Dobrý večer,
obracím se na Vás s prosbou, zda neznáte někdo (nejlépe z vlastní zkušenosti) opravdu odborníka na chov ex. ptactva - konkrétně andulky vlnkované? Mám již delší dobu nemocnou andulinku - má nadorek pod křídlem - je jí již 10 let, ale ráda bych zkusila tento problém jiz po několikáté řešit. Chodila jsem k p. Dr.Lubice Nečasové, znáte-li někdo, ale jak říkám. Budu raději za dva názory než za jeden. Jsem z Prahy.
Děkuji za odpovědi a přeji hezký zbytek dne
Myslím, že paní doktorka Nečasová je odborník na svém místě. Nepoznala jsem ovšem z vašeho dotazu jestli k ní třeba nemáte důvěru. Myslíte-li to s andulkou vážně a chcete absolvovat cestu dál, existuje ještě v Brně Dr.Tukač.
Ještě jednou přeji dobrý večer,
mnohokrát děkuji za odpověď. Nevěděla jsem, že je paní doktorka tak vážená, proto se ji klaním ještě více než jsem se klaněla.
Proti paní doktorce nic nemám, jak jsem již psala - raději dva názory než jeden.
Pokud je to tak,myslím, že závěr je jasný. . . ještě jednou děkuji za odpověď
Tereza
také můžete zkusit v Praze-Stodůlkách pana doktora Duchka. Chápu Vaše váhání, zvlášť jestli se jedná o operaci. Mám podobné rozhodování u naší pejskové, kde se navrhuje operace, raději chci znát ještě jiný názor, protože je jí již 14 let. S paní doktorkou Nečasovou nemám vlastní zkušenost.
Kdybych měl veterináře dělit, tak na ty, kteří se věnují přednostně exot. ptactvu - těch opravdu znalých bude snad jen kolem deseti, pak na schopné vet. dělající všeobecně všechny druhy zvířat a na ty ostatní. Do těchto škatulek si jednotlivé vety zařadíte sami.
PS - před léty jsem hledal schopné vety pro své molosy, věřte, že to dalo řádnou fušku, mnozí dobří veti-pejskaři /obecně/ zklamali. Jsem z OV a používal jsem jen dva z OV, jednoho z HK a jednu z OL.
To co píše Cone je pravda, já měla tu kliku, že jsem si u psů dělala všechno sama. U papoušků nemohu. Bylo by to asi tak jako když by zubař operoval srdce. Prostě všichni nemůžeme dělat všechno už je to příliš velká specializace.
4 Orina - spíše nevěřím, že byste si byla schopna sama poradit s nenapadnutelností provedení a vyhodnocení dysplasie, provést na špičkové úrovní operaci končetin nebo sama provést bakteriologické vyšetření. Toto všechno mám na mysli jen u těch složitějších původních molossů jako je neapolský mastin, bordeauxská doga a angl. mastif, zbývající "molossové" mají zanedbatelné procento obtíží spjatých s růstem a celkově méně i jiných zdravotních problémů-.
4 Jakub - ve Státní veter. ústavu v OL jsem měl paní konzultantku na odd. spec. bakteriologie.
To co jsem potřebovala k vědět k chovu belgických a německých ovčáků jsem si dělala bez konzultace. Protože jsem pracovala ve veterinární nemocnici s velkou dosažitelností speciálních přístrojů pro vyšetřování. Když jsem pracovala v nemocnici tak se snad molosové u nás ještě ani nechovali a nebo je měl někdo jako raritu. Vesměs byli tenkrát v kurzu boxeři, z malých plemen ani nevím a z těch středních to byla klasika NO. Tenkrát, i na cvičáku, kdo neměl NO, tak nebyl člověk. Až později se sem začali dováže větší plemena, ale to už jsem zase v nemocnici nepracovala.
4 Orina - do roku 1980 se jednalo u molossů jen o jedince snad 5 ze všech moloss. plemen dohromady. 1981 dovezen první neapolský mastin, na kterém se dále chovalo, 1983 první angl. mastiff, kolem 1988 první braz. fila v chovu a tak bych mohl u všech pro mne zajímavých plemen pokračovat. Můj archív skončil r.2007, asi jsem měl druhý největší a nejpodrobnější archiv molossů u nás.
Začalo to pak být o penězích a jeden chovatel druhého začal podezírat a vyvolávat nedůvěru. Takže vyhodnocovat snímky na dyspl. jsem jezdil k tomu nejpřísnějšímu, největší kapacitě na služební plemena v HK. A že je podstatný rozdíl mezi vývojem dyspl. u lehkých služebních a těžkých molosských plemen je nad nebe jasné. Nyní nechávají naše chovatelské špičky paralelně vyhodnocovat dyspl. v US podle jejich metody a stupňů.