na můj vkus je zobák normální,
pro větvičky nemusíte jezdit na chatu :-), vyjděte ven a koukněte po nějakém ovocném stromu - jabloň, hruška, švestka atd, popřípadě po lípě,dubu,buku......
pro vašeho jedince stačí utržená rozvětvená větvička do klece
jakmile ji donesete domu vemte varnou konvici, naplňte ji, nechte ji varem vypnou a větvičku vařící vodou slijte, pak si ji upravte do velikosti klece a dejte mu ji
Já našeho též sleduju :-)
Sepiovou kost měl hned v kleci, ale vůbec si nezobl, až tak po měsíci a půl. Větvičky přímo miluje od začátku.
Jiřího jsem se chtěla zeptat: většinou mu dávám jabloňové, nikdy nestříkané z naší zahrady a jen je omyju st. vodou a pak osprchuju, jestli to tak stačí. Vařicí mě tedy nenapadla.
Dáša: Pokud by byli ve dřevě roztoči, housenky, zárodky... tak studená voda je pro ně jako sprcha venku při dešti, tím je nezahubíte :-) prevence je dobrá buď převařením nebo strčit na chvíli do trouby. Člověk nikdy neví :-)
Lenka-myslím,že vařicí voda je prevence proti postřikům. Ve volné přírodě papouškům vůbec nevadí nějaký ten červík,nebo housenka-naopak je to zdroj bílkovin. začervení dle mého bývá způsobeno stykem se zeminou např ve voliérách. Možná nemám pravdu,rozhodně se nechci hádat.
vařící voda :
není to sice 100% dezinfekce, ale něco to má do sebe, praktikuji to již dlouho, zejména oproti možným postřikům a špíně,ale hlavně skrz houby,plísně,roztoče atd.
začervení může být samozřejmě i ze stromu, nikdo si nemůže být jistý jaký pták na stromě seděl......
Papoušky chovám asi 30 let. Vždycky jsem oplachovala větve vlažnopu vodou, jen ke smytí zásadních nečistot. Nikdy jsem s žádnou nemocí problémy neměla. Jenom s těmi nemocemi, pokud mě podvedl prodávající a já jsem koupila papouška na půl chcíplého, svojí naivitou a blbostí. Takže desinfekci bych spíš nalila na chovatele a ne na větve. Ovšem každý si musí zamést před svým chovatelským prahem a vědomostma. Nikoho nenavádím aby větve nevyvařoval. Já to ale nedělám.