Pozná se to pohledem do hnízda asi pátý den po nasednutí, neoplozené vajíčko je stále světlé -průsvitné, oplozené je do růžova zbarvené a postupem sezení tmavne.Kdo to takhle nepozná tak si je může prosvítit a pátý den už jsou ve vajíčkách vidítelné žilky . U větších papoušků ,kde je doba sezení delší tak to bude asi o nějaký den později.
Oplozená vejce jsou matná a po několika dnech začnou tmavnout jak v nich roste mládě a neoplozená vejce jsou lesklá a průhledná. v době líhnutí se nemůžete splést
Jasně, že zkušené oko se nesplete, pokud ale nemáte oko takto vycvičené, doporučuji cca po 7-10 dnech od zasednutí vejce prosvítit silnou baterkou. Z počátku je vidět žilkování, které je s postupem času stále patrnější, později je vejce cca ze dvou třetin tmavé /neprůsvitné/ zbylou jednu třetinu tvoří vzduchová bublina. Neoplodněné vejce je při prosvícení průhledné.
Údajně existuje test s vodou u živých či odumřelých zárodků ve vajíčkách, vajíčka se dají do vlažné vody a ... co mám vidět? Pokud někdo tuto metodu používá, podělte se o ni, prosím.
Dobrý den,
Já bych doporučil než baterku, spíše se podívat proti slunci. Podle mě to jde vidět líp.
Test s vodou, který popisujete funguje tak, že jedno z vajíček se potopí, zatím co druhé ne, ale teď nevím, které se má potopit, jestli oplozené, nebo neoplozené.
Já jako kuchařka zas vím, že čerstvé vejce jde ke dnu a staré se vznáší, protože je větší vzduchová bublina, ale jestli to funguje jako test oplozenosti - nevím :-)
Hezký den
Metoda s vodou se používá hlavně u slepičích , kachních a husích vajec ,ale funguje to i u ptačích ,ale spíš až těsně před vylíhnutím.Vajíčka se dají do vlažné vody nechá se ustát hladina a ve vajíčku kde je živé ptáče jsou pohyby,a na klidné hladině se dělají kroužky.
Test s vodou je uplně největší nesmyl, protože vajíčko má póry kterými dýchá zárodek a když se vajíčko namočí, tak tam ta voda ,, nateče´´ ! Tuhle metodu bych vážně nikomu nedoporučoval. Nejlepší je vajičko prosvítit.
A nejlíp se to pozná takto :D:D
Pro Jakuba: v dobách kdy nebyly baterky se oplozenost vajec zkoušela vodou a nevzpomínám,že by má babička mluvila o utopených kuřatech, housatech nebo kachňatech. Této metody bych se nebála, ale baterka je jednoznačně nejlepší - sama používám baterku tvaru tužky pokud si nejsem jstá jen od pohledu.