barva vajec
Takový plánek, plemeno+ barva vajec.
plymutky ale mají hnědá vejce.
lehká nosná plemena mají obvykle bílou barvu vajec, kromě leghornů ještě vlašky, nebo ty zmiňované minorky, ale pak už to bývají plemena šlechtěná na exteriér a kvalit leghornky nedosahují.
Ještě Hudánky ,ale nejsou moc rozšířené.
těch plemen je opravdu hodně, ale shánět hudánky aby dělali na dvoře konkurenci ve snášce leghornům nebo z něj vycházejících hybridů…
Mám biele lohmanky, znášajú biele vajcia a po aklimatizácii v podstate nelietajú, spokojne si zobkajú a hrabú.
Bodlinka:těch plemen je opravdu hodně, ale shánět hudánky aby dělali na dvoře konkurenci ve snášce leghornům nebo z něj vycházejících hybridů…
Pár let jsem Hudánky choval , společně s Vlaškami a ve snášce to bylo stejné.
To vám ty vlašky tedy moc dobře nesnášely 😀
Barvu vaječných skořápek ovlivňuje pigmentace, která se ukládá během tvorby vajíček. Typ pigmentu se u plemen slepic liší a určuje ho stará známá genetika.
Všechna vejce jsou při svém zrodu bez výjimky bílá. Až postupem času se začínají zbarvovat do patřičné barvy. S jakou barvou skořápek bude slípka snášet vejce, poznáte nejlépe dle barvy, která opanovává jejich ušní boltce.
- Červené boltce = hnědé vejce
- Bílé = bílé
- Bílé s perlovými (příp. duhovými) odlesky = modrá vejce.
Bohužel,barva ušnic není v korelaci s barvou skořápky.Prikladu že tomu tak není je spousta, třeba slepice drentské nebo dánské mají bílé usnice a jejich vejce nejsou bílá. A to nemluvě o křížencich kde to může být co kus to original..