senegal prosim o radu
Co se týká spaní s hlavičkou položenou pod křídlo, nebo například když papoušek spí na jedné nožce, tak to poukazuje, že je v naprostěm klidu a v pořádku.
Vitamíny ze zverimexu bych určitě vynechal. Velice dobrým přísunem vitamínů je ovoce a to například běžné v domácnostech jablka, mrkev, mandarinky, pomeranče atd.
V doporučené knize od R.Low najdete odpovědi i na otázky, které Vám vyvstanou během času. Cone
Ještě se chci zeptat, jestli je důležitě, jakou papoušek dostává vodu? Mohla by mu "kohoutková" voda uškodit? Pokud mi někdo může předat pár svých rad pak předem děkuji. Natálie
To že se ti papoušek při pročesávání peří čepýří je naprosto v pořádku, to k tomu zkrátka patří. Pak také obecně platí, že "zvětšování objemu pomoci peří" používá ptactvo k zastrašení nebo projevu nelibosti či strachu. Co se týče hraček v kleci, nemůžeš očekávat, že si s nimi bude ptáček přímo hrát a neboj se on se nenudí a je v pohodě i tak, přes den si navíc taky rádi schrupnou a co já jsem vypozorovala, jsou náladoví jak někteří lidé :) Toho mého na nějakou chvíli hezky zabaví kousek papíru, nejlepší je obálka, ta není ostrá..Oni zkrátka rádi něco ničí a hlodají :) Zavlažovat ptáčka bych neradila, nechej to raději na něm, to je moje teorie. Pokud mu poskytneš nádobku-bazének určitě sám začne. Můj si to začal užívat teprvě v jednom roce.. Natálie
Na základě mé zkušenosti s tím, co má rád můj senegalec, doporučuji hračky, které nabízí na svém webu firma terraint.eu z Brna , zvláště pokud jde o hračky z přírodních materiálů jako ratan, kokosové slupky, banánové listí atd (najdete je v sekci hračky z džungle). S tím si nejlépe "vyhraje", protože tyto hračky lze velmi snadno ničit a okusovat, což je pro senegalce nejlepší hra. Nejsou sice nejlevnější, ale nikdy nemůžu odolat a vždycky něco koupím. Když je můj papiušek venku z klece, hraje si na svém ptačím stromě, kde má také zavěšené hračky. Potom se nesanží nic jiného v bytě okusovat.
To, že se ti papoušek škube může být z nudy. Chce to hračky, větvičky na okus a podobně. Dále pak to může být z nedostatku minerálních látek. Nebo to může být právě kvůli vašemu příteli. Doporučuji papouška kropit, dopřát mu sluníčko a vitamíny prospěšné na minerální látky. Pokud se škuba za vaši přítomnosti, tak se to snažte okamžitě řešit třeba postříkáním z rozprašovače na kytky. Ve svém chovu mám samici, která měla smůlu v životě. Měla svého partnera, který ji u bývalé majitelky uhynul. Samička se začala škubat a už 3 roky je oškubaná na prsou a peříčka se ji pořád nechtějí navrátit. Je to trať na dlouhý běh a proto doporučuji okamžitě s tím něco dělat. Poraďte se i s veterinárním lékařem po telefonu. Je lepší řešit menší problém, než řešit velký problém. Ptačí partner nic neřeší.
Přeji hodně úspěchu.
bohužel to může být i vážnější.. Volala jsem na veterinární stanici, kde se specializují i na exoty a bylo mi sděleno, že to může mít spíše příčinu vnitřní, teda nemoc jater např.. dále paraziti.. Bohužel si ted nemůžu drahou léčbu dovolit.. Nicméně jsem v posledních dnech vypozorovala, že si peří přmo neškube, spíš ho velmi svědí pokožka.. Když se češe, peříčka stále nějaká odlétají (a to barevná peříčka, nikoliv chmýří), dokonce už mám asi 2 ocasní brka a několik z křídel..Zdá se mi že to peří spíš sám ztrácí.. Nu a teprve nedávno jsem si při jeho hlazení všimla, že má mezi peřím i celkem dost nových pírek, která jsou ještě jakoby zapouzdřená.. nemůže to souviset s úbytkem těch starých, ikdyž na pohled stále potřebných? Není to teda přirozený jev? Další vec, která se mi zdá podstatná je, že od doby co toto nastalo, mu zůstanou na povrchu těla jakoby šupinky kůže, čili lupy.. Proto se přikláním spíš k tomu, že má nějaké kožní onemocnění...Nechci ho samozřejmě diagnostikovat, ale musím se pokusit si nejdříve poradit sama, jelikož na drahé vyšetření a léčbu nemám momentálně prostředky..:( Pokud by to tedy kožního původu, nemůžete mi prosím někdo poradit nějakou přirozenou léčbu, nejspíše potravinovou..? Jsou nějaké potraviny, které by člověka nenapadly? Taky vidím, že má potřebu soli.
Ted už vím, že z nudy to nebylo a není, dala jsem mu spoustu prostředků na hraní a přesto se i během ozobávání něčeho stále česal..a to dost zběsile.. Ještě se chci zeptat pana výše uvedeného, jenž mi radí přidávat do vody aguamid acidomid a optimin, k čemu jsou tyto preparáty dobré? Dále, sepiovou kost občas jen tak nakousne ale neslouží mu k danému účelu, raději mi potvora ohlodává dveře..Pak nechápu význam rady, že bych jej měla při česání stříkat rozprašovčem..To jsem zkusila ale docílila jsem jenom toho, že měl šok a bál se mě..a zvesela se po chvíli drbal dál..
A ještě, jaký písek mu mám pořídit, jak to podat, má ho mít stále v kleci? O tomto taky nic nevím..Vidím, že jsem mizerný chovatel, myslela jsem že vím dost, ale není to tak. Prosím poradte, at to mohu napravit.. :( Dík všem
Pokud jde o šupinky - koupe se Tvůj papoušek? Jak má velkou misku na vodu? Senegalci se rádi koupou v misce na pití, proto by to měla být miska většího průměru. Rozprašovače se někteří papoušci bojí, já jsem svého senegalce rozprašovačem nestříkala, vždy jsem na něj trochu cákla z misky a pak se sám již začal koupat.
Pokud jde o sůl a koření - to papoušci nesmí - mají velmi citlivé ledviny.
Co se týká onemocnění jater. To by bylo možné za předpokladu, že krmíte spoustou tučných semen (slunečnice, lněné semínko, konopné semínko), dále pak, že krmíte hodně ořechy, které jsou tučné. V takovém případě by bylo možné říci, že má něco s játry.
Co se týká parazitů. Parazity mají většinou papoušci, kteří mají přístup k hlíně. Takže pokud je váš papoušek chován v bytě v kleci a neměl nikdy přístup k hlíně, tak bych parazity vyloučil.
Vitamíny Acidomod E a Optimin E ve stručnosti obsahují minerální látky a já osobně je podávám v době, kdy ptáci nejsou fit v době, když pelichají a v době, kdy ztratil papoušek spoustu peří. Například kakarici hodně přepeřují a tyto přípravky se mi i osvědčili.
Acidomid E a jeho charakteristika:
ACIDOMID obsahuje kompletně všechny organické kyseliny důležité pro exotické ptactvo a navíc jako jediný přípravek svého druhu na trhu glukózu a vyvážený poměr minerálních látek stimulujících metabolismus a zvyšujících imunitu organismu. Organické kyseliny okyselují napájecí vodu a tím ji zároveň konzervují a stabilizují – proto nedochází k nežádoucímu rozvoji patogenních bakterií a plísní již v napájecí vodě.
ACIDOMID také zvyšuje odolnost proti jiným než bakteriálním chorobám. Organické kyseliny jsou lehce stravitelné a v organismu využité jako zdroj energie. ACIDOMID redukuje potíže zažívacího traktu, zlepšuje stravitelnost bílkovin a minerálních látek.
ACIDOMID má silný antibakteriální účinek jak v krmivu, tak i ve střevě. Snižuje rizika průjmového onemocnění, má vliv na aktivitu enzymů a zlepšuje konverzi živin. Ve výživě exotů doporučujeme pravidelně používat také OPTIMIN E, který udržuje vyrovnanou hladinu minerálních látek v organismu a AMIVIT E pro dotaci aminokyselin a vitamínů.
Optimin E a jeho charakteristika:
OPTIMIN je komplex vysoce účinných minerálních látek v tekuté formě. Účinnost některých minerálních látek v tekuté formě je ve srovnání s klasickou práškovou formou až o 80% vyšší. OPTIMIN podporuje imunitní systém a enzymatickou činnost. Významně se také podílí na zlepšení zdravotního stavu.
OPTIMIN se používá zejména v situacích jako je požadavek vysoké užitkovosti v odchovech exotů, stresový stav, zdravotní zásah, vysoký infekční tlak, nedostatek některých minerálních látek, přepeřování apod.
OPTIMIN podporuje rychlou regeneraci organismu po onemocněních. Spolu s OPTIMINEM doporučujeme podávat ACIDOMID E a pro odchov mladých AQUAKAR E s L-karnitinem. V období nedostatku vitamínů (přepeřování, zimní období) doporučujeme používat také AMIVIT E.
Stříkání vodou: Právě časté koupání zkvalitňuje papouškovy opeření a nedochází k vysychání kůže tudíž se netvoří ty suché lupy. Právě stříkání z rozprašovače na papouška při sebeškubání by částečně mělo zabránit v sebeškubání. Hned vysvětlím. Papouška stříknete a on se lekne, nelíbí se mu to. Časem tedy zjistí, že když se nebude sám škubat, nebudete ho ani stříkat vodou. Vysvětlím na jiném příkladě. Papoušek kouše. Když papoušek kousne, napomenete ho, papoušek kousne znovu, jde okamžitě do klece. Pak si časem papoušek uvědomí, že když nebude kousat, tak ho nebudete zavírat do klece. Snad jste mě pochopila.
Co se týká písku, tak není důležitý. Ptačí grit je vhodným přísunem minerálních látek, ale pokud budete podávat zmíněné vitamíny, tak nebudete potřebovat písek, nebo grit.
Co se týká koupele, tak u svých agapornisů (chovných, kteří jsou plaší) jsem zavedl určitou metodu. Potřebuji mít pěkné, kvalitní agapornise s nádherným peřím. Do kyblíku napustím teplou vodu. Agapornise chytnu jednou rukou za hlavičku a druhou si přidržuji jeho záda a celého ho ponořím do kyblíku a hned vytáhnu (samozřejmě hlavičku neponořuji) Jen agapornise namočím a vytáhnu jej. Pak lehce za pomoci ruky mu nanesu vodu i na hlavičku. Samozřejmě se ptáci občas koupou sami, ale někteří se nekoupou vůbec a proto to takhle praktikuji a vy by jste měla udělat to samé.
Nejlepší by bylo, kdyby jste zaslala fotografie, aby jsme se podívali, jak to vypadá.
Parazite jsou nejen vnitrni, ale i vnejsi (napriklad cmelici). Ti s pristupem k hline nemaji mnoho spolecneho.
Potrebu kuchynske soli papousek nema - nicis mu tim ledviny.
Pokud preperuje (jako, ze to podle tveho dnesniho popisu tak vypada, kdyz z nej samovolne vypadavaji pirka a rostou nova), tak ty "lupy" jsou rozdrolene obaly novych per. Nova pirka take svedi. Roseni mu pomuze.
Preperovani a skubani poznas. Pokud se papousek skube, bude vsude kolem lezet hromada peri, bude mit na tele hola mista (nebo pokud by si skubal prachove peri, tak kdyz mu fouknes do peri, tak take uvidis kuzi).