dobry den, ja Vam teda neporadim. :( ale asi urcite chovate Mnisky. Mohla bych se Vas zeptat, jestli jsou tito papousci hlucni? na internetu je vsechno sporne, jednou pisou, ze ano, podruhe ze ne....Umi i dobre mluvit???
takže k barevným mutacím se dostanete tak, že pořídíte nějaký barevný základ do chovu a potom můžete dál chov rozvíjet. Ze zelených budete mít zase opět zelené.
Co se týká hlučnosti, tak nejsou nijak hluční pokud nejsou vyrušeni. Zvyknou si na své majitele a skoro vůbec nekřičí. Naopak fungují jako dobří hlídači, protože křičí jen v přítomnosti cizích lidí. na mluvení nemají moc dobré vlohy, ale jako mazlíčci jsou k nezaplacení. V Americe je to jeden z nejoblíbenějších papoušků na ochočení.
Nejsou hluční, ale křičí v přítomnosti cizích lidí. Ano přesně tak.... pochopils... ;o))).
takže ještě jednou pro upřesnění - pokud nejsou vyrušeni (např. přítomností neznámých lidí nebo něčeho nečekaného) tak celý den jen švitoří a prakticky o nich člověk neví.
Já sem dobře pochopil, ale ty asi ne. Tazatel se neptal jak často se hlasově projevují, ale ptal se jestli jsou hluční. A ano jsou hluční a je jedno jestli se ozvou jen, když je někdo vyruší. Nic na tom nemění to, že jsou hluční.
Zdravim, sem někde četl nebo slyšel že mníšci sou hodně inteligentní a že se naučí dobře mluvit. Prosím Vás co je na tom pravda ? děkuji za odpověď .. Hann
Mníšci jsou skutečně inteligentní a velice přizpůsobiví ptáci. Co se týká mluvení, tak se pár slov naučí, ale nemá na mluvení vlohy jako třeba Žako nebo třeba andulka. jde jen o to jak se jim člověk věnuje.
Co se týká hlučnosti, tak jsem popsal svůj názor a zkušenosti s jejich chovem. Jako domácí mazlíčky je nechovám, takže bližší informce o hlučnosti takto ochočených ptáků bohužel nemohu poskytnout. jen jsem se snažil popsat mníšky jako stejně hlučné jako kterékoliv jiné papoušky, protože v podstatě když se jakýkoliv papoušek dá do křiku, tak dokáže být pěkně hlučný.. ;o)) Z vlastní zkušenosti vím, že i agapornis dokáže být mnohem hlučnější.
Pro tazatele "Q - neregistrovaný" - teď nevím jestli se ptáte na samečka nebo samičku ohledně získání nějaké barevné mutace, nebo jen jako domácího mazlíčka.
V tom, případě si musíte nejprve sám rozmyslet co vlastně chcete chovat a čeho chcete dosáhnout. Potom je nutné se naučit trošku základy genetiky, abyste věděl co je recesivní mutace, dominantní nebo vázaná na pohlaví. potom můžete s nákupem základu pro Váš chov.
Pokud chcete mít modré mníšky doporučuji pořídit v současné době modrého x modrého nebo modrého x štěpitelného, abyste měl buď modré nebo štěpitelné. Pokud chcete šedozelené, musíte si nejdřív pořídit šedozeleného ptáka (nejlépe štěpitelného do modrých) a potom ho můžete dát na modrého a můžete docílit šedých mláďat.
U recesivní (modrá, lutino) a dominantní (šedozelená)mutace na pohlaví nesejde. Naopak u vázané na pohlaví (skořice) na pohlaví záleží, protože zde "přenaší barvu" hlavně samec a jen samci mohou dále štěpit.
takže máte přírodní samičku x přírodního štěpitelného samečka. tak potom budete mít všechny mladé zelené a půlka z nich bude štěpit do modrých druhá půlka štěpit nebude. Jelikož štěpitelnost na ptácích nepoznáte není toto spojení nejvhodnější.
Doporučil bych k tomu štěpitelnému saměčkovi sehnat modrou samičku. potom by z toho spojení bylo 50% modrých a 50% štěpitelných mladých. To by bylo nejvhodnější spojení
Pokud seženete jen štěpitelnou samičku tak budete mít 25% modrých, 25% přírodních (neštěpitelných) a 50% přírodních štěpitelných, ale opět nepoznáte, který štěpí a který ne.