Jde ti na ruku jako jestli si na ní aspoň sedne? Zkus ho brát na ruku aby si na ní zvyk jako na bydýlko a dávej mu nažrat rukou jak už bylo řečeno.. Třeba začni jestli tě nechá hladit ho po nohou nebo hrát si s jeho ocáskem a pak zkusit bříško nebo záda atd... A třeba nakonec se nechá v poho hladit... Mě si andulka i nastaví hlavu kde zrovna chce podrbat...
Alexandr malý-protest na ruku
Už těch 11 slov je na alexandra slušné, zřejmě jsi natrefila na nadaného učenlivého jedince. Z fotky jde vidět, že ochočený je pěkně, rozhodně pokračuj v tom dávání mlsek z ruky, to je řekl bych dobrá cesta k tomu, aby se i ruky přestal bát. Rozhodně to chce pro začátek pohybovat rukou pomaleji, rychlé pohyby ho jistě plaší.
Takže bych to zakončil slovy: vydržet, trpělivost.
Jde ti na ruku jako jestli si na ní aspoň sedne? Zkus ho brát na ruku aby si na ní zvyk jako na bydýlko a dávej mu nažrat rukou jak už bylo řečeno.. Třeba začni jestli tě nechá hladit ho po nohou nebo hrát si s jeho ocáskem a pak zkusit bříško nebo záda atd... A třeba nakonec se nechá v poho hladit... Mě si andulka i nastaví hlavu kde zrovna chce podrbat...
Pro Zbyněk Pokorný...jj je opravdu moc chytrý třeba dneska ráno jsem do něj hučela moje jméno a ted už ho žvýká ,muvím na něj jako zaseklé cd 10 min do něj hučím to co chci aby říkal.Jsem tak ráda,,že mám doma opravdu chytrého jedince a to ho mám ze zveráku,byli mu 4 měsíce a byl hrozně bojácný.Až na to hlazení je moc hodnej a nebojácný alexík
Momentálně jsem zkoumal chování pěti různých agapornisů škraboškových. Všichni byli do určité míry ochočeni a vyskytnul se u nich problém s hlazením. Na ruku jdou, ale jakmile se zvedne ruka, tak jeden odletí pryč. Druhý pták odletí buďto pryč a hned zpět na ruku a nebo prostě vzlétne a hned si to namíří na rameno, nebo ruku. Všechny pokusy dělám jak ze samostatnýma, tak ve skupince. Jeden den dokrmovaný pták neustále létal za mnou. Nehnul se ani na krok ode mně. Dva dny jsem neměl tolik času na mazlení a jeho chování se rapidně změnilo a pták zdivočel. Začal jsem tedy dál pokračovat v pokusech. Nejdříve jsem ptáka chytil a hladil jsem ho. Tímto násilným držením se buduje vztah mezi papouškem a člověkem. Papoušek pomaličku zjišťuje, že se mu nic nestane, ale upevňuje se mu v paměti, že ruka je ta špatná věc, co ho vždy chytne, co ho vždy umísťuje do klece a proto při zdvižené ruce automaticky odlétá. V tomto stádiu pták ví, že sedět na ruce, nebo naskočit na ruku není pro něj žádné ohrožení, ale zdvižená ruka je hrozba. Proto je důležité ptáka hladit a upevňovat vněm to, že se ruky nemusí bát. Jak zde psal Zbyněk, tak pomalé pohyby jsou velice vhodné, ale při mých pokusech jsem zjistil, že když se pomalu ruka přibližuje k papouškovi, tak má čas přemýšlet co má udělat a hned následuje odlétnutí. Jako kdyby se zamyslel, že se k němu ta škaredá věc přibližuje a hned mu trkne v hlavě, že musí odletět. Zkoušel jsem tedy i rychlé pohyby a ty skončili, tak že papoušek nedostal šanci přemýšlet a proto okamžitě na ruku naskočil. Podle mě je tedy důležité vyzkoušet obě metody a pak usoudit kudy cesta povede a kudy ne. Momentálně jsem ve fázi, že jeden agapornis pěkně sedí na ruce, naskakuje na ruku ze stolu, ale v některých situacích raději poodletí. V hlazení je to různé občas dělám prudké pohyby z hora a těsně před papouškem zpomalím a pohladím ho, jako kdybych někoho chtěl lepnout a pak si to prostě rozmyslím. Takhle si časem papoušek uvědomí, že i když dělám prudké pohyby z hora, tak vždy ho jemně pohladím. Pak dělám i pomalé pohyby. Vždy je prostě důležité ho hladit, aby si uvědomil, že mu nic při hlazení nehrozí. Setkal jsem se i s případem, kdy se papoušek prostě vůbec nenechal pohladit. V takovém případě je dobré ho uchopit na prst a okamžitě mu předložit druhý prst druhé ruky, aby na něj přelezl. (něco jako dělat papouškovy schody) Pak pokračuji tak, že ho uchopím na prst a než mu dám další prst druhé ruky, tak z rukou udělám oblouk kolem papouška a to směrem nahoru k hlavě pak za záda, pod ocas a zase opět k nožkám aby nastoupil (krouživý pohyb). Takhle v papouškovy upevňuji pocit bezpečí, že i když kolem něj krouží ruka, tak mu nikdy neublíží. Jak říkám neznám detaily a proto nemohu stanovit, jaký způsob by byl nejlepší. Pokud se nechá papoušek hladit prstem na bříšku, tak by se dala navodit jiná metoda, jak ho přimět k tomu, aby se nechal pohladit.
Dneska mi jeden majitel vracel papouška s tím, že není 100% ochočen, že se bojí ruky a při hlazení a při zdvižené ruce odlétá. Majitel si přál jiného ochočeného agapornise na což jsem přistoupil a samozřejmě jsem tomuto pánovi dal určitou částku za proježděný benzín + krmivo pro papouška. Agapornis, kterého mi vrátil je perfektní. Vzal jsem ho z klece, dal si ho na prst. Zkoušel jsem ho pohladit, vždy odletěl například na rameno, nebo na stůl a zase zpátky. Během dne jsem ho vždy dal do klece a za půl hodinky ho opět vytáhnul. Udělal jsem to asi tak 4 x než jsem jel do práce. Už při třetím pokusu se po chvilce rozkoukání v novém prostředí papoušek nechal hladit, protože jsem na něm vyzkoušel určité fígle, neboli oblbováky, kterými si papouška získám a donutím ho nebát se ruky. Můžu klidně poskytnout fotky než si ho vyzvedne nový majitel. Zde byl spíše problém v přístupu a ve špatném postupu vychovávání.
Musím říci, že pokud se nebojí papoušek sedět na ruce, tak se ani tak nebojí ruky, ale bojí se zdvižené ruky, bojí se pohlazení (neví zda je to příjemné a nebo to bolí) V takovém případě se mi osvědčili tyto metody a dokonce je velice efektivní škrabání papouška na hlavičce. V takovém případě si papouška po určité době nakloním na svou stranu a mám vyhráno. Můj problém je ten, že se starám o spoustu papoušků a tudíž mi zbývá opravdu jen minimální čas na výchovu dokrmených papoušků. Ve vašem případě máte výhodu, protože papouška máte jednoho a máte ho jako svého mazlíčka, kamaráda a v tak pestrém čase musíte při vhodném zacházení sklidit úspěch.
Přeji hodně štěstí a pokud by jste opravdu chtěla pomoci, tak toto téma můžeme dopodrobna rozebrat. Velice rád vám poradím.
Teď, ale k vašemu problému. Musíte se chytit toho co vám zatím s papouškem jde. Píšete, že vám bere pamlsek z ruky a takové štěstí nemá každý. Asi bych postupoval takto. Papouška bych vytáhnul a nebo pustil z klece. Popřípadě bych mu ji otevřel a nechal ho samotného vylézt (to záleží na situaci). Papouška bych nechal cca 10 minut venku rozkoukat. Nevšímal bych si ho. Dělal bych si práci na PC, eventuelně si četl, nebo sledoval TV. Po cca 10 minutách bych se mu snažil předložit nejoblíbenější pamlsek. Ten uchopte do ruky, tak aby na něj viděl a tak, aby ho jen tak nemohl sebrat a poodejít jinam. Prostě ho musíte donutit, aby si nasedl na ruku. Papoušek se bude chtít dostat k pamlsku jediná cesta bude přes vaši ruku. Samozřejmě hned vám na ni nenaskočí, ale po pár lekcích si uvědomí kudy cesta vede k jeho pamlsku. Ještě bych asi doporučil před lekcí nechat papouška bez jídla, aby měl větší chuť na pamlsky. Je jasný, že pokud bude najezený, že si bude hodně rozmýšlet jestli mu pamlsek za ten stres stojí. Momentálně vám nedovedu jinak poradit.
Odpověď na příspěvek uživatele Lucka z 14.12.2007, 10:22:50
Mam taky alexandra aboji se me anic mu nedelam haha