Dobrý večer, toto téma zakládám sice poněkud demonstrativně na základě právě probíhající diskuse o "úrovni fora", ale třeba mi dokáže někdo z chovatelů dobře a konstruktivně poradit.
Mám samečka papouška senegalského, kterého jsem asi před měsícem dovezla z burzy.Již od počátku jeho chování odpovídalo projevům ptáka značně poznamenaného stresem.Bohužel stav se nezlepšil ani při klidovém režimu v teplém prostředí, při podávání pestré stravy, promotoru, karnitinu. Pták není schopen orientovat se bezpečně ve větším prostoru, objevuje se chvění, porucha motoriky. Zornice jednoho oka nereaguje na světlo, což vypovídá o poruše mozkové činnosti. Původcem může být poúrazové trauma, infekce či nádor.
Po konzultaci s vetem byl přeléčen atb pro případ infekce, dle předpokladů bez odezvy.
Zajímá mne, zda má někdo s podobným stavem či projevy osobní zkušenost a je ochoten se zde podělit o případné poznatky. Děkuji předem :-)
Keďže sa nikto nechce, alebo nevie vyjadriť tak to skúsim ja . Podĺa príznakov, ktoré popisujete sa na 90% nejedná o poúrazový stav, ale ten vták má pravdepodobne PDD, čiže dilatáciu žĺaznatého žalúdka
Veterinár robil rengen žalúdka? alebo podľa čoho usúdil , že nemá? Inak prajem Vám i papúchovi, aby som sa mýlil, ale bohužiaľ tie príznaky tomu nasvedčujú.
Rentgen by odhalil až pokročilé stadium dilatace. Trus je v pořádku, výsledky krevního rozboru ještě nemám. Co ta nereagující zornice?
Máte s zkušenosti s podobnými příznaky u nějakého druhu papoušků? Jak jste takový stav ptáka řešil? A jak to dopadlo?
Jinak samozřejmě děkuji za podporu.
žalúdok môže ešte pracovať a preto je trus v poriadku. Borna vírus, ktorý spôsobuje túto chorobu napadá prakticky celý nervový systém vtáka. Už i jeden z príznakov, ktoré popisujete, by mal chovateľ brať veľmi vážne. Rontgen by určite tú dilatačku odhalil aj keď je to v počiatočnom štádiu, žalúdok dostáva pretiahnutý hruškovitý tvar. Doporučil by som mu podávať iba naklíčenú, alebo aspoň namočenú potravu a piškóty nasiaknuté Aloe verou.U nás bohužiaľ nie je na to liek, ale v USA už niečo testujú.
Peťulo, není to sice k tématu, ale vím o jednom mladém senegalci s handikepem nohy - rodiče se mu v budce snažili sundat kroužek, tak mě napadlo, jesli by jsi ho nechtěla k tvé samičce. Kdyby jsi měla zájem, dej vědět a já Ti napíšu kontakt na majitele.
Ráda bych téma vytáhla znovu nahoru a něco se dozvěděla.
Pokud by to byla dilatace, kterou způsobuje virus, jak je to s přenosem mezi ptáky, vzduchem, při kontaktu s výkaly či přímo s papouškem?
Maroda mám v kleci v jiné místnosti, ale občas za ním zalétne senegalka, takže bych nerada něco podcenila. Díky za odpověď.
Dobrý deň.Karanténa je určite namieste, ale... Jeden príklad. Do miestnosti, kde je 10 ľudí, z toho 4 deti vojde človek, ktorý je nakazený vírusom chrípky. 3 deti ochorejú, pretože sa ich imunitný systém ešte len vyvíja, štvrté nie, pretože už má systém ako tak vyvinutý, športuje a má denný prísun vitamínu C. Zo 6 dospelých ochorie iba jeden, pretože nedávno bol chorý a im. systém má oslabený.Ostatní zostanú zdraví, pretože majú dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a zdravo sa stravujú. Z toho vyplýva, že dospelí vtáci v kondícii by sa mali s vírusom hravo vysporiadať, no mláďatá sú náchylnejšie. Ale podotýkam, že to je iba môj názor a bol by som rád, keby sa k tomu vyjadrili viacerí a najlepšie aj nejaký veterinár, alebo lekár.
Chci poděkovat za snahu o diskusi k danému problému. V dostupných zdrojích je uvedeno, že přesný způsob šíření nebyl popsán, pravděpodobnost je při kontaktu ptáků, jako je krmení a podobně. Také doufám, že se zapojí ještě někdo se zkušenostmi či znalostmi problematiky.
Přestože mně bylo naznačeno abych sem nelezla, že nic nevím dovolím si několik poznámek ke karanténě. Karanténa se nedělá jen proto, aby domácí papoušci neonemocněli od příchozího ptáka, ale hlavně pro pozorování právě toho přineseného nejen kvůli nemocem, ale i kvůli kondici papouška. Jak už bylo napsáno ve stresu je papoušek oslaben a virové či bakteriální onemocnění může tudíž snáze propuknout. Dovezený papoušek se po převozu v karanténě lépe sklidní, zvykne si na průbežný chod a režim dne. Chovatel pak lépe posoudí jeho zdravotní stav. Jestliže by se jednalo o závažnou virovou chorobu není domácí karanténa již stávajícím obyvatelům doma nic platná a záleží na jejich imunitě. Jestliže se však jedná pouze o klid po převozu nového papouška karanténa právě takovému papouškovi velmi pomůže.
Zcela souhlasím s příspěvkem 74.6. Choroba je virového původu, takže se přenáší např. stejně jako PBFD. Nejvíce jsou ohroženi mláďata a mlaldí ptáci, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Mně zemřel jeden papoušek na dilataci v osmi měsících a andulku jsem zase kvuli BFD musela nechat utratit. Celý byt jsem poté dezinfikovala a čekala cca 8 měsíců než jsem si pořídila dalšího papouška. Dnes je mu 6 měsíců a každý den trnu, jestli mu něco není, jestli se přeci jen virem nenakazil. DIlataci jsem mohla u papouška rozeznat již když byl malý, ale bohužel jsem neměla dostatek zkušeností!
Co se týká dilatace předžaludku není asi ani mezi veterináři známo jak této chorobě předcházet nebo jak jí úspěšně léčit. O dilataci měl přednášku MVDr Tukač. Pravděpodobnou příčinou je virus, který napadá nervovou soustavu. Nervy které ovládají žaludek a střeva jsou narušeny a pták není schopen dostatečně přijímat a trávit potravu. Proto se v trusu nacházejí nestrávená semena. Pták na základě postižení nervů má i nekoordinované pohyby. Léčení je však zatím málo účinné a hlavně velmi nákladné. Proto řadoví chovatelé spíš experimentují, ale prakticky s žádným výsledkem.
Hodně lidí touží diskutovat na chovatelské téma, naposledy se sem přidala Orina, možná když se pan Čermák zmínil, že tu někteří mají nejlepší příspěvky a ví toho o chovatelství nejvíc, že by se měli také připojit. Teď mají jedinečnou příležitost napsat na dané téma dilatace žaludku také nějaké poznatky.Napsat na téma úroveň chovu je špatná a pak se k takové diskuzi nepřipojit je poněkud zvláštní stanovisko. Svědčí to pouze, že se do některých chovatelů, co se snaží příspívat chcete strefovat, abyste je otrávili, a aby se dál nesnažili diskuzi vůbec navštěvovat.
Téma o dilataci předžaludku už je trošku jiný level. I když mám něco načteno a účastnil jsem se i semináře, kde bylo rozebráno toto téma, tak bych si ani tak netroufl cokoliv napsat. Tohle je otázka pro zkušené veterináře.
PS: to orina: nezapoměla jste se náhodou podepsat u posledního příspěvku? (viz. výpis parametrů u IP adres- pro tento účel to bylo zhotoveno, tak proč se pořád snažíte?)
Před takovými osmi léty byl na našem trhu nabízen přípravek NEO FOS, který dle návodu měl řešit potíže trávicí soustavy-plísně-záněty volete- žláznaté žaludky - vylučování nestrávených semen. Osobně jsem tento přípravek podával asi 4 leté samičce pap. majerového, která nestrávená semena vylučovala spolu s hrášově zbarveným trusem, po pár týdnech se trávení zcela upravilo a dva měsíce nato samička uhynula.
Zda se v mém případě jednalo o dilataci nedokážu posoudit, zrovinka tak ani vpřípadu Petry nepůjde asi stanovit dg. od klávesnice.
Dobrý večer, neměla jsem přes den přístup k netu, tak až teď. Díky všem, co se mi snaží pomoci. Možná vám přijdu umíněná a netaktní, ale stále bych ráda četla nějakou zkušenost či radu jak papouškovi ulevit, jak s ním zacházet, co mu případně podat. Vím, že je nesmysl hádat diagnozu diskusemi.
Zmíněná dilatace sice vypadá na velmi pravděpodobnou, ale stále dle projevů ptáka a názoru veterináře nevylučuji poúrazový stav, navíc nad zobákem jsou patrné ještě ne zcela zhojené jizvičky. Trávení funguje normálně, papoušek se navzdory ztížené schopnosti pohybu snaží o sebe pečovat, i má zájem komunikovat. Pokud čte toto téma někdo, kdo se setkal s poraněním papouška způsobeným nárazem, mohl by mi prosím přispět také svou zkušeností? Díky předem.