickými preparáty ovlivňovat. Karotenoidy jsou obvykle červené, oranžové či žluté. Příkladem jsou třeba červení kanáři. Papoušci / Psttaciformes/ však nemají ve svém peří karotenoidy, ale barevný pigment psittacofulmes / psittacin/. Papoušci vstřebávají karotenoidy v metabolismu, ale nedokázou jej uložit do opeření. Peří všech papoušků obsahuje eumelanin a psittacin a živiny či přípravky, které obsahují karotenoidy jim červené či oranžové zbarvení nezintenzívní, naopak při předávkování jim může vyvolat vážné zdravotní problémy.
časopis NováExota č.6/2006 - Milan Vašíček - Erytrismus u agapornisů
Dirk Van den Abeele - Agapornisové kompletní průvodce / str.122/ nakl. DONA
PS - ale celkem chápu, že by každý trouba chtěl krmením svých papoušků senegalských poddruhu senegalus / žluté bříško / "vyrobit" žádanější a barevnější poddruh versteri / červené bříško /. Tajná přání některých chovatelů araraun bych už ani nezmiňoval. Rozdíly ve velikostia zbarvení druhu ara ararauna uvádím ve vláknu s názvem ARA.
omlouvám se, nepodepsal jsem se , cone