mazlicek:amazonan/zako/senegal
Je zřejmé, že z chování jednoho p. koňžského nelze dělat závěry, ale je tu krásně popsáno v časovém horizontu, jak takové soužití s papouškem může vypadat.
Mirjana
Pap. konžské mám ručně dokrmené dva / dále nejsou ochočováni a jsou určeni pro dálší chov / a jednoho přirozený odchov pod rodíči, plus nějaké páry odchyt. Ale jsem přesvědčen, že každý z uvedených by při vhodné péči byl minimálně stejný jako zmiňovaní senegalci nebo žakové. Vůbec jíž nebudu srovnávat tyto tři druhy , původ odchyt, protože mi vycházejí konžšti v této kategorii absolutně bez konkurence.
O papoušcích vhodných k dětem nebudu hovořit - nemám tento termím v oblibě, já své papoušky k dětem neprodávám.
Příjemný Nový rok Cone
Jsem jiz rozhodnuta, ze mazlickem bude bud senegal, nebo papousek Konzsky. Pritel preferuje Senegala (rozhoduje hodne i cenova dostupnost), ja spise papouska Konzskeho :o)) V lednu bych mela dostat financni odmenu s vyplatou, takze asi zacnu vybirat klec! :o)) Diskuze se hezky rozbehla, zkusim se jeste zeptat na jednu vec. Asi kazdy 2.-3. vikend jezdim na vikend z Prahy do CB. (Obvykle odjizdim v so brzy rano a vracim se v ne pozde vecer). Je lepsi papouska brat s kleci do auta a sebou, anebo ho nechat 2 dny opusteneho? Myslela jsem, ze bude cestovat se mnou, ale nazory se lisi a cetla jsem, ze by mel mit klec stale na jednom miste... Predem dekuji za pripadne rady!
Samotný papoušek může být spokojený snad jen s člověkem, který už nepracuje a má opravdu hodně času.
Mirjana
Muj pritel ma stejny nazor, ze by papousci meli byt dva. Ja si ale myslela, ze jeden mazlik bude uplne stacit. Starosti je s nim podle vseho co dosud vim az az (a to je mi jasny, ze z literatury zdaleka nenastuduju vsechno a dalsi potize prijdou). Mozna maji ale Mirjana a muj pritel skutecne pravdu a meli by byt dva. V zadnem pripade nechci ptacka stresovat a trapit! Achich...je to tezke rozhodovani!Jeste otazka Mirjano - chovate par, nebo "jen" dva kamarady? Dekuji moc za komentar!
Pro p. Cone - Je to rok stará fotka, pokusím se udělat nové. Sameček je nyní dvouletý a je nejspíš versteri - měl mnohem tmavší zelené zbarvení a odmalička je takto krásně červený. Samička je mezotypus a nyní je jí něco přes rok. Zrovna tak já obdivuji vaše mladé papoušky koňžské.
Zkusím přiložit ještě nějakou fotku samečka z období mláděte.
Každý chovatel se srdcem na správném místě ti řekne, že pro papoušky je lepší, když nejsou sami.
Pro Katku: a co pyrury, je jich více druhů, některé jsou opravdu krásně vybarvené, mají schopnost naučit se mluvit.
Co se týká další tvé poznámky, tak opět odsuzuji takové názory. Často zájemci co si u mě zakupují papoušky mi říkají, že od někoho slyšely, že by ptáci měli žít v páru a že, když nejsou v páru, tak teskní a trpí. Ano samozřejmě ptáci, tak jako jiní tvorové by měli být v páru, ale není to podmínkou, když se mě nedávno s obavou ptala zájemkyně agapornise jestli jejich agapornis bude trpět, tak jsem ji řekl, že jsem dokrmil přibližně 20 agapornisů a všichni šly samostatně do rodin, jako domácí mazlíčci a nikdo si z těchto majitelů nestěžoval na to, že by se měl papoušek špatně. Dokonce jsem některé navštívil. U jednoho majitele si oblíbyl rameno manželky, která původně papouška ani nechtěla. U druhého majitele má svůj vlastní pokojík a stačí mu říci POJĎ NA RUKU a papoušek seskočí z bidla v kleci páníčkovi na ruku. Ptáci jsou spokojeni.
Když už chceš kázat někomu, aby si kupoval papoušky v páru, tak se nejdříve zamysli. Ptáka chovatel odebere k dokrmení od rodičů z hnízda, aby pták získal určitý kontakt a vazbu na člověka. Kdyby tomu tak nechtěl, tak by ptáka ponechal v hnízdě, aby žil spokojený život se svým druhem. Už to, že ho člověk odebere mládě je první zásah do přírody. Teď záleží buďto chovatel bude mládě dokrmovat ve společnosti jiných mláďat a nebo nebude. Buďto ho v pozdější fázi vývinu seznámí s jinými ptáky, nebo ne. Tomuto se říká socializace. Většinou chovatelé neoznamují zda byl papoušek socializován s ptáky svého druhu, nebo ne.
Je to téma na dlouhé probírání. Když chceš tolik dbát na přírodu, tak proč vlastně máš dokrmené ptáky. Je to jen zástěrka, ale pravda je taková, že si chtěla mít doma mazlíčky a ne tvory, kteří by se chovali, tak jako je příroda stvořila. To víš že jeden papoušek je tišší než dva. Jeden je vždy méně než dva. Jinak je tomu při zlozvyku, kdy papoušek křičí jen proto, aby zaujal majitele. Tento problém opět navazuje na problematiku, jak dlouho se papouškovy věnovat. Nebudu se zde více rozepisovat, protože tvé odlišné názory jsou mi známy a taky vím z jaké strany vanou.
Nebudu nikomu vnucovat dva papoušky, když chce jednoho mazlíčka. Člověk si chce udělat radost a ty mu ji kazíš. To je stejný případ té zmiňované pani. Někdo ji nakukal, že agapornisové musí být dva, nebo budou trpět a ona i manžel si řekli že pokud tomu tak je, tak dva ptáčci by byli pro ně moc. Tady je třeba se i zamyslet nad cenou. Senegalci jdou čím dál cenově nahoru cena se bude pohybovat dejme tomu i s DNA na 6 tisíc za kus + klec minimálně 4500 Kč + hračky, krmení, literatura. Když to cca spočítám, tak by to vycházelo na cca 18 - 20 tisíc Kč. Takže tě žádám nekaž lidem radost si pořídit do rodiny mazlíčka, který bude žít spokojený život i bez svého partnera ptačího druhu. A trochu se zamysli. Samozřejmě peníze nejsou všechno, ale někteří lidé na tom nejsou třeba tak finančně dobře, jako ty.
Každý chovatel ze srdcem a hlavně rozumem na pravém místě ti řekne, že to co si napsala je sice pěkné, ale dle tvých zkušeností to nepovažuji za přesné. Samozřejmě každý má právo sdělit svůj názor, tak jako i ty, ale opravdu takové názory nehodlám podporovat.
A teď si klidně zavolej na pomoc své přátele, ale já pevně věřím, že majitelé tohoto portálu nedopustí, aby se zde začali vyskytovat podobné příspěvky. Tvůj příspěvek měl směřovat přímo k tématu a ne k mé osobě což se mě trochu dotklo. A pak se div, kdo vyvolává ty hádky.
Závěrem: Samozřejmě, že papouškovi by bylo lépe s partnerem svého druhu, ale zde si musíme taky položit otázku zda by nebylo papouškovi lépe v přírodě. Už to, že člověk odebírá a dokrmuje mláďata dělá především proto, aby uspokojil některé lidi, kteří chtějí papouška, jako mazlíčka. Pokud je papoušek sám, tak se upne právě na člověka a prožije krásný a spokojený život. Pokud o něj bude jeho páníček dobře pečovat.
Jinak musim rici, ze opravdu nevim, vypada to, ze co clovek, to jiny nazor. Chtela jsem skutecne jen jednoho mazlika. Na chov se urcite zatim necitim, takove ambice a ani prostory zatim nemam. Nejspise to vyresim tak, ze poridim jen jednoho mazlicka. Az pokud bych mela opravdu dojem, ze je moc smutny, zacnu uvazovat, ze bych mu poridila kamarada. Vedu podobny boj i s partnerem, ktery take stale propaguje dva papousky. Myslim si, ze jednotlivych papousku je v domactnostech spousta a prece nejsou vsichni nestastni....
Nechtela jsem zde vyvolavat spory, je jasne, ze na vec je mnoho uhlu pohledu a mnoho nazoru, ale doufam, ze lide se stejnym konickem zustanou pratele, i kdyz se nektere jejich nazory lisi.
astěji, poznala jsem o co přichází a tak má taky svou kamarádku. Na chov se taky necítím, není to nic snadného.
Papoušky jsem si koupila dorkmené kvůli jedné hodné paní ve zverimexu - neměla jsem ani páru o tom, že se takto dají papoušci ochočit. Neustále jsem chodila okolo odchytového žaka a ona mě odkázala právě na internet na ručně dokrmovaná mláďata. (teď bych volila jen částečně dokrmované mládě jako je má poslední žakyna ) Zkopírováno z www.psittacus.cz Ruční odchov
Od rodičů jsou mláďata odstavena a ručně dokrmována od poloviny vývojového stádia pro příslušný druh.
Tím je dán předpoklad k tomu, aby mláďata měla kvalitní základ pro další vývoj, který nemůže nikdy nahradit umělý odchov od prvního dne narození a zároveň měla dostatek času uvyknout na lidskou společnost.
Každému páru je vždy ponechána část mláďat k přirozenému vyhnízdění.
Mezi hlavní výhody takovýchto odchovů patří především:
- omezení vývojových vad
- přirozený základ imunitního systému
- psychická vyrovnanost a možnost vlastní identifikace k druhu
- výrazné omezení možnosti nekontrolovatelného nárůstu agresivity a psychických poruch při pohlavním dospívání
- bezproblémové zapojení do reprodukce, pokud se původní majitel již nadále nemůže nebo nechce plně svému papouškovi věnovat
Měla jsem senegaly dorkmované už od 14.dne, naštěstí jsem nenarazila na silného puberťáka a senegalka snad díky tomu, že sama nikdy nevyrůstala , bude mít lehkou pubertu (zatím jí na 14 měsících nemá vůbec)
A ještě papoušek koňžský je mnohem větší než senegalec, potřebuje větší klec...
Dám ti odkazy, kde ještě můžeš podávat dotazy http://www.milanbartl.cz/ http://www.senegalec.kvalitne.cz/index.php?PHPSESSID=a3557258cbadcd47cac2afa64c24605b