Článek jsem přečetla v rychlosti, takže mně možná něco uteklo. Ale to jestli a jak se zvířata mezi sebou dorozumívají je věc známá. Nejedná se poouze o papoušky žako, ale o ptáky všeobecně a nejenom o ptáky. Jestli jste někdo z vás choval smečku alespoň
10-ti psů víte, že se mezi sebou dorozumívají. Jejich řeč je srozumitelná i chovateli. Pokud má někdo zájem, přečtěte si knihu R. Low Amazoňané, kde chovatelka popisuje jak a proč se mezi sebou dorozumívají amazoňané. Takže dorozumívání zvířat není v říši zvířat nic nového.
Orina: Tuto knížku jsem včera dočetl. Líbila se mi a dost toho co vní je jsem nevěděl. Od Low už mám přečtené taky amazonci rodu pionus a Amazonci rodu pionites. Tam jsem si po přečteníobou knih uvědomil že autorka píše o nečem kladně a v druhé knížce píše o tom samém záporně. Našel jsem tam dvě takovéto protikladné názory. (Autorka píše v druhé knížce obecně k amazonkům, takže se to týká i amazonků z první knížky). Jinak se mi ale její knížky hodně líbí a můžu doporučit.
Fylip
Teď jsem ještě jednou hledal co psala Orina. Nqšel jsem taky úsek, kde autorka popisuje situaci, kde byla skupinka složená z několika druhů amazoňanů krmících se na palmě. Tato skupina spolu létala pravidelně. Jednou se jeden amazoňan oddělil a zaútočil na něho dravec. Papoušek se obrátil a letěl zpátky s velkým křikem. Jeho skupina jeho ´´hlas´´ rozpoznala obrátila se a dravce zahnali... Autorka popisuje že amazoňané opravdu pozbali jeho hlas a pomohli mu.
Nemusí jít ani o velké papoušky. U nás vyseděl párek kosů mláďata. Jedno mládě již větší vypadlo z hnízda a tak si na něj udělala zálusk kočka. Když mládě začlo zoufale pískat o pomoc najednou se z okolí slétli kosi, pěnkavy, sýkorky a to byl tanec jak kočku hnali. Takže ptáci si dovedou pomáhat a určitě mezi sebou svojí řečí mluví.